Expedice Demarkační čára

Režie:

Zdeněk Flídr

Scénář:

Zdeněk Flídr

Operace americké a sovětské armády na území ČSR v květnu 1945 ve dvoudílném dokumentu. Jak známo, sovětská a americká armáda si v Evropě dopředu rozdělily sféry vlivu. Určovala je takzvaná demarkační linie, podle níž na konci války postupovaly. Původně měla kopírovat západní hranice Československa, ale protože Američané dorazili k cíli zhruba o týden dřív, situace se vyvinula jinak – Sověti přistoupili na to, že se linie posune do vnitrozemí, přibližně na spojnici měst Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice. Demarkační čára se místy měnila, ale Američané a Rusové si vycházeli vstříc, i když občas vznikaly lokální konflikty. Úplná symbióza ale mezi americkými a sovětskými vojáky už tehdy nepanovala: lišili se ve zvycích, v technickém vybavení, v zásobování i v přístupu k předpisům. Právě o této kapitole české historie se za komunistického režimu jednoduše nemluvilo; hrdinství a zásluhy měly podle propagandistů náležet výhradně velkému bratru z Východu. Od pádu komunismu se výročí konce druhé světové války slaví v Plzni v duchu skutečných historických událostí, které neopomíjejí americký vklad při osvobozování naší vlasti. Ostatně česká polka „Škoda lásky", anglicky „Roll out the barrel", dodnes nejlépe symbolizuje plzeňskou svobodu, která přišla o tři dny dříve než v našem hlavním městě. (Česká televize)

Mylouch

Divácky ne úplně záživný tvar v dokumentaristicky ochotnickém formátu. Zmapování lokálních peripetií západního příhraničí potěší (z historiků např. Jindřich Pecka, ÚDU; dokola omílané hudební podkresy Jar.Krček). ()