Na kovbojskom večierku sa stratí dcérenka a tato je z toho pekne vytočený. A má byť prečo, keď sa dozvie celkom nekovbojské meno jej priateľa, s ktorým zmizla. Film je o nikdy nekončiacom hľadaní, ktoré nezastaví ani smrť. Zdalo by sa, že bude podľa šablóny hľadá-a-nájde alebo hľadá-a-nenájde. Nič z toho, je skôr o tom, aké prekvapenia nachystá osud a aký môže byť nevyspytateľný. Taký je aj tento film s mrazivým záverom, ktorým popiera to známe, že krv nie je voda. –––– Idú jej podľa vás aj prírodovedné predmety? Napríklad fyzika, chémia? – Tá má hlavu na všetko. –––– Namáhaš sa zbytočne. Tvoja dcéra ti už nepatrí.(2.12.2017)

Obsahová stránka spolu s myšlienkami, pointou a fantastickým záverom majú veru čo vnímavému divákovi povedať, v tomto smere ide o nesmierne bohatú a takmer dokonalú záležitosť. Ten záver, páni, to teda bolo niečo.... ten ma obrazne povedané zrazil na kolená. Keď si to dá človek do súvisu s ostatnými vecami predtým tak jednoduchosť a hlavne pravdivosť tejto myšlienky má tendenciu diváka totálne rozhodiť, naozaj je tu nad čím popremýšľať. A to nehovorím o cenných informáciách hlavne o tom, ako to vlastne s tou multi-kulti spoločnosťou naozaj je. Po formálnej stránke mi tu síce nie všetko sadlo, ale v porovnaní s obsahom je to naozaj len malý nedostatok, a subjektívny samozrejme. 85/100(5.10.2016)

• DonBraso

Já mám prostě smůlu už i v tý Francii.Jestli se mám povznést nad tímto snímkem?Tak to určitě nehodlám a pěkně mu natřu leda prdel.Příběh je doslova utrpení,kdy se režisér nebojí jít za svým,ale pěkně popořadě.Začátek do 28 minuty to vypadá přesně na ten typ filmu,který přímo hltám a popravdě se mi dostavál pomalinku pod kůži,kdy začně táta se synkem hledat svoji ztracenou dceru.Dalo by se říci,jede to vše tak nějak při starém,ale pak právě kvůli té oné minuty přijde střih a ocitáte se někde úplně někde jinde v časové rovině.Fór je v tom,že absolutně nevíte proč.Že by přišlo vysvětlení?Ha,to ani kdyby Vás soused vytopil a řekl,že manželce praskla leda děloha.Pak jsou tu skvělý dialogy,které jsou naprosto rozveklé o ničem důležitém,protože se tam kecá páté přes deváté a hlavně je to jedno,protože přijde opět majstrštyk.Neznám film,kdy v jedný scéně na 10 sekund ukážete emoce o ztrátě blázkého a jdete o parník dál.Tomu říkám vážně umění.Pak opět skáčete časovýma rovinama,kdy najednou Kid je někde na Blizkém východě,proč je tam nějaká holka,kterou asi má rád či nemá?Proč začne hledat svoji ségru,když ještě někdy ve Francii,kdy ho žádal otec aby jel s ním,na ní totálně se vykašlal a radši dělal hambáče:)To pak už nedává hlavu ani patu,kdy si ještě vede domů nějakou Pakistánku.Pak tedy přijde opět to lepší,kdy si říkám,proč tohle už nebylo klidně dřív,jak se vyrovnává Kid se ztrátou a žije úplně s někým jiným,kdy má dítě,který režisér opět poslal asi tak den,možná měsíc,,vlastně rok jen tak pro diváka dál,proč je najednou tam a proč vlastně poslouchá rozhlas něco o Al-Kaidě,aby jako ultra magor,chtěl jet někam do Anglie,protože tam asi bude moje Kelly.To píšu proto,protože to logicky je tak příšerný,pač přijde finále,který sice ukáže poprvé nějaké emoce beze slov,ale proboha vždyť to řeklo jenom to,že celou dobu si někdo jen hrál s divákama.To jsem ještě nemluvil o dalších nuancí,kdy by tu Kelly našel i vochlasta,protože víme kde je,ale přesto jako hovada jsme opět zase někde v čase bez důsledku toho,proč se tam do háje jedný opět nevrátíme.Cameo J.C.Reillyho nechápu.Nejlepší na filmu je hudba a začátek.Proč se to jmenuje kovbojové?Vlastně kdyby se to jmenovalo třeba i Hokejisté,vyjde to na stejno,ale je pravda,že zvláštních filmových názvů čeští distributoři umí,horší je,že je to i v orignále:)30%(9.2.2017)

Film dvoch odlišných polovíc, pričom som tento prechod, kedy sa v podstate mení pozícia hlavných postáv, nečakal. Taktiež som neočakával ani ďalšie dejové zvraty v druhej polovici a nakoniec som ani nečakal, žeby film mohol skončiť tak, ako skončil. Postupom času sa začne dosť rýchlo skákať v čase, čo nemusí každému vyhovovať a film predsa len začne trpieť miernou skratkovitosťou. Podobne je to aj s naliezaním miest, kde sa majú nachádzať hľadané osoby, nesledujeme nejaké podrobné detektívne pátranie, proste sa ocitneme na mieste a hotovo. Záver je ale vo svojej mlčanlivosti a striedmosti nesmierne silný, až katarzný. Niekto ale možno iba pokrčí ramenami.(2.12.2017)

Kovbojové jsou jednou z četných variací na téma rozpad rodiny. Nezletilá Kelly zmizí uprostřed veřejné slavnosti a rodiče zjišťují, že za tím stojí románek s muslimským mladíkem, který koketuje s fundamentalismem. Útek z domova má vyřešit rozpor mezi přízemním světem rodičů a vysněným světem islámské komunity žijící v duchu těch nejlepších tradic muslimské obce. Dvojice zmizí v nepřehledném terénu islámských skupin roztroušených po Evropě. Zatímco matka se po zjištění, že dívka odešla dobrovolně a je naživu, s odchodem dcery záhy smíří a dokáže se těšit s vnoučat, které nikdy neviděla, pro otce se stává hledání dcery a její vyrvání ze spárů svůdce životní posedlostí, které obětuje postupně přátele, manželku, majetek i veškeré zázemí. První část vyprávěná z pohledu otce je realistická, hořká a působivá - s dovětkem, že nejméně sympatickou postavou je právě arogantní, frustrovaný, násilnický otec, který se celou dobu chová jako slon v porcelánu. Bin Ládin by byl bezpochyby příjemnějším společníkem a větší empatii by snad měl i Mulla Omar. V druhé části přebírá otcovo poslání syn a děj se přesune do vzdálených končin Středního východu až na afghánsko-pákistánské pomezí, kde jsou frekventovanými slovy Al-Kaidá, Taliban a džihád. Tahle část je divácky atraktivnější, ale zároveň v mnoha ohledech výrazně nedůvěryhodná, zjevně přitažená za vlasy. Rychlost, s jako je Kid osloven specialistou na vyjednávání ohledně obětí únosů a jak bleskově se stane jeho společníkem, musí v těch, kdo mají aspoň minimální povědomí o tom, o jak delikátní a nebezpečné prostředí se jedná, kdy jediná chyba může zničit mnohaměsíční úsilí, vyvolat maximálně shovívavý úsměv. Kovbojové se řadí do tohohle proudu francouzské kinematografie, která se pokouší vyrovnat s novou etnickou a multikulturní situací ve Francii. Pravda, ne úplně přesvědčivě, ale když nic jiného, aspoň nastoluje nové otázky. Osobně jsem měl ne snad zásadní, ale přece jen problém s útržkovitým způsobem vyprávění, kdy se přeskakovalo o několik let a nemohl jsem se vyvarovat pocitu, že to nejdůležitější se stále řeší mimo objektiv kamery. Existuje řada titulů, která se s podobnou problematikou vyrovnává po umělecké i obsahové stránce lépe. Doporučit se dá Bez dcerky neodejdu, Boží koně a mnohé další. Celkový dojem: 55 %.(12.9.2018)

• - Natáčanie filmu prebiehalo vo Francúzsku, v blízkosti hraníc so Švajčiarskom, a tiež na severozápade Indie v štáte Radžastan. (MikaelSVK)