Krkonoše

Dokumentární

Česko, 2017, 90 min (Televizní verze: 48+50 min)

Martin Král

Zvuk:

Viktor Kuna

Dostal jsem úplně něco jiného, než jsem očekával. Doufal jsem, že zde najdu nějaké památky, místa, která nejsou tak známá, která bych mohl navštívit a tak dále, jenže tady jsou spíš takové hlavní "atrakce" jako Sněžka, vodopády a různé boudy a vrcholky. Stejně tak se tu až příliš zajíždí do historie a o tom, jak byly tyto hory vytvořeny a to není příliš zajimavé. Působilo to na mě, jakoby to bylo tvořené pro školy do hodiny dějepisu, či přírodopisu. Taky to působí strašně staře, jako dokumenty vytvořené před dvaceti lety a na rok vzniku 2016 bych to teda rozhodně nehádal. Aspoň to je tedy trochu naučné, jako že boudy nikde jinde nenajdeme a naštěstí se tu našla i chvíle na "pro mě" neznámou památku - vikingský kostel Wang na polské straně, který budu chtít jednou navštívit.(24.12.2017)

Jsou tam sice záběry, které dávají vědět, že jde o čistokrevný amatérismus, ale Krkonoše samotné jsou natolik působivé a fotogenické, že to ustojí. V kině bych asi hodně remcal, ale v televizi mi to přišlo jako slušná náplň volného odpoledne.(26.12.2018)

• kaposlav

Neviem, nejako ma to neoslovilo. Možno niekedy v budúcnosti to ešte dostane šancu.(13.4.2019)

Nadhera, tim vice v case covid -19.(8.4.2020)

Kérkonoše jsou bezesporu moje malá, ještě tolik neobjevená, avšak srdeční záležitost v rámci naší vlasti. Nejsou to sice Alpy, ale člověk je doma a připadá si malý mezi těmi óbr kopci (hory). Navíc je tam božský klid, tedy pokud se vyhnete turistickým Václavákům. Nyní se k nim nacházím daleko více nablízku a těším se jak s rodinou procestujeme všechna možná zakoutí. Dokument jednoznačně inspiroval k další toulkám, ale je pravda že neukázal vše, což by ani 90 minut logicky nemohlo pokrýt. Mnohdy profi záběry se střídají s těmi jako z toulavky nebo od amatérů - proto skromnější hodnocení.(5.1.2019)

Měla jsem to v kině v Jilemnici i s autorovým komentářem a besedou, film je to pěkný, ale nijak objevný. To jsem ostatně ani nečekala, ani nežádala.(9.7.2017)

Myslím že pro ty co nikdy nebyli v Krkonoších to musel být velký zážitek. Alespoň pro mě to byl. Jeli jsme na tento film do kina do Havlíčkova Brodu a stálo to opravdu za to. :-)(18.5.2018)

• FeroFabus

Krkonoše nejsou jen Sněžka , pramen Labe, Obří nebo Labský důl.A kolik zaplatila paní Sovová za propagaci Luční boudy? Autoři tohotu dokumentu mi neřekli ani neukázali nic co bych nevěděl nebo neviděl. P.S. Pivo Paroháč si rozhodně nedávejte, není to k pití.(26.12.2018)

Krkonoše v hlavní roli jsou opravdu krásné. Ale existují i hezčí záběry přírodních scenérií, i hlouběji zkoumané zvláštnosti zdejší přírody a krajiny. Ačkoli má dokument spíše nadšenecký a amatérský ráz, je stále velmi příjemnou podívanou, která se neokouká.(7.1.2019)

• blezg

Většina přírodovědných nebo naučných filmů je zajímavá tím, že ze zajímavého tématu vybere pár jednotlivostí a ty pěkně poutavě a detailně rozebere a předvede. A to tady není, nebo aspoň povětšinou. Tady se hrnou data a obrazy v rytmu quickstepu pro roboty, pročtyvole? Jsem snad robot nebo je to test na závratě pro budoucí studenty letectví? Přitom Krkonoše jsou tak krásné, že je opravdu těžké zkazit dokument o nich. Úvodních patnáct minut je úplně katastrofických, jeden obrázek střídá druhý po dvou vteřinách, je to jak sledovat vnitřek hlavy epileptika při záchvatu, to vše za nevábného vypravěčského hlasu při přednášce o vzniku pohoří, kterému by pro představivost slušela lépe jednoduchá animace. Naopak příspěvky o botanice, boudách a hornictví jsou zajímavé. I tady by to chtělo ale informace tak nehrnout a nechat je trošku plynout a vyniknout. Méně je někdy více. Kdybych byl sám, nikdy bych to nedokoukal...(2.1.2019)

Dávám 4* už jen za téma. Na amatérský dokument je film velmi pěkně zpracován. Autorům se povedlo vystihnout vyjímečnost tohoto pohoří, geologický původ jehož následkem je obrovská přírodní rozmanitost a vzácnost. Osobně jsem čekal víc "dechberoucích" záběrů.(8.4.2016)

• patron01

Amatérské... strašně amatérské...(25.1.2017)

Film je skutečně nádherný (záběry i hudba), v Krkonoších jsem vyrůstal a většinu míst docela dobře znám. Ale chápu, proč je o film nezájem ze strany škol, on popis každé kytičky a nebo geologického procesu je únavný i pro dospělejšího diváka, natož pro nezbedné děti. Ale vím, že někteří z těchto dětí si cestu do hor oblíbí a lásku k přírodě také. Jsem rád, že film vznikl a že jsem mě tu možnost ho shlédnout.(12.6.2018)