Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hraný dokument Lubomíra Hlavsy podle scénáře Mileny Štráfeldové přibližuje závěrečné období života mistra Jana Husa. Nejde ale o zfilmovanou učebnici. Z historických dokumentů víme, že se mistr Jan v době svého kostnického věznění sblížil s jedním ze svých žalářníků, s jistým Robertem. Dokonce pro něho napsal jedno své významné dílo – traktát De matrimonio (O manželství). Tato skutečnost inspirovala vznik filmu, který k představení charakteru, myšlenek i osudu Jana Husa využívá fiktivní příběh lásky dívky Markéty a žalářníka Roberta. Mistr Jan Hus, hrdina z učebnic, tu dostává lidskou tvář. Ztvárnění hlavní role se ujal Vladimír Javorský. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (14)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Rekonstrukce Husova myšlení i osudového kostnického uvěznění, v němž si tvůrci pohráli s několika fiktivními skutečnostmi, se zdá být mnohem přínosnějším a poučnějším vyprávěním, než Svobodův kontroverzní velkofilm. Hus v podání Vladimíra Javorského je spíše psychologickou postavou, nikoli prázdným monumentem a také celek díky tomu působí mnohem konzistentněji. Méně je někdy více. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

TAKHLE měl vypadat ten loňský zpackaný třídílný Jan Hus. Tohle je sice jen komorní "dokudrama", ale funguje bezvadně. Javorský ztvárnil Husa naprosto přesvědčivě a ani ostatní herci rozhodně neurazí, přestože je na tom samozřejmě zároveň znát jistá nízkorozpočtovost. Pokud jde o historickou věrnost, pak navzdory víceméně fiktivnímu příběhu nastrčeného žalářníka a jeho partnerky, bývalé prostitutky, vystihuje film Husa velmi přesně... Proč je v Čechách vždycky takový problém natočit něco podobného jako normální, třebas komorní film? Celkový dojem: 90% ()

Reklama

salahadin 

všechny recenze uživatele

Tohle dokudrama nenaplnilo svůj účel, vylíčit Husa prostě není v silách filmového média, vždy bude zkreslené. Jenže jako divák nejsem spokojen ani filmově a zase mi přijde, že obraz Husa je deformovaný přáním tvůrců. Je to opět snímek o ideálním člověku, napasovaný na učebnicově známou osobnost, se kterou si každý nakládá, jak chce. Pan Javorský samozřejmě za jedničku třikrát podtrženou, zbytek anémie. I tak o několik tříd lepší než ten Svobodův czechšmejd. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Dokument snažící se přiblížit a hlavně zlidštit Husa dnešní v podstatě ateistické generaci Čechů. Hus byl minulým režimem naprosto překroucen, takže těchto narovnání si rozhodně zaslouží. Nutno podotknout, že jsem se nic nového nedozvěděl, ale Javorský dokázal vytvořit pocit, že to celé mělo smysl, herecky výtečné. Jsem spokojený. 70% ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Obrázkový dějepis se zaměřuje na líčení mocenských intrik. Na jedné straně do vnitřních stránek historických postav nevidíme, a druhé je nesvléká do naha. Hus je ve skvělém podání Javorského studentsky nadšený. Řemesla filmu jako obraz a střih jsou výborné. Film je to velebný, disputační a k nepřežití. ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama