O princezně Amélii (TV film)

• Německo

Die Salzprinzessin

Rozprávky bratov Grimmovcov: Soľ nad zlato

Rodinný / Pohádka / Fantasy

Německo, 2015, 60 min

Madame Markell se zřejmě rozhodla svou přívětivost exportovat i do pohádek. Nic proti černochům, beztak jich už možná je v Německu víc než potomků germánského kmene, ale jistě by se v tom množství dal najít i nějakej hezkej a ten bílý sluha byl v té době taky jako pěst na oko. Ale to jen na okraj, pohádka se bude dobře vyvážet zejména do Francie, Dánska atd.:-) A pokud pominu jasné poselství dětem, nebyla vůbec špatná. Rozhodně dopadla líp než všechny nové vánoční pohádky tohoto roku dohromady.(31.12.2016)

• pindruche

Neuvěřitelné zpracování klasické Evropské pohádky. A je to takový skvost, že jsem ji během 14 dnů zaznamenala ve vysílání už 3x. Místy naprosto otřesné a nelogické dialogy i děj. Opravdu nevycházím z údivu. Ošklivý černý princ s pejzama. Vztah mezi králem a princeznami působil až incestně. Místy mluví jako vandráci a hned nato veršují. A proč měli z nedostatku soli kurděje? Já mám také citlivé místo pod srstí a z tohoto veledíla chořím a proto dávám odpad.(6.1.2017)

Myslím, že tato pohádka si odpad nezaslouží. Je to klasická Sůl nad zlato, jen prostě trochu jinak. Má to spád, princezna Amélie je pěkná, zápletka s maminkou z obrazu je fajn. Jsem ráda, že nebylo cítit zkažené maso :-) Pravda, Thabo mě taky překvapil, ale asi musíme přijmout novou dobu. Dalo se z toho vytěžit víc, ale ty 3 hvězdy dávám ráda.(31.12.2016)

• Skuby47

To, že německé pohádky nejsou příliš nápadité, lze vypozorovat při jejich srovnávání s naší tvorbou. Těch klasických není tolik - u nás Erbenovy v Německu podobné od bratří Grimmů. Dívám se povinně s malou vnučkou a za chvíli budu pohádkový expert. Pohádky mají plnit pro děti hlavně výchovnou roli, dobro zvítězí, zlo je potrestáno. K tomu půvabná princezna, bohaté kostýmy, krásný zámek a trocha humoru. Nerada dávám odpad, jen pokud příběh svou roli neplní. Myslím, že tato pohádka s černošským princem, který doputoval se svým bílým sluhou až do Německa je ukázkou toho, jak jsou tvůrci podbíziví k politikům. Tato pohádka je svědectvím této doby. Určitě byla natočena na objednávku, ale svou roli nesplnila. Moje vnučka se spíše polekala. Ptala se, jestli ten černý pán není zlý čaroděj. Takovou propagandou rasové předsudky u dětí neodstraníme. Je to ubohé. Pohádky jsou součástí národní kultury, která přece různé země vzájemně odlišuje. K čemu se to tvůrci propůjčili a co by tomu řekli Grimmové ?(9.11.2017)

Aha ho, pár národno-sociálne cítiacich jedincov evidentne nerozdýchalo, že princ v nemeckej rozprávke je černoch! A má bieleho sluhu! A získa si srdce krásnej bielej princeznej! A že pravdepodobne budú šťastne žiť až do smrti, lebo neriešia rasistické sračky! No tak to ja zase pre zmenu musím tomu šupnúť päťhviezdu, nech z toho hejterov trafí šľak a ako bonus ich ešte môže seknúť aj v hákových krížoch!(14.1.2017)