Planeta Česko

Marián Polák

Kristian Koll

Kryštof Hádek (vyp.)

Radim Procházka

Zkušební projekce 20.6.2017: Český pokus o přírodovědný dokument moderního stylu alá David Attenborough. Kladem je výběr opravdu nevšedních kolací, kde by divokou přírodu nikdo nehledal a dobrý výběr hlasu komentáře (Kryštof Hádek). Mínusem pak zřejmě rozpočet, kdy je znát, že na některých lokacích nebylo natočeno dostatek materiálu,a ani dobrý střih nezakryl občasné obtíže odvyprávět příběh každé epizodky. Z toho vyplývá i další nedostatek a to až přílišná doslovnost komentáře, který málokdy nechá mluvit obrázky samy o sobě.(25.6.2017)

• Dudek

I vzhledem k úchvatným záběrům je mi opravdu líto, že jako celek není Planeta Česko dokumentem jakým by mohla být. Největším problémem shledávám dramaturgii. Snímek není příliš koherentní a chybí mu jasná linie. Vyprávění o zvířatech, která se nečekaně adaptovala na nové podmínky je opravdu zajímavé. A to ať se mluví o vlaštovkách na nádraží nebo vojenských areálech a blahodárných vlivech těžké techniky na přírodu. Se zbytkem vyprávění však chybí jasná pojící linie. Tu se snaží filmař nahradit osobním příběhem, který je však zbytečně rozptilující a osoba režiséra bude málokoho opravdu zajímat. Krom nesouvislého děje a přeskakování je problematické i nedokončování načatých témat. Kupříkladu fascinující rozmnožování modráska bahenního by si zasloužilo i závěrečnou část, kdy dospělý motýl opouští mraveniště. Zvlášť když filmaři měli k dispozici tak úžasné záběry přímo z jeho nitra. Vydávat pak zvířata v oboře za českou divočinu už bohužel osciluje na hranici výsměchu.(2.4.2018)

Poměrně rozumná eko agytka (díky za to), lemovaná milým malým českým hajlíčkem. Obecně u podobných snímků postrádám měřítko: když stavím narativ o celém druhu na příběhu konkrétního zvířete, nutně je třeba doplnit sdělení o kvantitativní data (například předpokládaný počet čápů černých na našem území dnes a před 100 lety), jinak je výsledný dojem značně zkreslený a romantizující a slábne kritický rozměr díla. Záběry jsou krásné. Dále souhlas s Roverem.(1.4.2018)

• Rover

Natočit kinofilm o české přírodě po dlouhých desetiletích je záslužné, potřebné a skvělé. Je proto škoda, že Planeta Česko hned v několika aspektech selhává. Nepopírám, že snímek si najde celou řadu nadšených divaček a diváků, u mě však převážily spíše výhrady. Předně koncept filmu je dost nepřehledný, skáče se od tématu k tématu bez jasnější motivace a logiky. Orámování dokumentu potřebou autora ukázat dcerám "českou divočinu, kterou má každý za humny" je pro Mariána Poláka a jeho okolí jistě legitimní, já jsem na tuto linii však zvědavý nebyl a zbytečně ukrajovala čas jinak velmi pěkným obrazům přírody. Komentář je Kryštofem Hádkem namluvený v ich-formě, přesto se ve filmu velmi často objevuje sám tvůrce (=vypraveč) a mluví přímou řečí sám za sebe. Je to možná maličkost, ale takové nedotažené momenty film zbytečně sráží. Představení české přírody a její divokosti na reintrodukovaných zvířatech (bobři, lososi a zejména v milovické oboře chovaní zubři, divocí koně a vyšlechtění pratuři) mi přijde přinejmenším zavádějící. Sice je stále možné v okolí našeho domova pozorovat dříve běžné živočišné druhy (o rostlinách Planeta Česko není), jejich počty však jdou rapidně dolů, což autor srováná s vlastní dvacet let starou dokumentací mokřadu u jeho bydliště. Proto spíše pozitivní vyznění snímku trochu překvapí. Hudba je velice doslovná, ale poměrně nápaditá. Při závěrečné písni jsem se však styděl i za tvůrce.(19.3.2018)

• Bachy

Málo...je to slovo.(31.7.2018)

Dokumenty o přírodě mě většinou k smrti nudí a vyhýbám se jim, ale tenhle se mi líbil. Oceňuji na něm jeho poselství, které je podle mě v současné dokumentární produkci o přírodě docela výjimečné - a sice nepodceňujme přírodu, ona není zase tak bezmocná, jak si mnozí z nás myslí, a dokáže si poradit sama. Respektive aby nedošlo k mýlce - ten film podle mě neříká, aby se lidi o přírodu nestarali, ale že existuje nějaký zlatý střed mezi dvěma extrémy, bezuzdným drancováním a fanatickým ekoterorismem. Aby se lidi prostě z přírody víc těšili - a hlavně si jí víc všímali, protože není nutno jezdit někam do exotických krajin, když ji máme všichni doslova za humny (často i na místech, kde by to málokdo čekal) - film ukazuje spoustu zajímavých živočichů, kteří žijí v těsné blízkosti lidí (často jsou na jejich činnosti doslova životně závislí). Autor snímku Marián Polák na mě působí velmi sympaticky a Planeta Česko se mi tolik líbila mj. i proto, že ji natočil a věnoval svým dvěma dcerám, což filmu v mých očích dává vítaný osobní rozměr. Pouze u komentáře Kryštofa Hádka si nejsem jistý jestli se mi líbil (ale rozhodně to bylo lepší, než Tomáš Hanák v Příběhu lesa), a občas se mi tam přece jen trochu vkrádala nuda, ale jinak za mě rozhodně velmi příjemný divácký zážitek a doporučení všem, kdo mají podobný typ filmů v oblibě.(25.6.2017)

Je pěkné vidět českou přírodu a to i tam, kde už zkulturněla (někde až moc). Ale pořád mi to přijde nějaké chudé, autoři mohli ještě přidat, zvířat tu žije mnohem víc (návrat na Šumavu v druhé polovině mi přišel zbytečný).(18.8.2018)

Pokud jste zhyckani ultra kvalitou prirodnich dokumentu typu Planeta zeme, tak tohle je vlastne takovy o dost slabsi CZ odvar. Pekne zabery krasne prirody tam stale jsou, ale jelikoz v ramci CR to s tou florou/faunou neni zas takova pecka, tak linearne stejnou uroven ma pak zazivnost celeho dokumentu, kde tech 81minut pocitove pusobilo jako 3h. Par hezkych skoro mrtvych stromu na sumave v mlznem oparu, par ptaku, nejake ty uzovky, nebo sysel a to by bylo cca vse. Proste to logicky neni takove zradlo jako Amazonka & spol. K tomu kapku otravny soundtrack, ktery misto toho aby vam hral na pozadi nejakou prijemnou hudbu, jako doprovod k pekne prirode, tak se vam snazi uplne zbytecne agresivne rezat usi. 6/10(12.4.2018)

Má to nedostatky, které zde diváci co film shlédli přede mnou uvádějí, ale poselství filmu zvítězilo.:) Vizuální stránka je nádherná. Na film navíc chodí do kina celé školní třídy a mnoho dětí se tak může nejenom něčemu přiučit, ale možná se stát i vnímavější k přírodě, kterou mají za dveřmi nebo třeba přímo nad hlavou v nádražní hale (viz usídlené vlaštovky)...:) Registrovat více zvířata naší krajiny a to i tam, kde by jsme je nehledali...(11.4.2018)

Dokument z lokální produkce "Planeta Česko" jsem byla na zkušební projekci 20. 6. 2017. Původně jsem si myslela, že se bude jednat o takový nemastný neslaný dokument pro menší diváky, který nám standardně převypráví všeobecně známé informace a ukáže nám, jak je tu krásně.. Čekalo mne ale příjemné překvapení.. "Planeta Česko" je oproti očekávání vtipná, srovnatelná se zahraniční kamerou, má živý střih a zajímavě provázanou osobní rovinu s dokumentaristou.. Dozvěděla jsem se bezesporu spousto zajímavých věcí a to i na místech, kde bych vzácnější formy života nečekala.. Hodně mě bavilo, že nás dokument přímo neponouká k ochraně přírody, ale naopak nás učí hledat život a přírodu všude kolem nás.. Krásné, povedené a mělo by se promítat povinně žákům ve školách ;-)(1.8.2017)

Byla bych pro pokračování všema deseti ! Na naše poměry skvěle natočený dokument.(23.7.2018)

Velmi zdarile. Ale nejak tvurci zapomneli na selmy... lisku, rysa aj. Nevadi, snad priste.(31.3.2018)

Planetu Česko bych sice s britskými dokumenty od BBC nesrovnávala, a to nejenom z důvodu rozpočtu, ale i tak smekám klobouk dolů a uznávám, že je to jeden z nejlepších dokumentů, který kdy v Česku vznikl. Zajímavosti se na diváka chrlí od samého začátku až po konec, i když v porovnání s již zmiňovaným BBC okruh zajímavostí a informací nebyl až tak rozsáhlý. Přiznám se ale, že mi film opravdu hodně dal a změnil pohled na naši krajinu. Téměř každá informace pro mě byla zajímavou novinkou. Navíc bych ráda tvůrcům poděkovala za obsazení Kryštofa Hádka jako vypravěče, nikdo jiný by mi do dokumentu tak skvěle neseděl. Planeta Česko mě navíc překvapila i tím faktem, že se při sledování divák opravdu pobaví. Do škol bych rozhodně doporučila! :) Přece jenom jsem se ale nakonec rozhodla hodnotit "pouze" čtyřma hvězdičkama, celkově mi vstupy a záběry s Mariánem Polákem přišly rušivé - jako bychom se nedívali na dokument, ale jeho "film o filmu" a sice chápu, že jej převážně natočil pro své dcery, ale nemyslím si, že by to bylo natolik důležité, aby nakonec film vyzněl tak, že je Planeta Česko právě jenom pro ně a že ostatní diváci vlastně nejsou vůbec důležití ...(25.3.2018)

Zhlédnutí dokumentárního filmu Planeta Česko byl pro mě opravdu velkým zážitkem. Nejen že jsem se u něj pobavila (hlavně u sysla, vlaštovek a bobra), ale taky poučila, neboť jsem většinu zvířat (hlavně ptáků a brouků) ani neznala. S Marianem Polákem se určitě shodnu v tom, že se chodíme dívat na exotická zvířata do ZOO a přitom neznáme zvířata, která nám běhají za barákem. V dokumentu jsou nádherné záběry na Česko, z kterých mi spadla čelist a zároveň odstrašující podívaná na vydrancovanou přírodu, regulované řeky, z kterých se mi chtělo brečet. I právě proto mě moc potěšilo, jak se v dokumentu několikrát zmiňovalo, že není všechno tak černobílé, jak na první pohled vypadá (všechno zlé může být i k něčemu dobrému a naopak). Všech pět hvězd jsem dala taky hlavně proto, že jsem lepší dokument o české přírodě zatím neviděla. Marián Polák je v mých očích blázen v tom nejlepším slova smyslu. A jeho dcery, kterým svůj film věnoval, na něj můžou být opravdu náležitě hrdé.(3.4.2018)

Skvělý nápad, vynikající technické zpracování, dokument vymykající se českým standardům, který potvrzuje, že česká příroda rozhodně má co nabídnout. Jenže i přes krásný vizuál, je Hádkův komentář místy dost zbytečný, jako celek to je občas roztrhané a tematicky nesourodé, také mi nesedly režisérovy vstupy, které celkový dojem poměrně sráží. Vizuálně to ale v kině vypadalo moc pěkně, cením si náročné práce a panu režisérovi do budoucnosti fandím.(3.6.2018)

Nádherný dokument, ale kde byly SAKRA SRNKY A OSRSTĚNÁ ZVÍŘATA??! Hudba spíše rušivá, občas to znělo až příliš jako VST orchestrální pluginy, což asi taky byly. Závěrečná píseň byla bohužel tragédie.(5.8.2018)

Právě jsem na tom byla v kině a mohu jen doporučit! Nějaké nedostatky to má, trochu tomu chyběl rytmus a hladký tok, hlas Kryštofa Hádka by možná mohl znít příjemněji - ale jinak úžasný projekt! Tetřeví tok a modré žáby jsou velice vzácné úlovky - takový Modrý Mauricius každého fotografa přírody. Povedlo se dobře podat i další neobvyklé zvířecí příběhy. Jednou z myšlenek filmu je, že za divočinou a dramatickými dokumenty o přírodě vůbec není potřeba jezdit do Afriky, stačí mít trochu trpělivosti a zvědavosti. A to film rozhodně dokázal. I pomocí humoru a nadsázky - třeba pošťuchování syslů na sídlišti prezentované dramaticky jako souboj zuřivých lvů v dokumentu BBC - to opravdu stálo za to :-) Přispěla k tomu i hudba, za kterou by se nemusel stydět ani John Williams. Klobouk dolů a více takových filmů!(28.4.2018)

Přiznám se, že jsem byla docela zklamaná. Jednotlivé záběry jsou sice hezké a některé přímo skvělé, ale jako celek to nedrží moc pohromadě a vypravěčská linka je spíš podprůměrná.(6.6.2018)

Než jsem napsal komentář, tak jsem oproti svým zvyklostem nahlédl do komentářů, které tu už jsou (především jsem na filmu byl s rodinou, se kterou obvykle do kina nechodím, a názorově jsme se strašně neshodovali a tudíž jsem byl přehnaně zvědavý, co na to uživatelé zde). Nu a zde jsem nalezl - hned první na stránce - komentář uživatele Rover , který vše smysluplně sepsal uplně přesně tak, jak jsem to chtěl učinit. Neumím sem přidat odkaz na jeho komentář, ale jděte a přečtě si ho. Já tedy pouze bodově: 'dějová linie', posloupnost objevování zvířecího světa, proč Kryštof Hádek? Možná bych celkově koncept položil jinak, možná víc edukativně, ne tak naivně, očekával bych to spíš jako sérii kratších logicky uspořádaných filmů než tento celovečerní film. Možná se mi vlastně nelíbila ani propagace filmu, která s ním nekorespondovala a čekal bych k sloganu 'divočina začíná za vašimi dveřmi' něco jako 'tak nám to ukažte i Vy - sdílejte to na Instagram pod hashtagem #PlanetaČesko,' nebo tak něco.(31.3.2018)

Co člověk ještě nezažije v kině.Tak jsem si zašel na dokument Planeta Česko.Středa odpoledne,nebude tam moc lidí,říkám si.Kromě mě tam přišli ještě 4 dámy v letech.Ženám se nemá hádat věk,já vím,ale těmhle už určitě bylo každé přes 60 let.Aspoň bude klid a neuslyším žádné křupání,srkání atd.CELÝCH 80 MINUT bylo slyšet: Jéééé to je krásný brouček!Jéééé to je krásný ptáček!Jéééé tam jsme se byli tenkrát koupat!Jéééé tam jsme byli jako malé holky!Fuuuuuj jak ten had žere tu rybu!A co víc.Jedné zazvoní telefon a já jen slyším:Ahoj......Jsem v kině......Že jsem v kině!......Planeta Česko.......Krásnej dokument......Zítra přijdu.....Že zítra přijdu.....Co?.....Jo.....Ahoj.Od nějakých puberťáků bych to i čekal,ale od takových starších ženských určitě ne.Ono se sice říká,že nevidět film na plátně,je jako nevidět film vůbec,ale co z toho,když s vámi v sále sedí negramoti.(11.4.2018)

Nesouhlasím s předchozími komentáři, kdy filmu vyčítají nelineárnost a malou informativní hodnotu. Neberu to jako dokument, kdy se mám dozvědět kvantitativní data (copak by to jednodušší jedince a děti v kinech bavilo a přišli na něj?). Je to ideální rovnováha mezi informacemi, zábavou a milým pokoukáním, kdy i malé dítě pochopí, že by nemělo jen tak bezduše šlapat na krásné brouky, ale zamyslet se nad tím, o čem příroda je, jak je provázaná a co všechno krásného a důležitého nám poskytuje. Pátou hvězdu přidávám už čistě za tenhle nápad a snahu, něco takového do kina dovést.(12.4.2018)

<< předchozí 1 2