poster

Přijel k nám Old Shatterhand

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1966, 12 min

Režie:

Dušan Hanák

Komentáře uživatelů k filmu (19)

 • Karlos80
  ****

  Bez komentáře:-) Bída, děs a utrpení:-) Sarkasicko-satirický snímek, vtipný dnes, vtipný určitě i tenkrát, státní moc však byla zřejmě jiného názoru...... Dobře do sebe zapadala ale i třeba hudba s kontrapunktem obrazu. Malá dotěrná somrující cikáňata mi zas třeba připomněli příhodu asi dvacet let starou, když jsme vlakem přejížděli přes Rumunsko...To byl také zážitek na celý život..ps: “Film byl a je uváděn jako předfilm snímku Obrazy starého světa”(9.7.2008)

 • ORIN
  *****

  LFŠ 2007... Aneb s Komanči dočasně na věčné časy.(28.7.2007)

 • Sarkastic
  ***

  Vzhledem k místnímu hodnocení jsem čekal asi trochu víc (možná i něco jiného). Podařilo se sledování „pracujících dříčů“ a „očumování“ aut. Ušla recese s kamenem (i když toho papíru bych si asi ani nevšiml, kdybych šel kolem) a dětmi nejmenovaného etnika (oblečení doznalo drastických změn). Mimo byly jazyky (jakože na italštinu nebo francouzštinu by dost těžko dokázal někdo zareagovat i v dnešní době a nejen u nás) a hraniční „prohledávačky“ (v západních státech se nekontrolovalo, zda někdo něco nezkusil propašovat?). Docela úsměvná kritická hříčka, která však zůstala někde na půl cesty k opravdu vtipné a trefné satiře, proto dávám lepší 3*.(24.9.2015)

 • hippyman
  ***

  dobu jsem skoro nezažil, ale pár záběrů bylo i tak úsměvných, nápad s dokumentem a "velkým rudým bratrem" originální... nicméně nějak mě to celé minulo a pocity zůstaly smíšené... 50%(9.7.2008)

 • Deimos
  ****

  TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// +hudba a písničky, lidé, jazyková bariéra, tehdejší auta -krátké, černobílé, bez mluveného slova/// Tohle je hodně bizardní a dneska vlastně i hodně zábavné. Člověk by čekal povídání o Vinnetuovi a spol a dostane lekci z dob rudého bratra :-). Pro naší mladší generaci, co nemáme nakoukáno, tohle mohu jedině doporučit./// Celkem 71%///(9.7.2008)

 • WANDRWALL
  **

  Dnešní společnost není méně bizarnější než ta dřívější, protože ať člověk žije v jakékoli době, a tak se projevuje tak, že je ji možno snímat jen okem kamery a udělat z ní "pohled ptačího okaů, natáčet vše bez komentáře, jen jako útržky dění, projevů homo sapiens, tak žádný stát nedopadne dobře. Snadno se odsuzuje společnost a poměry minulé, ale současně je třeba vidět i ty současné, které jsou rovněž drsné a nelichotivé. Co je měnící se a nestálé, tak je atmosféra v jednotlivých zemích, a tedy i kulturách, a právě i tenhle krátký dokument je svědectvím o době a životě. Víc ani dokument nemůže přinášet.(30.9.2010)

 • swamp
  ****

  Velmi vtipná Hanákova hříčka si pohrává s tématem cizáctví v naší milé socialistické zemičce. :) Nejvíc mě pobavil snad ten kámen na zemi. :D(24.4.2008)

 • Slarque
  ****

  Hravý a humorný dokumentární kraťas, který se za nás dívá na nás očima cizince. Od celnice přes po bloudění ulicemi až po hrátky se skrytou kamerou. Dnes už vtipné, tehdy spíš ostuda.(13.3.2008)

 • Bachy
  ***

  Zhlédnuto v rámci Filmové tvorby. Na jednu stranu jsem viděl poměrně zábavnou a trefnou hříčku, ale na druhou se nemohu zbavit pocitu, že kdyby Hanák chtěl (a jakože by asi nechtěl), mohl by stejnou věc natočit i dnes. Což možná není úplně mínus, ale v případě, že je Shatterhand kritika doby, či starého režimu?(24.3.2011)

 • Hwaelos
  *****

  Skvělý společensko-kritický dokument, který využívá v zásadě pouze záběrů podbarvených budovatelskými songy. Tím se do filmu dostává ironicky humorný spodní proud. Hanák ve své mozaice pořizuje jak běžné provozní záběry (lustrování na celnici, polonahá cikáňata...), tak i aranžované scény, jako byl výborný highlight s kamenem uprostřed silnice. Patrně nejlepší moment je ale kontrapunkt dělníků ve výkopu za doprovodu "Už trúbili, tak nezabudnite, večer sa zídeme na univerzite".(25.12.2013)

 • Anderton
  ****

  Dal by som ruku do ohňa zato, že okolo kameňa sa prešiel a s úsmevom naňho civel aj Stano Dančiak. Veľmi vtipný kontrapunktický prístup použitia obrazu a zvuku. Najmä pri pobehovaní malých cigánčat za doprovodu zvukov z westernovej prestrelky s indiánmi. Iba že tými spoločensky zaostalejšími sme boli v komunizme v rámci Európy my všetci.(8.5.2016)

 • Master19
  ****

  Skrytá kamera v plenkách. Dnes převládá dokumentární hodnota, nad tou humornou. Ale kámen v brance byl dobrý.(10.7.2008)

 • rudeboy
  *****

  Ak vás zaujíma, s čím sa mohli stretnúť návštevníci i občania Československa rokov 60tych, tak si pozrite tento vtipný "kraťas".(10.11.2008)

 • Natabar
  ****

  Velice výstižné.(24.2.2010)

 • decay
  *****

  Zábavné a výstižné.(5.8.2010)

 • fNdEsIECLE
  ****

  Zábavná a mrazivě realistická sonda do našich socialistických životů.(31.3.2008)

 • jenjan
  *****

  Malý český člověk a velký český národ "v akci".. Já myslím, že to není zas tak o tom komunismu.. "Što vy gavarite?"(19.8.2010)

 • MikeeTheory
  ***

  Předchůdce skryté kamery zasazený do komunistické doby, který má čím zaujmout, ale rozhodně neohromí.(3.2.2013)

 • Mike_BossO
  ****

  Zábavný snímoček o tom ako sa správali ľudia za čias socializmu keď ich sledovala zábavná skrytá kamera so svojimi nástrahami a pri netradičných situáciach.(29.4.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace