Grace a Frankie

• USA Grace and Frankie
USA, (2015–2022), 46 h 11 min (Minutáž: 25–35 min)

Jane Fonda, Lily Tomlin, Sam Waterston, Martin Sheen, Brooklyn Decker, Ethan Embry, June Diane Raphael, Baron Vaughn, Craig T. Nelson, Geoff Stults (více)

Série(7) / Epizody(94)

Kamarádky nejsou, ale když jim manželé utečou jeden s druhým, slušňačka Grace a excentrická Frankie si v příběhu nominovaném na Emmy k sobě cestu najdou. (Netflix)

Mishqo

80% ... Dve obstaróžne paničky s dvoma manželmi, ktorí po 40 rokov manželstva priznajú svoju orientáciu a svoj vzťah. Môj prvý seriál od Netflixu pozretý oficiálne na Netflixe :D Milá humoreska. Ústredné ženské duo je na nezaplatenie, a vedľajšie postavy (najmä Brianna) skvelo dotvárajú vtipnú atmosféru ()

P1tr

Pokud pomineme telenovely a dokumentární cykly, dnešní seriálová tvorba v drtivé míře cílí na mladé publikum, čemuž se přizpůsobuje celá produkce včetně hereckého složení, kdy výjímečně v hlavních rolích najdeme starší herce. Proto již na první pohled působí seriál Grace and Frankie z produkce Netflixu jako svěží kousek, který se nebojí jít proti proudu. Základní premisa je jasná - dva zpřátelené manželské páry čeká obrovská změna, když manželé na společné večeři svým drahým polovičkám sdělí, že jsou homosexuálové, navzájem se milují a chtějí se brát. To by byl pořádný šok pro každého. A co teprve pro sedmdesátileté ženy? Takovéto příběhové východisko vybízí ke dvěma základním variantám pokračování osudů hlavních postav. Lze se vydat cestou komediální a z nastálé situace si dělat legraci, či cestou dramatickou a sledovat srdceryvnou životní zkoušku se slzou v oku. Tvůrci seriálu se ovšem rozhodli pro kompromis a velmi zdatně kombinují humorný a vážný pohled na věc, což se vzhledem k tématu mohlo velice snadno zvrtnout v karikaturní mišmaš, ovšem zkušená producentka seriálu Přátelé má spolu se svým novým kolegou vše pevně pod kontrolou. Díky šikovnému uchopení látky ze seriálu vyzařuje neskutečná lidskost a postavy s jejich osudy chytnou za srdce i bránici. Zajímavým krokem je také skutečnost, že navzdory svému názvu se seriál nezabývá pouze situací čerstvě opuštěných žen, ale téměř stejnou měrou sleduje progres v nově odhaleném vztahu jejich bývalých manželů a stranou pozornosti nezůstane ani efekt rozvrácení rodiny na již dospělé potomky hlavních postav. S vykreslením charakterů si scenáristé dali opravdu pečlivou práci a každá postava je velice osobitá a všichni působí jako opravdové lidské bytosti, které se s životními překážkami snaží poprat po svém co nejlépe a nejedná se o tradiční umělé a prvoplánové karikatury. Postavy prochází přirozeným vývojem a nejsou nám představeny kompletně a naráz v první epizodě, nýbrž jejich vlastnosti jsou odkrývány postupně a s každým dalším dílem vyjde najevo nový osobnostní rys a teprve po shlédnutí poslední epizody první série má divák pocit, že o postavách ví již vše, což v divákovi díky postupnému poznávání postav vytváří iluzi téměř skutečného přátelství. Vedle vybalancovaného scénáře na tom má lví podíl také bez výjimek excelentní herecké obsazení. Grace and Frankie je pro mě zřejmě největším seriálovým překvapením poslední doby, neboť papírově zde bylo více předpokladů pro katastrofu, než pro úspěch a přesto se nám dostalo výborného výsledku. Přes negativní výchozí bod pro postavy je seriál nabitý pozitivními okamžiky a poselstvími, kdy nám dává jasně najevo, že i v pokročilém věku lze začít nanovo a že za žádné situace není nic ztraceno. Nejen díky tomuto příjemnému a univerzálnímu poselství má dle mého seriál předpoklady zaujmout široké obecenstvo bez ohledu na pohlaví a věk. Předpoklad pro popularitu má seriál také díky svému zpracování, které téma zpracovává velice přístupně, aniž by se přístup dal označit za přehnaně mainstreamový a podbízivý. () (méně) (více)

BarryLyndon

NETFLIX did it again? Že se ještě divím. Strašně příjemný překvápko. Vlastně překvápko? S tímhle parádním castingem by mne asi bavilo sledoval i 10 hodinovou improvizaci na libovolné téma. Oscarová Jane Fonda a Lily Tomlin předvádějí parádní výkony, asi pro našince hlavní hvězda Martin Sheen už na sto let dopředu dokáízal svoje dramedický kvality v Západním křídle, no a Sam Waterson, tady stačí napsat jenom Newsroom. :) Není to uplně čistokrevná komedie a už vůbec ne sitcom, tohle je moc fajn odlehčenější dramedy. Strašně mne to baví i když je to papírově hrozně gerontofilní. Před prvním dílem zjišťovat minimum informací. 9/10 ()

Stanislaus

Na ČSFD by měli u "Grace a Frankie" přidat do žánru taky drama, protože i když je tento seriál na první pohled úsměvný a humorný, tak na druhé straně je hořký a trpký v tom, jak zobrazuje realitu. Na rozdíl od většiny dnešní seriálové produkce je v "Grace a Frankie" zaměřena pozornost zejména na postavy 70+, což není až tak obvyklé (namátkou mi na mysli vytanul skvělý britský seriál Vicious). Obsazení seriálu je opravdu hvězdné, o tom není pochyb - nejvíce mě zaujaly postavy Gracie a Brianny, které byly dle mého názoru nejvtipnější. Příběhově to čas od času zavání porcí klišé, což je v dnešní době běžné, ale důležité je to klišé využít jen jako drobnou výpomoc, a ne na něm založit celý příběh, což se zde nestalo. Zkrátka do jisté míry netradiční seriál, který má optimální stopáž, chytlavý námět a sympatické obsazení. ()

DwayneJohnson

Grace a Frankie je pro mě taková seriálová jistota. Vůbec nic se nestane, když vynechám na několik týdnů, nebo měsíců. Aspoň pak moc dobře vím, kam se vrátit, když není opravdu nač se koukat. Mezi dvě nezlomné ženy, jejich dva báječné exmanžele, plus šílenou rodinku v tom nejlepším, komediálním smyslu. Vůbec netuším, jak dlouho jsem to celé sledoval, nebo jestli bude nějaká další série, co vím ale na beton, že tohle byla jedna z nejlepších věcí na tohle téma. Čtyři a něco. ()