Šachový turnaj

Le Tournoi

The Tournament

(festivalový název)

Francie, 2015, 83 min

I šachový turnaj lze natočit docela příjemně. 1) Milý film, milý konec. 2) Na koukání je tu po otci Ital, po matce Němec, ale ve skutečnosti Francouz Michelangelo Passaniti (hlavní postava Cal) a další pěkní kluci. 3) Hezké záběry z budapešťského hotelu Gellért, který jsem nikdy neviděl tak prázdný.(21.5.2016)

Přirozeně, jako nadšený šachista amatér, nejsem nestanný. Ve filmu je o šachu hodně. Nicméně moje zkušenost je, že šachisté jsou stejní lidé, jako ostatní. Zde jsou prezentováni jako výjmeční jedinci. Ale jádro filmu je překvapivě někde jinde - je to o tom, kolik jste ochotni obětovat, aby jste byli nejlepší. A když jste na špičce, tak si přirozeně připadáte nadřazení, mocní. A když se objeví někdo, kdo by vás z toho postu mohl odsunout, tak se začínají objevovat pochybnosti. Film je vcelku složitý, chování těch hlavních hrdinů mě zaujalo. Líbila se mi i komornost filmu, v podstatě až po hodině filmu se dostanete ven z hotelu.(9.5.2016)

na film jsem se podival jen kvuli komentari uzivatele BoB.2. zvastni film, posledni scena, kdy ho necha vyhrat, odejde a vsichni tleskaji, je desive spatna (spoiler). jinak sceny napr. s tim 30letym typkem byly super i po te nekomicke strance.. prumerny film, tri hvezdy nahoru za nahou Lou a za to, ze tento komentar pisu pod vlivem Melodrama(24.7.2017)

Hm, frantíci natočili veľmi zaujímavý film. Aj keď to d5 a e8 a podobne mi uz liezlo na nervy, veľa sa tam toho udeje. Sledujeme skupinu francúzskej mládeže na šachovom turnaji v Budapešti. Ako to už býva, žúrujú, hrajú, trtkajú, riešia svoje veci. Všetko je to však natočené zaujímavo, žiadne psycho drísty, ziadne zbytočné prestoje. Za tyzdeň tam všetci zažijú veľa nového, nachádzajú sa, objavujú nepoznané a skrz šachové partie riešia aj svoju budúcnosť. Velmi milé prekvapenie. 3 z 5(5.4.2020)

Francouzsko-rumunská jednohubka, která se netváří vůbec francouzsky, ale na druhou stranu v ní hraje sonda průměrných francouzských mlaďáků. Ti mě celý film poměrně obstojně svými hrdinnými kecy rozčilovali. Asi jsem si na ně udělal averzi, když jsem tenkrát četl ten článek o evropské mládeži, kde vyhráli první místo v největších bordelářích a ničitelích Prahy. A to se v tomhle filmu objeví ještě ta klidnější sorta mladých Francouzů, jejichž velkým koníčkem jsou šachy. Si představte, kdo u Vás v okolí má asi tak rád šachy. Většinou klidnej člověk. Jenže to nesmí bejt Francouz. Pak to smrdí průserem.(26.9.2016)