Dao Shi Xia Shan

Čína, 2015, 123 min

Kaige Chen

George Acogny

Wayne Wahrman

Opäť len ďalší z mnoha súčasných čínskych historických filmov, ktorý zaostáva v tých najdôležitejších aspektoch, aby to čiastočne vynahradzoval v tých vedľajších, no tentoraz to zamrzí o to viac, že ho nemá na svedomí nejaký obyčajný režisér, ale Kaige Chen, ktorý už viackrát dokázal, že to s týmto žánrom vie a napríklad aj pár rokov starý Sacrifice je pre mňa jeden z najlepších žánrových filmov za dlhú dobu, no tentoraz skĺzol len do štandardnej komercie. Príbeh kombinuje až príliš veľa výrazných a odlišných dejových prvkov, ktoré aj majú dostatok priestoru, vďaka čomu som sa síce nenudil, keďže sa tu vlastne stále riešilo niečo dôležité, ale inak si ma to vôbec nezískalo a bolo mi úplne jedno, ako to dopadne, bez ohľadu na to, či to bolo podané odľahčenejšie, čo platí hlavne o prvej polovici, alebo dramatickejšie vo zvyšku filmu. A môže za to aj nevhodne rozdelené obsadenie, kedže hlavný hrdina Wang Bao-Qiang má podľa mňa len na nejakú menej výraznú vedľajšiu postavu, určite nie na hlavného hrdinu veľkofilmu, takže tu ma vôbec nebavil a vždy to musel za neho zachraňovať niekto iný a podstatne charizmatickejší, v tomto prípade najprv Aaron Kwok a následne Chang Chen, ku ktorým sa pridal. Poteší aj záporák Yuen Wah, aj keď tentoraz skôr len účasťou, inak ma jeho postava zase tak moc nebavila. Po akčnej stránke tiež nie je o čo stáť, súbojov je plno a sú síce dobre a prehľadne natočené, ale po stránke choreografie ma nezaujal ani jediný. Ich nereálnosť je už štandardom, ale predsa len sa mi zdalo, že tu sú už hlavne tie dopady zasiahnutých dosť prehnané. A tak ma potešila jedine tá nečakaná sekvencia z prvej svetovej vojny, ale bola príliš krátka. A po vizuálnej stránke sa tu dá len chváliť, pričom poteší aj výprava a lokácie. Takže aj tentoraz mi to na ten priemer stačí, viacero kladov sa tu nájde, ale keby som Monk comes down the mountain nevidel, o nič by som neprišiel. 52%(8.6.2016)

Trochu nudné a trochu zábavné provedení , moc se mi to teda tento film nelíbil , první polovina byla celkem dobrá a vtipná a taky dobře provedená , ale pak to bylo tak trochu nuda , souboje byly taky nic moc jen v některých scénách byly dobré , a taky některé scény byly fakt trochu vtipné ale jinak nic moc , jinak dobrý nápad děj i scénář i dialogy byly skvěle a taky tak trochu zábavné , ty bojové scény se mi moc nelibí jen některé choreografie bojových scén byla tak trochu nudná, ale některé scény a souboje byly fakt dobře provedené a vtipné no prostě takový tak trochu bláznivý kung -fu film.***(9.4.2016)

Hrozně rozháraný a nesourodý snímek, sledující příběh sirotka, který vyrostl v klášteře a vrací se zpět do města, aby našel nový domov rodinu. Režisér si i tentokrát neodpustil morální téma odpovědnosti, pomsty, atd. Zatímco první menší část filmu je rozverná akční komedie se záblesky kina morálního neklidu, snaha o vykreslení chtíče, zla lidské duše, tak druhá polovina je naprosto odlišná. Zde totiž silně převažuje akční složka a příběh působí velmi zmateně a překotně, kdy divák je vržen do situace teprve později zpětně odhaluje příčinu jednání postav, jejich minulost. Velice povedená kamera, akční složka, hudba, potěší i účast hereckých hvězd jako Chiling Lin, Chang Chen, Aaaron Kwok a řada dalších. Přesto to není snímek, který byl měl nárok patřit do letošního přehledu toho nejlepšího, co se v JV Asii událo.(14.8.2015)

Pro evropského diváka dost ujetá záležitost. Film jsem shlédl v 3D kině v čínském publiku v čínském prosředí. Pro mě vlastně první styk s moderním čínským filmem, takže zážitek vesměs dobrý, nicméně, jak jsem již řekl, strašně ujetá záležitost. Mix fantasy, akce, komedie, dobrodružství, sexu a kdo ví čeho ještě. Až moc kunfu. Většinou jsem se načapal, že se směji ve chvíli, kdy se ostatní nesmějí a naopak se nesmál, když jsem se smát měl. :)) Zážitek tedy skvělý, film ovšem slátanina..(21.7.2015)

• Lacike

Blaznivy film so strelenym hlavnym hrdinom. Po dejovej stranke ma to prilis nebavilo, humorne sceny mi prilis vtipne nepripadali ale absolutnym sklamanim su bitky, ktore su brutalne predratovane a trajektoria letu postav je casto dost divna. Pochvalit môzem snad len velkolepu vypravu. Vysledkom je divny film. 5/10.(22.3.2016)