Barry Seal: Nebeský gauner

• Austrálie

• Kanada

Životopisný / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA / Japonsko, 2017, 115 min

„Dobře, můžete teď zastavit, jestli chcete. Protože, věřte mi,..odteď je to nářez.“ No, tohle tvrzení Barrymu tak úplně odsouhlasit nemůžu, taková pecka to zase nebyla. Nicméně, bavil jsem se. Barry Seal je dvouhodinová pohodová oddechovka, která sice člověku hladinu adrenalinu v krvi příliš nezvýší, ale za to moc příjemně uteče. Atmosféra je příjemná, sem tam se najde i něco k zasmání, ačkoliv těch vtípků jsem čekal přece jen kapánek víc. Film doslova visí na Tomově postavě a vůbec jeho hereckém výkonu, zas 1 z těch jeho sympatických pohodářů, kterým se dá jen těžko nefandit. Škoda jen, že má hlavní hrdina všechno až příliš krásně nalajnované, a strach o něj může mít jen naprosto paranoidní divák. A protože jsem prozatím stále neměl tu čest se seriálem Narcos, budu se muset vyhnout i případné polemice nad vhodností doplnění Escobarova příběhu. Hodnotím slabšími 4*. „Barry?“ - „No?“ - „Roscoe to vyhrabal na dvorku. Všude jsou poházené bankovky.“ - „Ráno to shrabu.“ - „3x víc jsem našla v krbu.“(28.4.2018)

Kdykoliv se někde vyskytuje moc zkratek DEA, CIA, IAC, FBI, KFC, je to přeháňka. Kdykoliv Tomík hraje v akční věci, je to jiným způsobem přeháňka. No a když si to spojíte, můžete si i zanadávat, že to je zbytečně dlouhé. Sarah Wright je docela pěkná, ale při té postavě, co ty kolty tak proklatě nízko... Vím, že fušovat hochům ze scenáristického do řemesla je jako kecat do bitvy až po ní, ale to se opravdu na začátku osmdesátých nenašla pěkná tropická země, kam by se Barry mohl zašít do smrti svých pradětí? Obecněji vzato, když vyhraju 60 mega ve Sportce, budu fakt dál sázet?(2.12.2017)

Horší celovečerní epizoda Narcos prohnaná uvolněným ovšem nedůsledně zrealizovaným stylem Vlka z Wall Street či Obchodníka se smrtí. Nikdy to tedy tak úplně nenajde svůj vlastní ksicht a tak se to krčí ve stínu výše jmenovaných. Slušel by tomu především lépe vybudovaný dějový oblouk, nějaké ty emoce i lépe zpracovaný přesun do serióznějších vod v závěru, ale čistě jako osmdesátkově stylizovaná uvolněná životopisná blbina to vlastně není vůbec špatné a rozhodně to je zábavné, to zase ne že ne. Především díky Cruisovi, kterému komediálně pojatá role pasivního macho frajírka sedne jako už dlouho nic; částečně i proto, že se ani trochu nesnaží stylizovat do skutečného Barryho Seala a hraje prostě sám sebe.(24.8.2017)

"Gringo, co vždycky doručí" je děsně dobrej a děsně vtipnej biják. Osobně mám asi nejradši scénku "opráškovaného" Barryho, kdy se vyhrabe z trosek letadla a uplatí zkoprnělého černouška, aby mohl ujet pronásledovatelům na dětském bicyklu. Ale scén či hlášek, kdy jsem se rozzářil v nefalšovaném úsměvu "od ucha k uchu", zde bylo víc. K tomu typově výborní vedlejšáci, lehký tón, rádoby zasazení do reálných událostí (zajímalo by mě, kolik z toho se opravdu stalo), bezva padnoucí muzika, několik zvratů a překvapení - Tom Cruise opět nezklamal a posunul se v mém žebříčku oblíbenosti zase o trošku výš. Well done! 90%(15.9.2017)

| Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržby: 134.9 miliónov $ | American Gangser Light Edition. Podobné témata vo filmoch a seriáloch ma vždy bavili, a po skvelých Narcos tu máme ďaľšiu práškovú jazdu, tentokrát s Cruisom, ktorého som naposledy videl v takej hereckej forme v Edge of Tomorrow. Chýba tomu síce ta hlbšia rovina z amerického gangstra, ale evidente to film nemal ani v cieľu. Škoda, pretože to mohla byť plnohodnotná záležitosť. Fungujúca komediálna linka v podobnej žánrovke je fakt neobvyklý jav... :)(4.12.2017)