O princezně Amélii (TV film)

• Německo

Die Salzprinzessin

Rozprávky bratov Grimmovcov: Soľ nad zlato

Rodinný / Pohádka / Fantasy

Německo, 2015, 60 min

Myslím, že tato pohádka si odpad nezaslouží. Je to klasická Sůl nad zlato, jen prostě trochu jinak. Má to spád, princezna Amélie je pěkná, zápletka s maminkou z obrazu je fajn. Jsem ráda, že nebylo cítit zkažené maso :-) Pravda, Thabo mě taky překvapil, ale asi musíme přijmout novou dobu. Dalo se z toho vytěžit víc, ale ty 3 hvězdy dávám ráda.(31.12.2016)

• Skuby47

To, že německé pohádky nejsou příliš nápadité, lze vypozorovat při jejich srovnávání s naší tvorbou. Těch klasických není tolik - u nás Erbenovy v Německu podobné od bratří Grimmů. Dívám se povinně s malou vnučkou a za chvíli budu pohádkový expert. Pohádky mají plnit pro děti hlavně výchovnou roli, dobro zvítězí, zlo je potrestáno. K tomu půvabná princezna, bohaté kostýmy, krásný zámek a trocha humoru. Nerada dávám odpad, jen pokud příběh svou roli neplní. Myslím, že tato pohádka s černošským princem, který doputoval se svým bílým sluhou až do Německa je ukázkou toho, jak jsou tvůrci podbíziví k politikům. Tato pohádka je svědectvím této doby. Určitě byla natočena na objednávku, ale svou roli nesplnila. Moje vnučka se spíše polekala. Ptala se, jestli ten černý pán není zlý čaroděj. Takovou propagandou rasové předsudky u dětí neodstraníme. Je to ubohé. Pohádky jsou součástí národní kultury, která přece různé země vzájemně odlišuje. K čemu se to tvůrci propůjčili a co by tomu řekli Grimmové ?(9.11.2017)

• rejpal

Sůl nad zlato s princem z africké džungle ? Princezna se nad tím vůbec nepozastavila, asi po královských lesích běhali černoši zcela běžně. Navíc velmi vzdělaní, zkoumající zkaměněliny .... ufff !! Co je k tomu vede, že przní takto klasiku ? Barevné menšiny se na to stejně dívat nebudou a "bílí" diváci sledovanost rozhodně nezvýší. Takže multi-kulti výchova současných dětí ? Každé zpitomnělé dítě se do budoucna počítá aneb budoucí voliči Pirátů (u nás), Makrely (v Německu) a budoucí fanatičtí členové Antify ?(5.11.2017)

• Rockerman

Viděl jsem jen kousek, proto hodnotit nebudu ( ten kousek byl však velmi slabý), ale i já se pozastavuju nad volbou černošského prince. Tady vůbec nejde o rasismus, ale co mi vyloženě vadí jsou všechny ty předělávky i klasických pohádek nebo filmů v duchu politické a genderové korektnosti. Už se prý uvažuje i o černém agentovi 007 a v živé paměti máme Krotitelky duchů (ty jsem ještě naštěstí neviděl). Hrůza, co kdyby se někdo urazil, že nedostává rovné příležitosti! Tvrdím, že tato falešná superkorektnost je cestou do záhuby!!!(5.11.2017)

• pindruche

Neuvěřitelné zpracování klasické Evropské pohádky. A je to takový skvost, že jsem ji během 14 dnů zaznamenala ve vysílání už 3x. Místy naprosto otřesné a nelogické dialogy i děj. Opravdu nevycházím z údivu. Ošklivý černý princ s pejzama. Vztah mezi králem a princeznami působil až incestně. Místy mluví jako vandráci a hned nato veršují. A proč měli z nedostatku soli kurděje? Já mám také citlivé místo pod srstí a z tohoto veledíla chořím a proto dávám odpad.(6.1.2017)