Obrazy starého sveta

Československo, 1972, 64 min

Dušan Hanák

Alojz Hanúsek

Ladislav Chudík (vyp.)

Dokument, v ktorom sa skvie viac ľudskosti ako v civilizácii samotnej. Hanákove famózne zábery, Martinečkove jedinečné fotografie a Hálkova hudba sprostredkúvajú všedné príbehy, ktoré doslova a do písmena napísal sám život, neskutočne pekne a zároveň bôľne. Úprimné, neherecké rozprávanie ľudí v jeseni svojho života som hltal ako sa len rozprávanie starých rodičov dá hltať. Každá jedna veta je skvost, či už úsmevná alebo smutná životná múdrosť. O samotne a biede, o starobe, o prírode a láske, o práci na vidieku, bolesti, závislostiach, o Bohu a ľudskej sile, o živote, o smrti. O človeku. (9/10)(24.1.2012)

Kurvy ploty. Slovo definuje nielen nebývalú prostorekosť , ale aj drevené ploty deliace nás od obrazov starého sveta, v ktorých by sme sa aj v dnešných dňoch dokázali identifikovať. Dušan Hanák spravil intímny a nápaditý dokument s charakteristickou hĺbkou a atmosférou čo sprevádzala životy dnes už dávno zomrelých ľudových mudrcov starých čias.(8.10.2014)

Jeseň ľudského života stvárnená bez príkras, obyčajne, jedinečne. Dušan Hanák s nevídanou pokorou necháva rozprávať starých ľudí z tatranských dedín o svojom živote a preniká do najhlbších zákutí ľudských duší. Vnútorné bohatstvo a mravná čistota je niekedy v kontraste s handicapom, s ktorým sa musia potýkať. Tento významný dokument inšpirovaný Martinčekovými fotografiami bol trezorovaný, lebo vtedajší mocipáni, stavajúci žiarivé zajtrajšky nechceli ukazovať svetu prostotu a jednoduchosť týchto ľudí zdanlivo žijúcich na okraji spoločnosti.(28.6.2009)

Nádherný, citlivo nakrútený film, na ktorom sa dá demonštrovať rozdiel medzi zvráskavenými tvárami ľudí boriacich sa s nepriazňou osudu a ksichtami bezdomoveckej luzy, na ktorú tak rád zameriava svoju zlomyseľnú pozornosť zakomplexovaný Andrássy v relácii pre rovnako zakomplexovaných - Aj múdry schybí. Uznávam však, že diváci mimo Slovenska môžu mať značné problémy so správnym precítením a pochopením Hanákovho filmu.(25.7.2009)

Tak to je pecka ... památná je opravdu věta: "Člověk vydrží víc jako hovado". Obrazy starého světa, je krutá, pravdivá zpověď lidí, jejichž život se nepodobal peříčku ani v nejmenším. I v dnešní době je šokující, jak tenká hranice nás dělí od podobného osudu ... přesto se vybízí otázka, zda je to osud zlý... Přes všechny vylámané zuby, rozdrcené končetiny a zlomené duchy je to pozitivní snímek nabyt optimismem ... pro někoho kdo je optimista. Život ve filmové škatulce. Díky za to.(7.3.2010)

• - Svojou poetikou vzbudil film výčitky ideologických dozorcov a bol označený za “estetiku škaredosti“. (Raccoon.city)

• - Dušana Hanáka inspirovaly k natočení filmu cykly portrétních fotografií starých lidí z Liptova, jejichž autorem byl významný slovenský fotograf Martin Martinček. (hippyman)

• - Film byl dlouho v trezoru a premiéru měl až v roce 1989. (hippyman)