Útok z hlubin

Zradná hlbočina

Útok z hlbín

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1999, 105 min

Zase jeden experiment, který krutě nevyšel. Když někdo pozmění žraločí DNA, vytvoří bestii, která je sakra rafinovaná a sakra zákeřná. A ti, kteří za tím stojí, přijdou o pár končetin. Jenže táta hlavní vědátorky trpěl Alzheimerovou chorobou, takže se dcerka urputně žene za lékem proti zákeřné nemoci. Splnění jejího cíle je za dveřmi, naštěstí ale nesledujeme žádný životopisný film, ale thriller, kterak se chtějí speciálně šlechtění žraloci dostat na svobodu. A ještě u toho potrhat pár lidských těl. Renny Harlin a jeho tým popustili uzdu své fantazii, scénárista byl při psaní dialogů hodně uvolněný a trikaři se toho nebáli, ač to občas hodně odflákli. Solidní řemeslník Harlin byl vždy sakra dynamický a nebál se ukázat vše, co měl na srdci. Vesměs to vychází, ale v případě, kdy jsou žraloci až komicky rychlí, to kazí divákům zážitek. Ve hře „kdo je na řadě teď?“ přijde několik osvěžujících překvapení, někdy se to dá hodně čekat, jindy je to úsměvně zvrácené. Thomas Jane je herecké prkno, ostatní důležitější představitelé jsou fajn, sympatickým ozvláštněním je Britka Saffron Burrows. 60%(11.2.2016)

Myslím, že fantastická akčná jazda plniaca takmer rovnaký účel ako ČEĽUSTE. Ako letný blokbaster je to skvelá zábava. Harlin sa príliš nehrá s trikmi ani scenárom, ale šliape na plyn a vie prekvapiť. Thomas Jane je cool sympaťák, Ll J Cool je prfektný hláškar a Saffron ako ozdoba tiež môže byť. K tomu menšie úlohy kvalitnejších hercov - no paráda. Scénu, kde sa hrdinka vyzlieka, aby prežila, si určite zapamätáte...(30.1.2006)

Útok z hlubin spolu s Bazénem (2001) je pro mě kultovka. Jednoduše proto, že tenhle film jsem viděl, když mi bylo nějakých devět let na základní škole. Zatímco Bazén jsem viděl při cestě na lyžařský kurz, tak Útok z hlubin jsem viděl ve školní družině. Bohužel zatímco ve vzpomínkách byl tento film dobrou replikou Čelistí (1975), tak nyní mi přijde pouze jako lehce nadprůměrný snímek. Dokonce si nyní uvědomuju, jak skvěle byl obsazený. Jackson, Skarsgard a i Thomas Janes. U kterého jsem si vždy myslel, že jako blonďák vypadá směšně. Ale je vidět, že něco z hlavy nezmizí. Jako proražení skla živým člověkem s kovovou konstrukcí, úkryt v troubě, a nebo utrhnutí paže. Plus jedna dvě hlášky. Příběh o geniálních žralocích, kteří sní o.... Něčem a ve vodě couvají, mi přijde nyní jako druhořadý hollywoodský námět. I když tehdy jsem byl unesen, jak se žraloci probourají do podvodního komplexu, aby si pochutnali na pár lidech. Taky si už nepamatuji, že tam bylo tolik animace. Ty žraločí animace snad v žádném filmu nevypadají dobře. I když se tomuhle filmu musí nechat, že v mnoha scénách je parádní maketa velkého zubatého macka. Bylo to hezké připomenutí toho, na co jsem koukal před lety, ale někdy se holt věci trošku mění. Tento film je toho živým důkazem. (68 %)(18.9.2016)

Marná sláva, tohle je hodně slušně natočený "survival" s velkým ošklivým zubatým zvířátkem v hlavní roli. Líbí se mi nadhled, s jakým si tvůrci tropí šašky z klišé žánru, líbí se mi efekty, líbí se mi dusná atmosféra... Ačkoli nemám k tomuto druhu filmů přehnané sympatie, Harlin natočil cosi, co mě dokáže spolehlivě bavit i děsit, ačkoli první shlédnutí už jde jen těžko překonat...(21.5.2004)

No jo jasně, žraloci se chystají na VŠ, jejich mozky na to po vybláznění senzacechtivých lidí mají. Celkem slušně odvedená prácička s napínavým dějem, která dokáže zaujmout. Kuchař a jeho pták jsou dobře sehraná dvojka, škoda že opeřenec skončil v žaludku vysokoškoláka. Konec je opět typická americká záležitost a neukazuje nic extra, je to spíš trapas. 60%(29.12.2007)

• - Režisér Renny Harlin prohlásil, že tohle byl nejtěžší snímek, na kterém kdy pracoval. (slatkac)

• - Samotní herci museli před natáčením absolvovat kurz hloubkového potápění. (Karlos80)

• - Režisér Renny Harlin si ve filmu zahrál malou roli zaměstnance na začátku filmu. (slatkac)