Tichá radost/ tichý smutek - tak to chodí u neasertivních lidí. Žádné karmické bouře. Odejít jako jediný možný projev nespokojenosti: tam, kde jsem je mi dobře, a když přestane, odcházím. Argumenty nemám, ani je nehledám. Magda Vášáryová nezapře, že je žena. Ale právě tak by mohl být v její roli muž. Dušan Hanák natočil před třiceti lety nevzrušivý film o lidech, které byste teď už těžko hledali. Doporučuji vymezit žánr též jako historický.(6.12.2015)

Zotrvať vo vzťahu s necitlivým bulom, ktorý s Vami komunikuje ako so slúžkou výhradne povelmi a zákazmi, a ktorý Vás možno má aj rád, ale jeho láska je podmienená jeho bezhranične panovačným egom, neschopným vľúdnejšieho slova ? Alebo mať odvahu na prelomenie trápenia sa v nefungujúcom manželstve a nájsť ideálnejšieho partnera inde ? A nebude hľadané šťastie len pokračujúcou trpkou skúsenosťou a opakovaním mužského egoizmu v modrom ? Tieto a ďalšie vzťahové otázky skúma psychologický film o detskej zdravotnej sestre a jej citovom živote, so skvelým hereckým obsadením (o.i. prvá rola Evy Holubovej vo filme). Vnímavosť k ženskému pohľadu na svet a presne odpozorované životné situácie a dialógy v posmutnelej nálade pomaly plynúceho snímku s mierne optimistickým vyústením. 70%(15.12.2005)

Po mém soudu, je-li film dobrý, to aby učinil náležitý dojem, není potřebovat v dílech režiséra Dušana Hanáka hledat něco ohromně uměleckého, jeho díla vyjadřují zpravidla příběh o rozčarování a životních cestách člověka v sebepoznání.(12.12.2007)

• WANDRWALL

Zdravotní sestra Soňa ví, že pokud chce naplnit hodnotně svůj život, tak musí provést některé změny ve svém životě, kterých se zbavuje jen těžce, jen pomalu, tak pomalu, že jsem si jako divák krátil chvíle modelováním cherubínů, abych neměl pocit, že jsem čas jen promarnil.(5.6.2011)

Pevně rozhodnutá a druhým s ochotou se rozdávající Sonička, čeká na muže. Na druhého muže, neb ten první se prostě nepovedl. Obklopena všemožnými příklady ze života, hledá svou další cestu. Kýčovitý milenecký trojúhelník sestřičky a dr. svůdníka i detailní pohled na pracovní povinnosti zdravotních sester. Podivná hudba a velmi tuctová režie dělala film docela nezáživným, ovšem sympatizovat s křehkou Soničkou a jejím osudem, je velmi snadné. Magda Vášáryová opět vynikající. Daleko zajímavější, než samotný příběh, byl pro mě velký počet českých herců v slovenské audio verzi.(16.6.2015)

Jemný, věrohodně realistický (s mírným závanem poezie) podaný snímek.(6.11.2012)

Téměř křehký film o hledání sebe sama je vyšperkován dvěma nejkrásnějšími lidmi Československa osmdesátých let.(7.11.2014)

Tichá radosť je po Obrazoch starého sveta a Ružových snoch tretím, mnou hodnoteným, filmom Dušana Hanáka. A tretím so štyrmi hviezdičkami, čo je na slovenské pomery výnimočné. Relatívne pomaly plynúci film o vzájomne sa prelínajúcich osudoch je naplnený krehkou krásou, nenaplnenými túžbami, ale aj primitívnou hrubosťou a zákernosťami. Dušan Hanák, podobne ako napr. Ingmar Bergman, rozumie ženám lepšie ako mužom a ich radosti a strasti dokáže veľmi citlivo vyjadriť. Cením si, že vo filme nevystupujú čierno-biele, jednoznačné postavy, ale ľudia, akí nás obklopujú v reálnom živote. Aj preto štyri hviezdičky, lebo porovnateľne kvalitných slovenských filmov je žalostne málo.(13.10.2015)

..každý by mal mať v sebe svoju tichú radosť (a tým pádom sa nikdy necítiť zbytočný ako pokrčený papier). Určite nie je jednoduché nebyť zbabelý a žiť po svojom, ale že sa to oplatí, toho príkladom nech je Sonin príbeh. A nikto ma nepresvedčí, že Dušan Hanák nebol v minulom živote ženou.(6.6.2010)

Vždy o tom istom. Čo nie je chybou filmu. Ale... no fakt vždy o tom istom. Už je to až trápne.(16.5.2018)

Citlivý a pozorný film o žene na životnom rázcestí, kedy bude musieť urobiť možno prvý krát v živote skutočne dospelé a nealibistické rozhodnutia. Je krásna, takže sa vyskytnú komplikácie ohľadom výberu partnera do života, ale ako to už chodí, nie každý muž dokáže uspokojiť ženské túžby (myslím všeobecne) viac, ako na 10%. Soňa pôsobí placho, ale v skutočnosti je už dostatočne sebavedomá a schopná (seba)reflexie. Ťažko by sa hľadala do hlavnej úlohy lepšia herečka, ako Magda V. Škoda iba toho (opäť) nešťastného sk dabingu. Ak Hanák zoženie do filmu veľké české hviezdy, prečo by v Bratislave nemohli hrať Čechov?(19.3.2016)

Snímek povyšuje skvělá Magda Vašáryová, z nudného příběhu udělala ,,pozeratělný film".(27.5.2014)

Psychologický film, který nenudil, a to především díky hlavní představitelce. Magda Vašáryová je přesvědčivá a strhující ve všech polohách. Ona dětskou zdravotní sestru nehraje, ona jí opravdu je! Stejně tak je i pokořovanou, utrápenou manželkou atd. - Jen to řešení manželských problémů a hlavně ten feminismus, který ve filmu zaznívá, nemohu nějak spolknout. Od 80. let tahle potutelná bylinka feminismu už stačila rozkvést a přinést své jedovaté plody! - Jinak dusná, šedivá atmosféra 80. let, to shánění kde čeho, vzájemné úplatkaření - to je vystiženo znamenitě!(6.3.2014)

• dyfur

moja zaujímavosť: Filmovalo sa v Bratislave, Brne a v Slnečnom údolí. (dyfur)(29.9.2014)

Soňa (v brilantním podání Magdy Vášáryové) ráda a pečlivě vykonává svou profesi zdravotní sestry, při práci dále studuje, ale v soukromí šťastná není. Žije v bezdětném manželství s hrubým mužem (typický "pracant", který sedí v kuchyni a pije pivo z lahve, manželce dává svou přítomnost najevo leda svými ponižujcími proslovy), a k tomu nesnesitelná tchýně, která ji chodí špehovat i do práce. Chvilkový únik najde Soňa v krátkém románku s mladým lékařem (Jiří Bartoška), ale ani to není řešení do budoucna...Opravdu skvělý společensko - psychologický snímek, zachycující šedou realitu poloviny osmdesátých let, natočil Dušan Hanák.(19.3.2012)

Jojo, když uběhnou první roky manželství, vášeň vyvane a z lásky se stane jen honba za penězi a dobrou svíčkovou, nastává složité období. Naše hrdinka se vrací domů, ale není tam ráda, manžel je cizí člověk, který má svůj svět. Navíc byt sdílí s tchýní, a to je vždycky peklo. Nezbývá než v rámci záchrany zdravého rozumu sbalit kufry a prchnout na svobodárnu. Románek s ženatým doktorem je jen další zastávkou na cestě dolů. Snaha najít svou vlastní cestu je mnohdy velmi bolestná a není divu, že většina lidí raději celý život tráví v mrazu nepochopení a samotě ve dvou. Tak i naše zdravotní sestřička klopýtá a už už se zdá, že to nedá, ale naděje umírá poslední a všechno je lepší, než sklapnout krovky a vrátit se k manželovi a tchýni. Pomalý a místy i nezáživný film má pár silných míst, pro které stojí za to ho vidět. Vašáryová je ve své roli přesvědčivá a v podstatě nemám, co bych vytkl. Ta nálada ale byla až příliš tesklivá...65%(24.10.2012)

Normalizacny nicim vynimocny film o tom, ako jedna pani ma za manzela panovacneho bula, ktory s nou komunikuje ako so sluzkou ........ 60 %(27.4.2013)

(105/2017) / Ponurý film o žene nespokojnej so životom. Paradoxne filmu pomáha sterilný vizuál typický pre filmové 80-te roky, ktorý atmosféru posunul o level vyššie. Celkom rád by som si ale niečo podobné pozrel v 60tkovom vydaní. Tvárou celého filmu je Magda Vášáryová, ktorá podala super výkon v hlavnej roli. Škoda sprostého zvyku nadabovať českých hercov po slovensky. Filmu to hrozne bere autenticitu. (7/10)(13.6.2017)

Dušan Hanák je jeden z najlepších slovenských režisérov. Aj tento film tomu nasvedčuje. Veľmi dobré herecké obsadenie.....75%.(29.10.2010)

Povedené...(16.6.2014)

Divim se, ze autorkou neni zena... Aneb film o trpicich zenach a neschopnych (popr. agresivnich) muzich. Dobre udelane, ale pro me zbytecne, unavne.(31.7.2014)

<< předchozí 1 2