poster

Jan Hus - Cesta bez návratu (TV film)

Historický / Dokumentární

Česko, 2015, 52 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marthos
  *****

  Rekonstrukce Husova myšlení i osudového kostnického uvěznění, v němž si tvůrci pohráli s několika fiktivními skutečnostmi, se zdá být mnohem přínosnějším a poučnějším vyprávěním, než Svobodův kontroverzní velkofilm. Hus v podání Vladimíra Javorského je spíše psychologickou postavou, nikoli prázdným monumentem a také celek díky tomu působí mnohem konzistentněji. Méně je někdy více.(9.7.2016)

 • Šandík
  *****

  TAKHLE měl vypadat ten loňský zpackaný třídílný Jan Hus. Tohle je sice jen komorní "dokudrama", ale funguje bezvadně. Javorský ztvárnil Husa naprosto přesvědčivě a ani ostatní herci rozhodně neurazí, přestože je na tom samozřejmě zároveň znát jistá nízkorozpočtovost. Pokud jde o historickou věrnost, pak navzdory víceméně fiktivnímu příběhu nastrčeného žalářníka a jeho partnerky, bývalé prostitutky, vystihuje film Husa velmi přesně... Proč je v Čechách vždycky takový problém natočit něco podobného jako normální, třebas komorní film? Celkový dojem: 90%(8.7.2016)

 • salahadin
  ***

  Tohle dokudrama nenaplnilo svůj účel, vylíčit Husa prostě není v silách filmového média, vždy bude zkreslené. Jenže jako divák nejsem spokojen ani filmově a zase mi přijde, že obraz Husa je deformovaný přáním tvůrců. Je to opět snímek o ideálním člověku, napasovaný na učebnicově známou osobnost, se kterou si každý nakládá, jak chce. Pan Javorský samozřejmě za jedničku třikrát podtrženou, zbytek anémie. I tak o několik tříd lepší než ten Svobodův czechšmejd.(27.10.2016)

 • Marze
  ***

  Obrázkový dějepis se zaměřuje na líčení mocenských intrik. Na jedné straně do vnitřních stránek historických postav nevidíme, a druhé je nesvléká do naha. Hus je ve skvělém podání Javorského studentsky nadšený. Řemesla filmu jako obraz a střih jsou výborné. Film je to velebný, disputační a k nepřežití.(9.7.2018)

 • anatheman
  ****

  Výborné "dokudrama", které velice zkráceně shrnuje to nejdůležitější o našem středověkém velikánovi. Tato zkrácenost není vůbec na škodu, protože vše je dobře myšlenkově uchopené a na těch 52 minut je předneseno poselství s uspokojivou informační (a etickou) hodnotou. Jsem přesvědčen, že se tento počin může dobře využít i ve škole. Vše je podáno objektivně a příkladně. Je možno se dočkat otázek odpustků, středověkého vnímání ženy, dále je zde objasněna problematika pověstného Zikmundova glejtu a vysvětlen význam koncilu v Kostnici atd. Vše je přirozeně napojeno na Husův osud a na jeho nadčasové myšlenky, které možná až přespříliš předběhly svou dobu. Co se týče objektivity, oceňuji, že je zde poukázáno na to, že koncil Husa skutečně upálit nechtěl. Šlo o jeho odvolání, které by následně "uklidnilo" situaci v Čechách. Hus ale na svém přesvědčení trval a tímto činem se stal nesmrtelným. To je přirozeně viditelné i na osudu Štěpána z Pálče, kterého můžeme kontrastně vnímat jako "Husa, který selhal." Co se týče hereckého obsazení, musím vyzdvihnout Javorského. Ačkoliv jako skutečný Hus patrně nevypadá, byl podán přesvědčivěji než v Hádkově pojetí. I když musím přiznat, že Javorskému podstatně více seděl z "konkurenčního" husovského projektu Václav IV., kterého ztvárnil skutečně královsky.(18.6.2017)