poster

Obrazy starého sveta

 • USA

  Pictures of the Old World

Dokumentární

Československo, 1972, 64 min

Režie:

Dušan Hanák

Kamera:

Alojz Hanúsek

Hrají:

Ladislav Chudík (vyp.)
(další profese)
 • HAL
  ****

  _Dokument, který na většinu dnešních lidí působí jako z jiného světa a přitom ukazuje kořeny ze kterých ta samá většina vzešla. _Stáří bez patetičnosti či strachu, prostě jen jako další etapa života která dokáže být krutá tak jak si ani nedokážeme představit, ale pořád ještě stojí za to ji prožít. _Svět, na který okolní civilizace zapomněla jako na dávný odumírající relikt minulosti, a který dokáže docela dobře fungovat tak jako vždy fungoval, i když občas sleduje i to co se děje za hranicemi okolních polí a, svou vlastní mentalitou, si to přebírá. _Umělecký zážitek ve kterém jsou i jednoduchá moudra prostých lidí povýšena na filosofické popsání palčivých otázek lidské existence a svou prostou pravdivostí a jednoduchostí vyjádření od lidí, kteří jako jediný důkaz svých tvrzení dokládají svou vlastní empirickou zkušenost, jsou jednoduše odzbrojující. 8/10(18.1.2008)

 • sta
  *****

  Tenhle dokument jsem poprvé viděl během přijímaček na pražskou filmovou vědu, takže jsem si jej vychutnal dokonale. Takhle nějak si představuji skutečně zajímavý dokument.(27.5.2003)

 • gogo76
  *****

  "Človek vydrží viac ako hovädo"....Takto nejako komentuje jeden starší človek s amputovanými nohami, svoje trápenie, keď dokázal bez nôh postaviť dom vlastnými rukami. Svet čudákov, chudákov, samotárov a starcov spracuváva tento zaujímavý dokument, ktorý je na dobu svojho vzniku neuveriteľne nadčasový. Čiernobiela kamera, vkusná hudba a poctivá réžia, to je len pár dôvodov, prečo si ho nenechať újsť. Hlavne je to o ľuďoch, ktorí už čo to preskákali a ich tváre to hovoria same za seba..." Dobrý deň ujo!"... "Podaj ruku a bude dobrý deň." 100%.(5.9.2009)

 • vypravěč
  *****

  V těch zkoušených tvářích jsem nepřestával vidět jejich zem. Básní Ladislava Dvořáka: "Dobré jitro vyklenuté spánky kopců / Dobré jitro vystupující lícní kosti / Dobré jitro oči víčka / podobo tolik povědomá / Dobré jitro ústa a usmějte se na mě / přes všecky vrásky / aspoň jedním koutkem".(20.2.2015)

 • Hedka
  *****

  Obrazy o sile, vôli, pokore, viere...... Áno, je to iný, nie súčasný svet....Veľmi ťažký, ale vznešený a krásny....(2.2.2014)

 • - Film byl dlouho v trezoru a premiéru měl až v roce 1989. (hippyman)

 • - Dušana Hanáka inspirovaly k natočení filmu cykly portrétních fotografií starých lidí z Liptova, jejichž autorem byl významný slovenský fotograf Martin Martinček. (hippyman)

 • - Svojou poetikou vzbudil film výčitky ideologických dozorcov a bol označený za “estetiku škaredosti“. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace