Za poslední železnou oponou

všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Německo, 2004, 30 min

kaposlav odpad!

Skupina nemeckých špiónov cestuje do KLDR a vydáva sa za fanúšikov lokomotív. Ciel je natočiť zábery a do všetkého natlačiť anti-propagandistický komentár. V tej dobe krajinu zužovali ukrutné mrazi a špióni to využívaju na antireklamu ako napr.: vlak ide len 50-60 km v hodine, maju problémy s výpadkom elektriny a bla bla bla. To sa v Nemecku nemôže stať!? Tomu zapredancovi, čo to komentoval všetko vadilo. Ak dostanu Nemci dobre nažrať, tak kritizuje, že niektorí Kórejci nemajú čo jesť a ak nedostanú, tak aj tak je zle. Podobne je to aj s kúrenim atď...Aj blbec si všimne, že ide o účelovy akože dokument. Takýto kvázi dokument môžem spraviť aj ja o Nemecku. Natočím bezdomovcov, chudákov, žebrákov, ošarpané bodovy, zavreté fabriky a budem do toho kecať o kolabujúcej krajine. Záber na honostnú banku a následne na bezdomovcov. Záber na vyčačkaný kostol a záber na žobrákov. Záber na polotikov v oblekoch a v drahých autách a do toho, že to má len horných desaťtisíc stranníkov a ostatný majú hovno. Stačí len šikovný strih a komentár a ľudia uveria. Kto z vás bol v KLDR, alebo spoň v Ázií? Všetci veria len antipropagande loajálnych médií. Na záver skončim tým, že nemožno niečo nazývať dokumentárnym filmom, keď je to len subjektívny názor jedného komentátora a ešte aj ničím nepodložený. Žiadny protinázor druhej strany proste nič. Komentuje to, čo vidí (a možno nekomentuje) podla svojho uváženia. Je to ako keby vidím na zemi niekoho ležať a v tzv. dokumente poviem, že je to ožraty korhel a pri tom sa môže jednať o úplne inú diametrálnu vec. Za pár rokov sa tu bude diať to isté kôli životnému prostrediu. Žiadne plýtvanie energiou, žiadne zbytočné vypúšťanie CO2 a potom to bude v poriadku, ale teraz sú to šialení komanči. Nezabudnite: Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou a to je cielom týchto takzvaných dokumentov o KLDR. Prečo netočia takéto dokumenty napr. o Kambodži, ktorá je v tom istom regióne a je na tom nezrovnatelne horšie? Linka na pozretie je v diskusii. ()

Theker

Posledná diktatúra stalinistického typu. Mokrý sen všetkých neobolševikov. Hnus, bieda, mestá duchov... To všetko uvidíte v reportáži nemeckej TV ZDF, ktorá sa vydala spolu s nadšencami parných lokomotív do zemi, kde sa bez "dozorcu" nepohnete ani na krok. ()

DavidAAAA

Kvalitně natočený dokument o zemi, kde by nikdo z nás kromě rudých debilů nechtěl žít. Neuvěřielná bída ukázaná potají bandou německých šotoušů. Obrázek o tom, kam nás to vlastně chtěli Ti naši minulí vůdci zavést. Bída, zima, hlad a tma. Spousta až apokalyptických záběrů doplněných trefným komentářem. ()