Obrazy starého sveta

Československo, 1972, 64 min

Dušan Hanák

Alojz Hanúsek

Ladislav Chudík (vyp.)

_Dokument, který na většinu dnešních lidí působí jako z jiného světa a přitom ukazuje kořeny ze kterých ta samá většina vzešla. _Stáří bez patetičnosti či strachu, prostě jen jako další etapa života která dokáže být krutá tak jak si ani nedokážeme představit, ale pořád ještě stojí za to ji prožít. _Svět, na který okolní civilizace zapomněla jako na dávný odumírající relikt minulosti, a který dokáže docela dobře fungovat tak jako vždy fungoval, i když občas sleduje i to co se děje za hranicemi okolních polí a, svou vlastní mentalitou, si to přebírá. _Umělecký zážitek ve kterém jsou i jednoduchá moudra prostých lidí povýšena na filosofické popsání palčivých otázek lidské existence a svou prostou pravdivostí a jednoduchostí vyjádření od lidí, kteří jako jediný důkaz svých tvrzení dokládají svou vlastní empirickou zkušenost, jsou jednoduše odzbrojující. 8/10(18.1.2008)

Tenhle dokument jsem poprvé viděl během přijímaček na pražskou filmovou vědu, takže jsem si jej vychutnal dokonale. Takhle nějak si představuji skutečně zajímavý dokument.(27.5.2003)

"Človek vydrží viac ako hovädo"....Takto nejako komentuje jeden starší človek s amputovanými nohami, svoje trápenie, keď dokázal bez nôh postaviť dom vlastnými rukami. Svet čudákov, chudákov, samotárov a starcov spracuváva tento zaujímavý dokument, ktorý je na dobu svojho vzniku neuveriteľne nadčasový. Čiernobiela kamera, vkusná hudba a poctivá réžia, to je len pár dôvodov, prečo si ho nenechať újsť. Hlavne je to o ľuďoch, ktorí už čo to preskákali a ich tváre to hovoria same za seba..." Dobrý deň ujo!"... "Podaj ruku a bude dobrý deň." 100%.(5.9.2009)

V těch zkoušených tvářích jsem nepřestával vidět jejich zem. Básní Ladislava Dvořáka: "Dobré jitro vyklenuté spánky kopců / Dobré jitro vystupující lícní kosti / Dobré jitro oči víčka / podobo tolik povědomá / Dobré jitro ústa a usmějte se na mě / přes všecky vrásky / aspoň jedním koutkem".(20.2.2015)

Obrazy o sile, vôli, pokore, viere...... Áno, je to iný, nie súčasný svet....Veľmi ťažký, ale vznešený a krásny....(2.2.2014)

• - Film byl dlouho v trezoru a premiéru měl až v roce 1989. (hippyman)

• - Dušana Hanáka inspirovaly k natočení filmu cykly portrétních fotografií starých lidí z Liptova, jejichž autorem byl významný slovenský fotograf Martin Martinček. (hippyman)

• - Svojou poetikou vzbudil film výčitky ideologických dozorcov a bol označený za “estetiku škaredosti“. (Raccoon.city)