Hraný dokument Lubomíra Hlavsy podle scénáře Mileny Štráfeldové přibližuje závěrečné období života mistra Jana Husa. Nejde ale o zfilmovanou učebnici. Z historických dokumentů víme, že se mistr Jan v době svého kostnického věznění sblížil s jedním ze svých žalářníků, s jistým Robertem. Dokonce pro něho napsal jedno své významné dílo – traktát De matrimonio (O manželství). Tato skutečnost inspirovala vznik filmu, který k představení charakteru, myšlenek i osudu Jana Husa využívá fiktivní příběh lásky dívky Markéty a žalářníka Roberta. Mistr Jan Hus, hrdina z učebnic, tu dostává lidskou tvář. Ztvárnění hlavní role se ujal Vladimír Javorský. (Česká televize)

salahadin

Tohle dokudrama nenaplnilo svůj účel, vylíčit Husa prostě není v silách filmového média, vždy bude zkreslené. Jenže jako divák nejsem spokojen ani filmově a zase mi přijde, že obraz Husa je deformovaný přáním tvůrců. Je to opět snímek o ideálním člověku, napasovaný na učebnicově známou osobnost, se kterou si každý nakládá, jak chce. Pan Javorský samozřejmě za jedničku třikrát podtrženou, zbytek anémie. I tak o několik tříd lepší než ten Svobodův czechšmejd. ()

anatheman

Výborné "dokudrama", které velice zkráceně shrnuje to nejdůležitější o našem středověkém velikánovi. Tato zkrácenost není vůbec na škodu, protože vše je dobře myšlenkově uchopené a na těch 52 minut je předneseno poselství s uspokojivou informační (a etickou) hodnotou. Jsem přesvědčen, že se tento počin může dobře využít i ve škole. Vše je podáno objektivně a příkladně. Je možno se dočkat otázek odpustků, středověkého vnímání ženy, dále je zde objasněna problematika pověstného Zikmundova glejtu a vysvětlen význam koncilu v Kostnici atd. Vše je přirozeně napojeno na Husův osud a na jeho nadčasové myšlenky, které možná až přespříliš předběhly svou dobu. Co se týče objektivity, oceňuji, že je zde poukázáno na to, že koncil Husa skutečně upálit nechtěl. Šlo o jeho odvolání, které by následně "uklidnilo" situaci v Čechách. Hus ale na svém přesvědčení trval a tímto činem se stal nesmrtelným. To je přirozeně viditelné i na osudu Štěpána z Pálče, kterého můžeme kontrastně vnímat jako "Husa, který selhal." Co se týče hereckého obsazení, musím vyzdvihnout Javorského. Ačkoliv jako skutečný Hus patrně nevypadá, byl podán přesvědčivěji než v Hádkově pojetí. I když musím přiznat, že Javorskému podstatně více seděl z "konkurenčního" husovského projektu Václav IV., kterého ztvárnil skutečně královsky. ()

Marze

Obrázkový dějepis se zaměřuje na líčení mocenských intrik. Na jedné straně do vnitřních stránek historických postav nevidíme, a druhé je nesvléká do naha. Hus je ve skvělém podání Javorského studentsky nadšený. Řemesla filmu jako obraz a střih jsou výborné. Film je to velebný, disputační a k nepřežití. ()

Šandík

TAKHLE měl vypadat ten loňský zpackaný třídílný Jan Hus. Tohle je sice jen komorní "dokudrama", ale funguje bezvadně. Javorský ztvárnil Husa naprosto přesvědčivě a ani ostatní herci rozhodně neurazí, přestože je na tom samozřejmě zároveň znát jistá nízkorozpočtovost. Pokud jde o historickou věrnost, pak navzdory víceméně fiktivnímu příběhu nastrčeného žalářníka a jeho partnerky, bývalé prostitutky, vystihuje film Husa velmi přesně... Proč je v Čechách vždycky takový problém natočit něco podobného jako normální, třebas komorní film? Celkový dojem: 90% ()

ostravak30

Já se budu jen opakovat, máme historii nabitou událostmi a zvraty a je škoda, že si jí autoři nevšímají více i co se filmů a seriálů týče. Takže alespoň hraný dokument s Vladimírem Javorským, který se snad pro roli Jana Husa narodil. Díky úvodnímu textu České televize sice chápu, proč do ani ne hodinového díla zařadili pro mě nepochopitelně příběh nějaké Markéty a Roberta, ale zase to možná pomůže udělat si ucelený obrázek o postavení žen v tehdejší společnosti. Dnes bychom takového Husa potřebovali jako koza drbání. Církev se moc kritizovat nesmí, v naší společnosti je totiž stále zakořeněn 40 let trvající socialismus a každý takový kritik bude automaticky brán jako komunista, a to navíc ani nejsme tak věřící země jako Polsko. Přitom právě v této zemi by Hus měl z čeho brát. ()