Grace and Frankie (TV seriál)

Komedie

USA, 2015 - 2018, 19 h 36 min (Minutáž: 25–32 min)

Gale Tattersall

Jane Fonda, Lily Tomlin, Sam Waterston, Martin Sheen, Brooklyn Decker, Ethan Embry, June Diane Raphael, Baron Vaughn, Craig T. Nelson, Geoff Stults, Timothy V. Murphy, Tim Bagley, Anna Ross, Michael Gross, Michael Scott Allen, Corbin Bernsen, Barry Bostwick, Creed Bratton, Sam Buchanan, Julia Cho, Leena Huff, Brittany Ishibashi, Christine Lahti, Joe Morton, Mary Kay Place, Jason Ralph, Dale Waddington, Nicholas D'Agosto, Peter Mackenzie, Jeff Doucette, Alberto Jorrin, Hank Chen, John Getz, Rita Moreno, Alison Martin, Craig Welzbacher, Todd Grinnell, Warren Berlinger, John Balma, Raegan Revord, David L. King, Chris Aquilino, Brittany Renee Finamore, Jill Basey, Brian Benben, Ernie Hudson, Peter Cambor, Ken Lerner, Nora Dunn, Todd Giebenhain, Conchata Ferrell, Sam Elliott, Robert Baker, Swoosie Kurtz, Marsha Mason, Suzanne Ford, Casey Sander, Briana Venskus, Charlet Chung, Sarah Baker, Jay Ellis, Carrie Preston, David Villar, Amy Madigan, Paul Scheer, Estelle Parsons, Herbert Russell, Kaiwi Lyman-Mersereau, Debbie Lee Carrington, Kenny Loggins, Lilah Richcreek, Mark Saul, Rachel Winfree, Matthew Glave, Jack Plotnick, Lee Weaver, Lois Smith, Damon Dayoub, Emily Montague, Wendie Malick, Millicent Martin, Alyson Reed, Megan Ferguson, Peter Gallagher, Roger Bart, Kevin Chamberlin, Joanne Baron, Nathan Blaiwes, Ed Begley Jr., Natalie Morales, Todd Sherry, Michael Medico, David Agranov, Larry Dorf, Eugene Cordero, Matt Cook, Rae Gray

Skvělé překvepení roku :) Bavila jsem se všechny díly tohoto miniseriálku a to je všem hlavním představitelům přes 70 let :) Bylo to podobné jako koukat na americké Vicious :) :) Ale s větší dávkou úsměvného humoru :) :) Jane a Lily jsou úžasné a dala bych jim udělat hrob vedle sebe :) Miluju "staré dámy", které o současných "problémech" mluví bez problémů :D :D Je to takové krásně úsměvné :) Asi jako - "Mám nový počítač, je mi přes 70let a vůbec nic o něm nevím a volám na zákaznickou linku - Ok, tak to počkejte - to Vás přepojím na našeho speciálního operátora pro tyto případy" :D :D A dvojice mužů, kteří jsou skvělým protipólem? :) Sam a pro mě vynikajícím překvapením - Martin Sheen ve stylu elegána gay :) To byla bomba :) Je to hodně příjemné, úsměvné a hlavně - konec je otevřený ;) ;) Jen aby se kdyžtak aspoň někdo z nich dožil případného pokračování :D :D(19.11.2015)

NETFLIX did it again? Že se ještě divím. Strašně příjemný překvápko. Vlastně překvápko? S tímhle parádním castingem by mne asi bavilo sledoval i 10 hodinovou improvizaci na libovolné téma. Oscarová Jane Fonda a Lily Tomlin předvádějí parádní výkony, asi pro našince hlavní hvězda Martin Sheen už na sto let dopředu dokáízal svoje dramedický kvality v Západním křídle, no a Sam Waterson, tady stačí napsat jenom Newsroom. :) Není to uplně čistokrevná komedie a už vůbec ne sitcom, tohle je moc fajn odlehčenější dramedy. Strašně mne to baví i když je to papírově hrozně gerontofilní. Před prvním dílem zjišťovat minimum informací. 9/10(10.5.2015)

V době, kdy se v Americe bouří (hlasitá) menšina odpůrců sňatků gayů a lesbiček, přichází Netflix se ztělesněním jejich noční můry, protože jak se říká, pokud snad nejste LGBT vy nebo váš protějšek, vaše manželství to nijak neovlivní, že ano. Když už je to konečně legální, Robert (Martin Sheen) a Sol (Sam Waterston), dlouholetí pracovní partneři, se rozhodnou jít s pravdou ven, a kvůli utajované lásce po nějakých čtyřiceti letech opustit svoje manželky. A tak jsou teď Grace (na takřka osmdesátnici neuvěřitelně nádherná Jane Fonda) a Frankie (Lily Tomlin) postaveny před situaci, které nikdo jiný tak docela nerozumí, a nezbývá jim než se ve vzájemné podpoře spoléhat jedna na druhou, byť se nikdy neměly zrovna v lásce. Každý díl začíná ohromně sympatickou otvíračkou, která s nadhledem reflektuje výchozí situaci, Grace a Frankie ovšem nejsou žádný sitcom, pár výbuchů smíchu sice přijde, ale většinu stopáže se jedná o překvapivě jímavou a hořkosladkou komedii o podzimu života, která těží především z dramatického potenciálu zápletky. Vtipné situace se potom často vážou ke kontrastu mezi ústředními dámami (za všech okolností elegantní, stylová a racionální Grace x trochu praštěná rozevlátá duše Frankie) a způsobem, jakým se s věcmi vypořádávají. Fonda i Tomlin předvádějí skutečný koncert, a takřka každý díl končím minimálně s hřejivým pocitem na duši, ne-li rovnou slzou v oku.(16.11.2015)

1. sezóna - celkově plné klišé a stereotypních charakterů, ale najdou se i vtipné momenty. Jane Fonda je samozřejmě definice a etalon GILFKy, ale role je jí psaná na míru a zjevně proto souhlasila s obsazením do role. Lily Tomlin naopak zjevně celou dobu přehrává a ztvárnění její postavy je místy nesledovatelné. Jejich mužské protějšky moc prostoru nedostávají. Postavy mladší generace jsou prapodivné - celkově 65%/update 5.10.2016 - 2. sezóna - nedobrovolně jsem shlédl první tři díly a stalo se to, čeho jsem se předem obával. Ohříváme již před rokem uvařenou kaši. A pak viděl poslední dva díly a ty zase stály za to, tak si vyberte.(9.8.2015)

Na ČSFD by měli u "Grace a Frankie" přidat do žánru taky drama, protože i když je tento seriál na první pohled úsměvný a humorný, tak na druhé straně je hořký a trpký v tom, jak zobrazuje realitu. Na rozdíl od většiny dnešní seriálové produkce je v "Grace a Frankie" zaměřena pozornost zejména na postavy 70+, což není až tak obvyklé (namátkou mi na mysli vytanul skvělý britský seriál Vicious). Obsazení seriálu je opravdu hvězdné, o tom není pochyb - nejvíce mě zaujaly postavy Gracie a Brianny, které byly dle mého názoru nejvtipnější. Příběhově to čas od času zavání porcí klišé, což je v dnešní době běžné, ale důležité je to klišé využít jen jako drobnou výpomoc, a ne na něm založit celý příběh, což se zde nestalo. Zkrátka do jisté míry netradiční seriál, který má optimální stopáž, chytlavý námět a sympatické obsazení.(30.1.2016)