Opět jsou tu Vánoce. Někdejší manželská krize McClaneových je dávno zažehnána, na znamení čehož tentokrát letí naopak Holly za Johnem. Jenže co čert nechtěl, letiště obsadí teroristé... Těžko si představit lepší volbu režiséra pro pokračování vánočního akčňáku než chladnokrevného fiňáka Harlina (CLIFFHANGER, DLOUHÝ POLIBEK NA DOBROU NOC), který to umí nejvíc rozpálit na sněhu. Záporák je tentokrát slabší, ale jeho plán nápaditější a zákeřnější než v jedničce, pročež koncept "osamělého bojovníka v uzavřeném prostoru" letí oknem ven. Harlin jak je u sequelů zvykem tvrdí akci a vyhazuje do povětří jedno letadlo za druhým a dodává dvojce rozměr katastrofického filmu, upomínající na sedmdesátkovou vlnu leteckých thrillerů. Díky tomu se mnoho z hutné atmosféry originálu vytratilo a nezachránil to ani návrat většiny starých známých (opět skvělý Atherton jako bezskrupulózní reportér) a některé zachované trademarky (byrokratický policajt), které se posunuly dál (byrokratický policajt se nakonec vzpamatuje ze své blbosti). Také nelze nezmínit skvělé hlášky a McClaneovy monology, z nichž si mnohé utahují z toho, že McClane podruhé vstoupil do stejné řeky ("ZASE SE ZAPLÍTÁŠ S TERORISTAMA, JOHNE.") Kéž by každý sequel vypadal takhle, to by bylo na světě krásně. I když je zajímavé, že oproti takové méně inteligentní i sebeironické rambovské sérii, kde byl krásný posun mezi jedničkou a dvojkou (v jedničce se o Vietnamu mluví, ve dvojce se do něj podíváme), se série Pastí spokojila s kopírákem. Mimochodem všimli jste si narážek na další Silverovy filmy (generál Esperanza pochází z fiktivní jihoamerické země Val Verde stejně jako diktátor z KOMANDA, babka v letadle si čte časopis, na jehož titulní stránce je obrázek ze SMRTONOSNÉ ZBRANĚ)? "SLYŠELA JSEM, ŽE NA LETIŠTI BYLI TERORISTÉ." - "TAKY JSEM TO SLYŠEL."(21.1.2007)

"How can the same shit happen to the same guy twice?" Inu, spíše nemůže, protože Die Hard 2 rozhodně není totéž co jednička a teď se podržte, líbí se mi totiž více! Renny Harlin možná není kdovíjaký světový režisér a McTiernanova realistická elminiace protivníků jednoho po druhém je ta tam, ale Die Hard 2 má díky své odvážnější akci, nadsázce, humoru a dokonale vystihnuté atmosféře Vánoc a pokroku 90. let své neopakovatelné kouzlo, nostalgikovo srdce jen zaplesá... A se slušným scénářem obsahujícím i nějaký ten nečekaný zvrat, explodujícími letadly a božím Bruce Willisem je to zkrátka totální nářez. 9/10(10.7.2008)

Místo mrakodrapu letiště...Autoři opět, kromě skvělé akce a napětí, nastavují zrcadlo policii, politikům, ochrankám a ukazují jejich pokřivené ksichty. Divák by chvílemi nejraději skočil Willisovi na pomoc. Trikoví experti přiznali, že ve filmu lze sice udělat cokoliv, ale skutečnost může být hrubě jiná. Katapult by prchajícího Willise rozhodně nezachránil, leč slovo režiséra je svaté, že...a pak, divákovi to rozhodně nevadí, chce totiž zábavu a ne přemýšlení nad fungováním fyzikálních zákonů... V kině explozivní, na obrazovce poněkud usazené, ale pořád báječné!(24.9.2011)

Na vánoce dostávají lidé na celé planetě dárečky, zpívají koledy a zcela se odávají vánoční pohodě, všichni, až na jednoho, na Johna McClana, ten pravidelně na štědrý den dostává teroristy, zpívá Jupijajej motherfucker a zcela se odává zabíjení a destrukci. John McClane se tentokrát rozhodl uspořádat svou alternativní christmas party na letišti Los v Angeles, koledovat si k McClanovi tentokrát přišli elitně vycvičení zabijáci v čele s Francem Nerem a jelikož byl mistr McClane vánočně naladěn, vykoledovali si vskutku mnoho dárků, rampouchem do oka, hod člověka do trysky letadla, prostě McClane zcela podlehnul té krásné vánoční atmosféře, plné rodinného štěstí, lásky a vůni cukroví a že musí po skončení McClanovi christmas party stavět nové letiště o to přece nejde, hlavně že si pan McClane užil šťastný a veselý a my s ním.(11.2.2008)

Akční poetika jde Harlinovi naprosto fantasticky a výsledný efekt je výborný. Není se ani čemu divit, neboť nad Die Hard 2 se podepsala samá esa. Režie Harlin, střih Baird, kamera Wood a soupiska herců je rovněž solidně zvučná. Akce samozřejmě bravurní a krví se skutečně nešetří. Scénáristicky rozmáchlejší a mnohem méně předvídatelné, oproti tomu sem tam je to už doslova akční exhibice. Letiště je atraktivní prostředí a pokud se k tomu připočtou ještě profesionální žoldáci, mariňáci, drogový baron a držkatý kapitán letištní policie, máme zápletku hned pro tři filmy dohromady. McLane je stejný frajer jako v Nakatomi a opět cedí jednu drsnou hlášku za druhou. Takto má vypadat zlatá akční pecka 90. let.(28.9.2006)

• - Ve scéně, kdy Stuart (William Sadler) bojuje s Johnem McClanem (Bruce Willis), používá japonské bojové umění Karate Goju-Ryu . (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ruský název pro sérii Smrtonosná past je "Tvrdý oříšek". (Kulmon)

• - Spoiler: John McClane zabije 24 ľudí. (m.a.t.o.)