Jan Hus - Cesta bez návratu (TV film)

Historický / Dokumentární

Česko, 2015, 52 min

Obrázkový dějepis se zaměřuje na líčení mocenských intrik. Na jedné straně do vnitřních stránek historických postav nevidíme, a druhé je nesvléká do naha. Hus je ve skvělém podání Javorského studentsky nadšený. Řemesla filmu jako obraz a střih jsou výborné. Film je to velebný, disputační a k nepřežití.(9.7.2018)

Výborné "dokudrama", které velice zkráceně shrnuje to nejdůležitější o našem středověkém velikánovi. Tato zkrácenost není vůbec na škodu, protože vše je dobře myšlenkově uchopené a na těch 52 minut je předneseno poselství s uspokojivou informační (a etickou) hodnotou. Jsem přesvědčen, že se tento počin může dobře využít i ve škole. Vše je podáno objektivně a příkladně. Je možno se dočkat otázek odpustků, středověkého vnímání ženy, dále je zde objasněna problematika pověstného Zikmundova glejtu a vysvětlen význam koncilu v Kostnici atd. Vše je přirozeně napojeno na Husův osud a na jeho nadčasové myšlenky, které možná až přespříliš předběhly svou dobu. Co se týče objektivity, oceňuji, že je zde poukázáno na to, že koncil Husa skutečně upálit nechtěl. Šlo o jeho odvolání, které by následně "uklidnilo" situaci v Čechách. Hus ale na svém přesvědčení trval a tímto činem se stal nesmrtelným. To je přirozeně viditelné i na osudu Štěpána z Pálče, kterého můžeme kontrastně vnímat jako "Husa, který selhal." Co se týče hereckého obsazení, musím vyzdvihnout Javorského. Ačkoliv jako skutečný Hus patrně nevypadá, byl podán přesvědčivěji než v Hádkově pojetí. I když musím přiznat, že Javorskému podstatně více seděl z "konkurenčního" husovského projektu Václav IV., kterého ztvárnil skutečně královsky.(18.6.2017)

Dokument snažící se přiblížit a hlavně zlidštit Husa dnešní v podstatě ateistické generaci Čechů. Hus byl minulým režimem naprosto překroucen, takže těchto narovnání si rozhodně zaslouží. Nutno podotknout, že jsem se nic nového nedozvěděl, ale Javorský dokázal vytvořit pocit, že to celé mělo smysl, herecky výtečné. Jsem spokojený. 70%(23.12.2018)

TAKHLE měl vypadat ten loňský zpackaný třídílný Jan Hus. Tohle je sice jen komorní "dokudrama", ale funguje bezvadně. Javorský ztvárnil Husa naprosto přesvědčivě a ani ostatní herci rozhodně neurazí, přestože je na tom samozřejmě zároveň znát jistá nízkorozpočtovost. Pokud jde o historickou věrnost, pak navzdory víceméně fiktivnímu příběhu nastrčeného žalářníka a jeho partnerky, bývalé prostitutky, vystihuje film Husa velmi přesně... Proč je v Čechách vždycky takový problém natočit něco podobného jako normální, třebas komorní film? Celkový dojem: 90%(8.7.2016)

Rekonstrukce Husova myšlení i osudového kostnického uvěznění, v němž si tvůrci pohráli s několika fiktivními skutečnostmi, se zdá být mnohem přínosnějším a poučnějším vyprávěním, než Svobodův kontroverzní velkofilm. Hus v podání Vladimíra Javorského je spíše psychologickou postavou, nikoli prázdným monumentem a také celek díky tomu působí mnohem konzistentněji. Méně je někdy více.(9.7.2016)