Monk Comes Down the Mountain

Čína, 2015, 123 min

Kaige Chen

George Acogny

Wayne Wahrman

Další čínský snímek pro evropského diváka značně těžko uchopitelný. Akčně založené fanoušky pochopitelně budou přitahovat akční scény s bojovým uměním a hned první minuty je v plné síle navnadí, ale pak ouha, atmosféra celé koncepce snímku se náhle odebírá do jiných končin. Žánrově se jedná o směs akce s komedií, do kterého byla přidána poetika, mystika, fantasy a hlavně čínská legenda. Příběh je hlavně o filozofii života a v tom to právě je. Kolik evropských diváků něco takového dokáže pojmout? Minimum. ´Velikost je podřízena Cestě a životu. Pochopení života a toho, jak funguje, je prvním krokem ke studiu Cesty. Jen když zažiješ dobro i zlo, dokážeš doopravdy ocenit Cestu. Jen čisté srdce pojme všechny věci… hory, pláně, řeky i věčný vesmír.´ ´Světlo je nádherný. Je světlo a tma, Slunce a Měsíc. Všechny rostliny zbožňuji Slunce. Letokruhy mají jeho tvar. Květiny se otáčí za sluncem. Zvířata se zase honí za Měsícem. Jsou aktivní v noci. Úplněk je zcela uchvátí. I my jsme zvířata, s nádechem Slunce v našich očích. Bohužel září nenávistně.´ Kdo tohle nepochopil, nechť se na tento snímek ani nedívá. Vadu však přeci jen má a to jsou viditelně používaná lana při natáčení akčních scén. Nepřirozené skoky a lety prostě bijí do očí. V tomto směru se nedá nic jiného říct, než: ´Zlatá stará akční škola Jackieho Chana.´(15.7.2018)

Spojenie všetkého čo nám Čína (kultúrne a geopoliticky) ponúka. Krásne scenérie prírody, pôsobivé mestá na hranici moderného so starým. Spojenie tradičnej komornej drámy, wuxia filmu, kung fu filmu, s prímesou toho spirituálneho a duchovného robí z tohto filmu mix žánrov, ale v Chenových rukách nadobúda potrebný balans na vyjadrenie potrebnej myšlienky a hlavne pôsobí ako pripomienka toho v čom bol Chen tak výrazný režisér. Jeho vizuál je v tomto smere neprekonateľný a film sa môže popýšiť stovkami režisérskych nápadov. Kde pre iných preplácanosť pre mňa dôkaz že ešte nepatrí do starého železa, čo som si úprimne pri jeho posledných filmoch naozaj aj myslel. Nie je to dokonalé. Ale tá hravosť s akou reprezentuje žánre a formy ďalekého východu, bez toho aby ich nejako kazil mi príde viac ako osviežujúce. Nebyť niektorých zbytočných trikov, zvažoval by som aj plný počet. Naozaj aj napriek nízkym hodnoteniam pre mňa príjemné prekvapenie.(22.11.2016)

Zajímavá slepenina příběhů. Mladý mnich odchází z kláštera do města a zažívá nejrůznější situace, někdy vtipné, jindy vážnější. Postavy přichází a mizí. Kdo by se ale zlobil za cameo Vannesse Wu s šíleným čírem, Jayceeho Chana s nateklým obličejem nebo vlasáče Chen Changa. Vizuálně je to moc pěkný, i souboje jsou povedený, Wang Baoqiang skáče jako gumídek po litru hopsinkový šťávy a pořád se něco děje, takže mi ty necelý dvě hoďky utekly strašně rychle, ale... No, pár jich tam bohužel je. Místy to na mě bylo až moc ujetý a pak téma sexu mi do takovéhleho filmu vůbec nesedlo, nebo aspoň forma, jakou to tu bylo zpracováno. Nicméně to je takový úlet, že jsem se nakonec rozhodla, že se pustím do překladu. Přeloženo.(9.3.2016)

Úlet jak svině, ale vcelku zábavný a sympatický. Kung-fu mixlé s Wu-xiou není má oblíbená parketa, ale zde jsem se nestyděl, nepřevracel oči a vcelku jsem byl místy překvapen. S čím je potřeba počítat, že se zde nevyskytuje gravitace lítá se o sto šest, místy máte pocit, že sledujete čínský Prequel k Matrixu s efekty od Michaela Baye, ale je to takové hravé, zábavné, barevné a pokud se bojuje zrovna na zemi tak nechybí i obstojná choreografie se solidními kung-fu prvky. Bavil jsem se dobře, vizuál pokoukaníčko,ale zůstanem na třech. 65%(22.8.2015)

Hrozně rozháraný a nesourodý snímek, sledující příběh sirotka, který vyrostl v klášteře a vrací se zpět do města, aby našel nový domov rodinu. Režisér si i tentokrát neodpustil morální téma odpovědnosti, pomsty, atd. Zatímco první menší část filmu je rozverná akční komedie se záblesky kina morálního neklidu, snaha o vykreslení chtíče, zla lidské duše, tak druhá polovina je naprosto odlišná. Zde totiž silně převažuje akční složka a příběh působí velmi zmateně a překotně, kdy divák je vržen do situace teprve později zpětně odhaluje příčinu jednání postav, jejich minulost. Velice povedená kamera, akční složka, hudba, potěší i účast hereckých hvězd jako Chiling Lin, Chang Chen, Aaaron Kwok a řada dalších. Přesto to není snímek, který byl měl nárok patřit do letošního přehledu toho nejlepšího, co se v JV Asii událo.(14.8.2015)