Dobrodružství Forda Fairlanea

• slovenský

Dobrodružstvá Forda Fairlanea

Akční / Komedie / Dobrodružný

USA, 1990, 104 min

Keď som tento film (podotýkam, že nie za finančným, lež čiste osvetovým účelom) začal v roku 1991 rozširovať medzi spolužiakmi, nenašiel sa jediný(á), ktorý(á) by ocenil jeho kvality. Lenže toto je (zvlášť v Harlinovej filmografii) pecka, nadupaná cool hláškami, ktoré ja osobne považujem za kultové ("Don bol jediný človek s ktorým sa dalo rozprávať bez toho aby ste museli grcať v dúhových farbách." "Je tak veľa rití a tak málo guliek." + hláška božskej Priscilly o poníkovi, ...). Postavy, vrátane tej hlavnej, sú riadne "pošahané", štýlové a zábavné. Lauren Holly je na zjedenie a Robert Englund si strihol najlepší výstup od čias Freddyho Kruegera. Viem, že to neoceníte :-) ale doporučujem. Tentokrát ale v originále, dabing je totiž prznením tohto skvostu. (29.10.2004)(29.10.2004)

"JOHNNY BYL JEDINEJ ČLOVĚK NECHUTNĚJŠÍ NEŽ JÁ. JAKO DĚTI JSME SE POŘÁD TRUMFOVALI. VYKAŠLAL JSEM NA STůL HLEN A ON ŘEKL: "DOBREJ POKUS." A VYTÁHL BRČKO.." V pubertě jsem žral druhý kultovní snímek komika Andrew Dice Claye a sice Puynova DRTIČE MOZKů, ale tenhle mi, třebaže jsem o něm věděl, nějak unikl. Škoda, protože tenkrát bych si ho byl býval užil určitě mnohem víc než dnes. Film na mě zpočátku působil (i přes mnohé vtipné hlášky) poněkud rozpačitě, ale postupně se rozjel a druhá půlka už byla i solidně akční (honička na hřbitově, pyrotechnické orgie ve Fordově domě, slézání výškové budovy). Potěšila jak Priscilla Presley v roli chladné a perverzní dámy z lepší společnosti, tak roztomilá Fordova sekretářka Lauren Holly (chvíli mi trvalo než jsem ji pod těmi brýlemi poznal), vysmátý zabiják Robert Englund či omezený policajt Ed O´Neill. Když studioví hlavouni (produkoval Joel Silver) viděli denní práce, nabídli prý Harlinovi (který už ale měl na kontě solidní horor VĚZNICE a úspěšnou čtvrtou NOČNÍ MůRU V ELM STREET) režii SMRTONOSNÉ PASTI 2 a ten ji začal točit souběžně s post-produkcí FORDA. Škoda toho zkurveného dabingu, který zničil mnohé dialogy.(7.2.2006)

Un-fuckin'- believable, heh? Naprosto cool béčko se všim všudy, ultra-cool rock 'n'roll superhero Ford Fairlane vypouští každou minutu nějmíň 3 hlášky, do toho fakt pohodovej a zábavnej příběh v rytmu rock 'n'rollu a super úchylácky výsmátej záporák Robert Englund, tohle prostě nemá chybu a to sem se ještě nezmínil, že tady je jako vypatlanej detektiv Ed O'Neill s knírkem a moc pěkná Lauren Holly. Skvělá zábava(24.3.2008)

Rokenrolový detektív, perverzná dáma z vyššej spoločnosti, obesená koala na vetráku, policajt s minulosťou disko speváka a tony nechutných hlášok tvoria kolorit tejto adrenalínovej jazdy po ostatkoch diváckeho vkusu. Plus popkultúrne narážky a uhrančivá nekorektnosť, degradujúca iné komédie na zábavu do detského kútika.(27.9.2006)

Jsou filmy, které se prezentují inteligentním scénářem, politickou korektností, nemluví se v nich sprostě a dokonce mívají i myšlenku a poselství. Na tohle všechno Farlaine kašle. Je totálně nevkusný, nekorektní, sprostý a o tom, že by film měl divákovi něco sdělit nikdy neslyšel, jelikož o tom se v Rock´n´Rollu nezpívá, že. To všechno může vzít čert, protože je tam plyšová panda, skvělý Dice Clay a Englund, krásný ženský, které se za své vnady nestydí a spousta výborných hlášek. Díky Bohu za podobný filmy.(24.10.2008)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 7. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčení probíhalo v Los Angeles. (reich)

• - Andrew Dice Clay získal v roce 1990 za roli Forda Fairlana Zlatou malinu pro nejhoršího herce. (Terva)