Barry Seal: Nebeský gauner

• Austrálie

• Nový Zéland

Životopisný / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA / Japonsko, 2017, 115 min

Film plných kusých informací a sympatického gaunerství za každou cenu. A kdo stráví ten vyloženě ošklivý, barevně vyblitý vizuál, je vítěz. Z filmu jsem se dozvěděl, že Barry Seal na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století v letadle převážel zbraně, pašoval drogy, fotil nedostupné oblasti a pral špinavé peníze. Kdybyste se náhodou v přeskakujícím ději a přeskakujících lokacích neorientovali, jsou ve filmu přítomny popisky, vyvedené jak od pětiletého dítěte. Motalo se kolem něj CIA, DEA, FBI a koketoval s Medellinským kartelem, jemuž šéfoval pověstný narkobaron Pablo Escobar. A skutečný Barry Seal rozhodně nevypadal jako Tom Cruise, který je tak přebujele sympatický a tlačí na komiku, až odpuzuje všechny potenciální zájemce o Sealovu (ne ten zpěvák) biografii. Sakra, takový ve skutečnosti určitě nebyl. A pochopitelně Cruiseovi do filmu za manželku nehodí stopadesátikilovou ochechuli, nýbrž krasavici Sarah Wright, co po několika dětech stále vypadá, že jde na konkurz do modelingové agentury. Film nabere kolovrátkový ráz, z kterého se nevymaní. Takže na začátku, uprostřed i na konci vypadá dějově stejně. Čestnou výjimku tvoří celkem zbytečná linka s jeho švagrem, která je jaksi nedodělaná. Švára zmizne, nikdo se po něm po zbytek filmu neshání. Vše je cíleno na Toma Cruise, vedlejší postavy představují jen málo uvěřitelné, ničím zajímavé figurky. Že to hrál Cruise na sympatie, celkem chápu, uchopení postavy je takto ale těžce prvoplánové. Kdo má Cruiseovy úsměvy a gesta rád, bude jich mít dosytosti. A nyní k hlavní perle filmu. Doug Liman zvolil jakousi polodocu formu kombinovanou s found footage, která má dodat příběhu autentičnost. Že to bylo hnusné na pohled, to už je vedlejší. Funkci to neplnilo veškerou žádnou. Zarazilo mě, že film je prost veškerých atraktivních a spektakulárních scén. Až na letecké manévry, které vypadají, že je Cruise provádí bez dubla, zde nic akčně zajímavého, potažmo zapamatovatelného, není. Nahrazuje je Sealovo/Cruiseho home video, které jaksi stopne nájemný vrah vyslaný Pablo Escobarem. Samozřejmě, že ze samotného filmu se nic takového nedozvíte, ostatně jako z většiny zkreslených událostí a filmových zjednodušení a fabulací. Doug Liman neupoutal moji pozornost natolik, abych jeho režii chválil. Prostě v ničem to neoslnilo. Rozhodně jsem od filmu čekal poutavější ráz, než jen docu experiment/exhibici. 5/10(22.6.2018)

Cruise po Mumii očividně odpočíval a užíval si tu osmdesátkovou letní divočinu snad ještě víc, než lecjaký divák. Těžko někdo popře fakt, že by to byl nezajímavý námět. Ale zpracování a především tempo snímku už je napováženou. Film o pilotovi kšeftaři, kde se celou dobu v podstatě letí na autopilot a všechno je jasně nalinkované (a repetitivní). Bez momentu překvapení, bez živelnosti a bez drajvu. Počínání scénáristy tušíte tři tahy dopředu a tak si tuhle letní jízdu možná odkoukáte, ale zážitek roku se nekoná. Snaha zařadit se svými ostře řezanými vtípky a sarkastickým podtextem ke Scorseseho legendám tam je a bohužel často mimo mísu.(1.9.2017)

S odstupem 2 dnů měním svoje hodnocení na 5 hvězd (90%). Těch opravdu dobrých filmů, které si dokážou udržet moji pozornost je v poslední době jako šafránu, a tento si to určitě zaslouží. Drogový Vlk s Wall street + Obchodník se smrtí s Tomem Cruisem v jeho nejlepší a nejvíc cool roli minimálně za poslední desetiletí.(16.1.2018)

„If we don´t take care of our customers, someone else will.“ Od Limana rádoby zábavná retro jízda s tradiční dějovou osou vzestup - přehazování prachů vidlemi - pád. Něco fabulací (trapná scéna s odchodem od TWA), pár líbivých překroucení (Seal se ve skutečnosti sám nabízel jako informátor, aby se vyhnul trestu) a celý ten pašerácký byznys vyvedený tak cool a na pohodu, že závěr před domem Armády spásy přinese stejné emoční vyznění, jako když paní Sealová podá přes pult KFC smažená stehýnka. Upřímně, už mě všichni ti Belfortové, Wellsové, Sealové a týpci se zbraněmi začínají unavovat..(5.1.2018)

Nemám tuhle formulku v oblibě, ale tentokrát mi přijde výstižná: tento film mi přijde naprosto zbytečný. V kontextu seriálu Narcos, nemá Barry Seal absolutně co nového/lepšího/atraktivnějšího/zábavnějšího nabídnout. Barry Seal sice má dramatický spád jak se patří, má i své wow momenty a lehký nádech absurdního humoru, nicméně k Narcos se ani v jednom svém aspektu nepřibližuje. Je to prostě nezávadný film, který přichází s křížkem po funuse. Jo a Tom Cruise odehrál 90% filmu jedním univerzálním americkým úsměvem, to mi taky nepřijde ok... 6/10(27.11.2017)