Past na turisty

Tourist Trap

Horor

USA, 1979, 90 min

Zabudnutý horor, ale nie úplne právom. Hoci to po mnohých stránkach zostarlo, naopak po inej stránke stále ide o atraktívny film. Figuríny vedia byť s trochou snahy pekne strašidelné a tuná našťastie trocha snahy prítomná bola, takže spokojnosť, na niektorých miestach je to ozaj dosť nepríjemná záležitosť. Bohužiaľ sa mi zdá, že mínusov je viac: hlavní hrdinovia sú strašne nezaujímaví a nudní a Chuck Connors je síce nechutný, ale nechutný neznamená automaticky desivý, rešpekt budiaci a strašidelný. A hoci v hororoch ocením skôr atmosféru, než krv, tu mi predsa len čiastočne vadilo, že je to až nerealisticky zbavené krvi. Posledná scéna rapídne wtf. Režisérovi téma zjavne nedala spávať a o 10 rokov neskôr odštartoval relatívne spriaznenú sériu Majster bábkar.(23.2.2019)

Pouze rok po fenomenálním a pro mě nejlepší slasheru všech dob, tedy Halloweenu přichází další velice povedený žánrový kousek v podobě Tourist Trap. David Schmoeller přichází s klasickým schématem, kdy na opuštěném místě uvízne banda "teenegerů" a rozdá si to s nimi maniakální vrah. Velkou invencí je však mysteriozno snímku, telekineze a "Batesovský vrah", který tento krvák vyzvihuje vysoko nad průměr. Nesmím zapomenout také na brilantní atmosféru, která z toho kousku přímo priští a já tleskám na rozdíl od mnoha zdejších uživatelů! Nakonec si neodpustím poznámku a sice, že v 80. letech se točily, alespoň v mých očích příšerné slashery (čest výjimkám) a v 70. letech ty největší pecky.(18.3.2011)

Ale jo celkem to šlo. Pravda je že jsem o filmu nijak moc nevěděl. No a taky jsem dostal průměrnou vyvraždovačku s pár dobrýma nápadama, ty loutky byly skvělý a dokázaly nahnat strach, což se nedá říct moc o hlavním padouchovy kterej přehrával kde to jen šlo. On režisér Schmoeller měl vždycky šílený nápady, což se mu vyplatilo. Jinak by film spadnul do podprůměru. Atmosféra byla ucházející a vraždy celkem nápadité. Bohužel ani s jedním hrdinou jsem nijak moc nesympatizoval a bylo celkem šumák kdo zhebne. Nejvíc asi musím vynachválit hudbu Donaggia, na tohohle chlápka dávám pozor už od doby kdy jsem poprvé slyšel dokonalej Theme z The Howling. TAdy opět dokazuje že díky hudbě se dá navodit správná atmosféra.(4.3.2012)

• ricci.s

Prvá polovica filmu bola vynikajúca a napínavá, so strašidelnými bábikami a poriadne desivou hudbou. Dokonca som si vtedy myslel, že to bude jeden z najlepších hororov 70. rokov. Lenže potom nastal zlom. Ja fakt neviem, čo sa stalo, ale začalo sa to neskutočne ťahať. Prešlo nejakých 30 minút, a za celý ten čas zomreli (len) nejakí 2-3 ľudia a celé to stálo na mieste, vôbec nič sa nedialo, atmosféra zmizla a bábiky mi už pripadali skôr na smiech. Pribúdali ďalšie a ďalšie minúty, naťahovali to ako žuvačku, že som už zaspával, a film samozrejme nie a nie skončiť. Toto bola asi najdlhšia a nejnudnejšia koncovka, akú som videl a pri záverečných titulkách som si povedal "Vďaka Bohu" (a to som ateista). Škoda, preškoda!(4.8.2010)

• LIVINGDEAD

Možná v roce 1979 bych se na tento film díval jinak..... MOŽNÁ. Já jsem se ale na tento film podíval dnes a musím říci, že to byla spíše komedie. Až na drásající hudbu to nemělo s horrorem nic společného. Ať se nikdo na mne nezlobí, ale mne prostě houpání židle, otvírání skřínek a obklíčení figurín nepoleká. Ke všemu se film děsně táhl.(26.12.2008)

• - Hudobný skladateľ Pino Donaggio nevedel po anglický, jedine po španielsky. A tak, aby sa mohol dorozumievať s režisérom a inými členmi štábu pri tvorbe hudby, využíval služby tlmočníka. (beso74)

• - Podľa režisérovho komentáru dostupnom na DVD vydaní filmu pri príležitosti 20 výročia vzniku filmu prijal Chuck Connors úlohu vo filme v nádejí, že sa následne presadí v osemdesiatych rokoch ako záporná postava hororových filmov, niečo v štýle Borisa Karloffa. (beso74)

• - Film bol natočený na základe filmového projektu, ktorý David Schmoeller natočil v čase, keď bol študentom filmovej školy. (beso74)