10 miliard talířů (festivalový název)

• Česko

10 miliard: Co máme na talíři?

(festivalový název)
  • Německo

10 Milliarden - Wie werden wir alle satt?

10 Billion: What's on Your Plate?

10 Billion: What Will We Eat Tomorrow?

Dokumentární

Německo, 2015, 103 min (Alternativní: 90 min)

Valentin Thurn

Valentin Thurn

Dokument porovnáva známe aj menej známe formy rastlinnej a živočíšnej výroby s cieľom ohodnotiť, ktorá z nich je najudržateľnejšia a ktorá bude schopná potenciálne nasýtiť 10 miliárd ľudí. Nemôžem povedať, že dokument nebol zaujímavý, napr. zbúraním mýtu „vegánskej Indie“ ukážkou boomu tamojších hydinových fariem, porovnaním hybridných semien s prirodzenými, predstavením rôznych komunitných organických foriem farmárčenia, ale chýbalo mi tam viac slov o dopadoch na životné prostredie. Aj kvôli sóji sa klčujú pralesy. Bolo by vhodné zaoberať sa radšej aj tým, čo robiť, aby nás 10 miliárd nikdy nebolo. Hodnotenie by bolo vyššie, lenže rozprávač neodmieta živočíšnu výrobu.(7.10.2015)

Autor slavného rebelantského doku filmu Z popelnice do lednice tentokrát prolustroval planetu s ohledem na to, kolik nás celoplanetárně doopravdy stojí výroba potravin v závislosti na způsobu výroby a druhu potraviny - a s cílem ukázat, co si budeme doopravdy moci za několik málo let dovolit vzhledem k tomu, k jaké strategii se celoplanetárně přikloníme. Jednoznačně se jedná o jeden z nejzávažnějších snímků na letošním festivalu Jeden svět, doporučuji ho ale vidět v těsném spojení s také uváděným novým filmem "Land Grabbing", neboť fungují jako tandem - Land Grabbing k tématu doplňuje alarmující potřebné informace o tom, jak se různé výrobní technologie a s nimi i obchodní strategie promítají do hospodaření s půdou, udržitelnosti zdrojů a vlivu na přehřívání planety. Pro ty, kteří mají témata raději zpracovaná populárně a bez velkého zatěžování zdrojovými informacemi pak v rámci festivalu doporučuji i třetí snímek, v němž jsou výsledky stejných zkoumání pěkně shrnuty a nasevírovány bez obalu, s ironií a efektně: Cowspiracy. Ovšem Land Grabbing a 10 Billion jsou nepřekonatelné, pokud jde o seznámení se s reálným stavem věcí napříč planetou. *~~(7.3.2016)

Motivující, inspirativní a všeříkající dokument o pohledu do zákulisí celosvětového potravinářského průmyslu (a nejen do něj). Dokument je plný zajímavých rozhovorů a pohledů od lidí z různých koutů světa a řeší otázku potravinové problematiky. Za mě vítěz letošního promítání filmů v rámci Jednoho světa.(11.4.2017)

Solidní dokument, stručnej, jasnej, přehlednej, plnej zajímavejch informací. Těch možná bylo v první dvacetiminutovce až moc (konkrétně až moc čísel) a tak jsem se do toho chvilku dostával. Pak to ale jede svižným tempem.(26.10.2017)

Moc se mi líbil záběr "témat", které autor v tomto dokumentu představil. Myslím, že si s jeho přípravou dal opravdu práci, aby danou problematiku postihl co nejobšírněji. Moc se mi líbilo, že se autor snažil popsat jak klady, tak zápory možných řešení, ačkoliv jsem se chvíli bála, že snad žádné řešení nebude dostačující. Naštěstí neměl dokument tak katastrofální ráz a nějaký nástin řešení (reálného a uskutečnitelného) se v něm objevil.(15.9.2016)