Útok z hlubin

Zradná hlbočina

Útok z hlbín

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1999, 105 min

Asi jeden z nejlepších filmů se žraloky, ale ne jen tak obyčejnými žraloky. Jejich bios byl geneticky zvětšen, tudíž žraloci měli lepší schopnosti a byli agresivnější. Dokážou prorazit betonové dveře, plují pozadu a chtějí se dostat do oceánu.. LL Cool, tam dodával filmu humor .Útok z hlubin a Útes smrti, takže je to jasná volba mezi žraloky.(30.3.2012)

Spoileruju. No, je to celkem sympatický béčko, ale přeci jen je v něm až moc klišé a hloupostí. Třeba proč měli tak obrovskou základnu pro pár žraloků, kteří to klidně mohli zkusit v akváriu. Proč vůbec dělali ty genetický pokusy, když jediný efekt byl vytažení injekcí z mozku několik kubíků mozkomíšní tekutiny (nebylo-li by jednodušší a levnější chovat pár stovek žraloků). Proč Stellan vypadal, jako že má dvě a půl ruky (po ukousnutí samozřejmě) a jaktože na tak důležitej okamžik, jako je předvedení několikaletého výzkumu sponzorovi všichni zaměstnanci odjeli domů a na základně zůstalo jen asi osm lidí. No, pro začátek by to mohlo stačit. Jinak tempo je rychlý, za půl hodiny už je akce rozjetá na plný obrátky a skvělý je, že člověk vůbec netuší, koho žraloci zabijí tentokrát. A ani není jistý, kdo nakonec přežije. Ne, kecám, je překvapení, že z konečné očekávané trojky dostavších se na svobodu přežijí jen dva. Ale když si tu trojku srovnáte s přeživšími z třeba Chobotnice, nezůstanete na pochybách, že je to jen další klišé. Ale jinak se to celkem dá, přestože žralokovi, natož vůbec žralokovi s lidskou inteligencí, utéct prostě nelze. Žralok má v hlavě určitý orgán, kterým cítí život (živého tvora) na vzdálenost několika metrů a proto nikdy nemine cíl ani v kalné vodě. Ovšem ta doktorka si to zasloužila a Samuel "Já už něco podobnýho zažil" Jackson taky.(11.9.2006)

Zmutovaní inteligentní žraloci požírají obyvatele výzkumné stanice uprostřed oceánu.. Jakkoli to zní stupidně, má tenhle film své kouzlo, perfektní oddychovka s několik vtipnými momenty (které, jak se zdálo, jsou snad dokonce předem plánované - což se u takovýchto filmů obvykle nestává). Nakonec to bylo mnohem lepší než jsem čekala.(4.2.2006)

Áno, je to bejkovina. Lepšie nad tým nerozmýšľať. Ale popri vynikajúcich akčných scénach sa to pýši tiež jedným obrovským, kľúčovým pozitívom. Tí, ktorí to "určite prežijú", sú zožratí oveľa skôr, než tí, ktorým to zo srdca prajete od okamihu, kedy sa objavili na plátne (kuchár LL Cool J). A práve táto nevyspitateľnosť scenára vnáša do filmu jednak tučnú dávku napätia, a po absurdnej "predčasnej" smrti ****** tiež výborne štylizovanú ironickú nadsádzku, ktorá ospravedlňuje všetky nelogičnosti a ktorá nám hlasito prízvukuje: "Áno, je to bejkovina. Lepšie nad tým nerozmýšľať a len sa nechať unášať besným uragánom prvotriednej akčnej zábavy. Teprf potom je to to pravé žrádlo!"(19.5.2002)

Škoda dosti těžkopádných a okatých počítačových efektů, které strhávají celý projekt do čistokrevně béčkových vod. Jinak má tento snímek velké množství kladů. Nepředvídatelností děje začínaje, solidně navrhnutou podmořskou laboratoří konče. Odborné kecání o protiléku na alzheimera uvěřitelné věru není, ale samozřejmě zde nějaké to poslání být musí. Žraloci překvapivě nic moc a snad až na pár záběrů není o co stát. Mnohem lepší je lidský žralok Thomas Jane a kněz LL Cool J, jehož coolovost by se mohla rozlévat do kýblů. Potěší několik krvavých sekvencí a ukouslých končetin, zamrzí přílišná přímočarost a spousta kiksů v ději.(17.4.2007)

• - Režisér Renny Harlin si ve filmu zahrál malou roli zaměstnance na začátku filmu. (slatkac)

• - Oranžový Mini-Sub, který lze ve filmu zahlédnout, se objevil také ve snímku Koule (1998), kde Samuel L. Jackson také hrál. (slatkac)

• - Hadraplán, který se ve filmu objevuje, je stejný jako ve filmu Šest dní, sedm nocí (1998). (slatkac)