Dao Shi Xia Shan

Kaige Chen

George Acogny

Wayne Wahrman
  • Lacike

Blaznivy film so strelenym hlavnym hrdinom. Po dejovej stranke ma to prilis nebavilo, humorne sceny mi prilis vtipne nepripadali ale absolutnym sklamanim su bitky, ktore su brutalne predratovane a trajektoria letu postav je casto dost divna. Pochvalit môzem snad len velkolepu vypravu. Vysledkom je divny film. 5/10.(22.3.2016)

Spojenie všetkého čo nám Čína (kultúrne a geopoliticky) ponúka. Krásne scenérie prírody, pôsobivé mestá na hranici moderného so starým. Spojenie tradičnej komornej drámy, wuxia filmu, kung fu filmu, s prímesou toho spirituálneho a duchovného robí z tohto filmu mix žánrov, ale v Chenových rukách nadobúda potrebný balans na vyjadrenie potrebnej myšlienky a hlavne pôsobí ako pripomienka toho v čom bol Chen tak výrazný režisér. Jeho vizuál je v tomto smere neprekonateľný a film sa môže popýšiť stovkami režisérskych nápadov. Kde pre iných preplácanosť pre mňa dôkaz že ešte nepatrí do starého železa, čo som si úprimne pri jeho posledných filmoch naozaj aj myslel. Nie je to dokonalé. Ale tá hravosť s akou reprezentuje žánre a formy ďalekého východu, bez toho aby ich nejako kazil mi príde viac ako osviežujúce. Nebyť niektorých zbytočných trikov, zvažoval by som aj plný počet. Naozaj aj napriek nízkym hodnoteniam pre mňa príjemné prekvapenie.(22.11.2016)

Opäť len ďalší z mnoha súčasných čínskych historických filmov, ktorý zaostáva v tých najdôležitejších aspektoch, aby to čiastočne vynahradzoval v tých vedľajších, no tentoraz to zamrzí o to viac, že ho nemá na svedomí nejaký obyčajný režisér, ale Kaige Chen, ktorý už viackrát dokázal, že to s týmto žánrom vie a napríklad aj pár rokov starý Sacrifice je pre mňa jeden z najlepších žánrových filmov za dlhú dobu, no tentoraz skĺzol len do štandardnej komercie. Príbeh kombinuje až príliš veľa výrazných a odlišných dejových prvkov, ktoré aj majú dostatok priestoru, vďaka čomu som sa síce nenudil, keďže sa tu vlastne stále riešilo niečo dôležité, ale inak si ma to vôbec nezískalo a bolo mi úplne jedno, ako to dopadne, bez ohľadu na to, či to bolo podané odľahčenejšie, čo platí hlavne o prvej polovici, alebo dramatickejšie vo zvyšku filmu. A môže za to aj nevhodne rozdelené obsadenie, kedže hlavný hrdina Wang Bao-Qiang má podľa mňa len na nejakú menej výraznú vedľajšiu postavu, určite nie na hlavného hrdinu veľkofilmu, takže tu ma vôbec nebavil a vždy to musel za neho zachraňovať niekto iný a podstatne charizmatickejší, v tomto prípade najprv Aaron Kwok a následne Chang Chen, ku ktorým sa pridal. Poteší aj záporák Yuen Wah, aj keď tentoraz skôr len účasťou, inak ma jeho postava zase tak moc nebavila. Po akčnej stránke tiež nie je o čo stáť, súbojov je plno a sú síce dobre a prehľadne natočené, ale po stránke choreografie ma nezaujal ani jediný. Ich nereálnosť je už štandardom, ale predsa len sa mi zdalo, že tu sú už hlavne tie dopady zasiahnutých dosť prehnané. A tak ma potešila jedine tá nečakaná sekvencia z prvej svetovej vojny, ale bola príliš krátka. A po vizuálnej stránke sa tu dá len chváliť, pričom poteší aj výprava a lokácie. Takže aj tentoraz mi to na ten priemer stačí, viacero kladov sa tu nájde, ale keby som Monk comes down the mountain nevidel, o nič by som neprišiel. 52%(8.6.2016)

Trochu nudné a trochu zábavné provedení , moc se mi to teda tento film nelíbil , první polovina byla celkem dobrá a vtipná a taky dobře provedená , ale pak to bylo tak trochu nuda , souboje byly taky nic moc jen v některých scénách byly dobré , a taky některé scény byly fakt trochu vtipné ale jinak nic moc , jinak dobrý nápad děj i scénář i dialogy byly skvěle a taky tak trochu zábavné , ty bojové scény se mi moc nelibí jen některé choreografie bojových scén byla tak trochu nudná, ale některé scény a souboje byly fakt dobře provedené a vtipné no prostě takový tak trochu bláznivý kung -fu film.***(9.4.2016)

Syn vypráví o svém otci, který byl donucen hledat obživu mimo klášter ve světě širém a patrně pro něj stejně nepochopitelném jako pro nás tento film. Složenina z mnoha zvratů, ale velmi pěkně udělaná, soubojově na výši, kostýmy dle mého vkusu. Zanechává ovšem onu známou prázdnotu z asijských filmů, kdy Evropan má pocit, že ho bacili po hlavě a konec se nekonal. Prostě ono: A to už bylo všechno?(18.1.2017)