„Ako sa môže niekomu niečo také stať dvakrát?“ Nie, nie a ešte raz nie - vôbec nie zlé. Renny Harlin (VAZNICA) nakrútil v rokoch 1990 - 1993 dva výrazné akčné trilery a toto je jeden z nich (hoci Johnovi McTiernanovi a jeho bosému McClaneovi sa nič nevyrovná, dvojnásobne nie snímka, ktorá je podstatne humornejšia, čo jej podľa mňa nepristane, ale nejedná sa o taký prepad od vážneho trileru po komédiu, ako to bolo v prípade SMRTONOSNEJ ZBRANE 2). Nechýbajú trademarky série (manželka, novinár, policajt, Vianoce), ale Harlinov výbušný triler je skrátka „len“ strhujúcou akčnou jazdou, v sprievode cinkania sviatočných zvončekov (najviac sa na dvojke podpísalo nevýrazné Zlo - gaunerov je veľa, ale v porovnaní s noblesným Alanom Rickmanom z originálu je to slabota). Niečo tomu chýba, ale aj tak žánrová bomba.(30.10.2004)

Soundtrack Michael Kamen: 1. Colonel Stuart - Michael Kamen ,2. Baggage Handling - Michael Kamen ,3. General Esperanza ,4. The Annexe Skywalk ,5. The Church ,6. The Doll ,7. The Runway ,8. In The Plane ,9. Icicle ,10. Snowmobiles ,11. The Terminal ,12. Finlandia, tone poem for orchestra, Op. 26 ,(14.5.2011)

stále značně kvalitní oproti mnoha dalším akčním flákům, ale na kultovnost jedničky to nemá, i když se to asi k těm Vánocům tady v Česku hodí více než prosluněné LA. Zimní nálada ve filmu krásně přechází i na diváka, a vytváří potřebnou atmosféru na užití si celého filmu. McClane stále cedí tvrdé hlášky, záporáci umírají jeden po druhém a jeho žena je v tom znovu zapletena. A i ten protiva reportér. Potěšilo malé cameo černocha z jedničky, záporák o něco slabší, na druhou stranu oproti Nakatomi je tady i nějaká ta pointa, takže díky tomu byla i nějaká změna. Ale stále je to "jen" pokračování, které už nemůže tak příjemně překvapit, takže jen 4. S pocitem dobře odvedené práce(27.12.2010)

Prvá Smrtonosná pasca nastavila úroveň poriadne vysoko a o to príjemnejšie prekvapenie je, že toto pokračovanie je takmer po všetkých stránkach ešte o trochu lepšie. Je to síce typický štýl pokračovania, teda všetko, čo fungovalo predtým je tu ešte vo väčšej miere, ale na rozdiel od väčšiny ostatných prípadov je to tu len ku prospechu. Umiestniť dej do prostredia letiska je perfektný nápad, už nie je tak obmedzené, ako mrakodrap, ale toto prostredie mi príde podstatne atraktívnejšie, interiéry sú zaujímavejšie a dostatočný priestor dostanú aj pekné exteriéry. Teroristi majú opäť veľkolepý plán, pred ktorého uskutočnením sa nezastavia pred ničím, ale veľmi sa mi páčil ten ich profesionálny prístup, nikdy sa nenechajú vyprovokovať a ani nelikvidujú tých, čo chybovali, stále fungujú ako správny tím. Ale aj o to ťažšie to má samotný John McClane, ktorý tu už nepôsobí ako jediné ohrozenie plánu terorostov, ale skôr tu väčšinu času plní len úlohu takého menšieho škodcu, ktorý sa vždy objaví na správnom mieste a urobí teroristom nejaké straty, ale vlastne je to pre nich len také zanedbateľné zdržanie a všetko funguje podľa plánu. Práve v tomto mi to príde trochu realistickejšie, ale hlavne opäť perfektne dejovo zvládnuté a podporené skvelou vianočnou atmosférou, tentoraz už aj so snehom, takže toto je radosť pozerať od prvej do poslednej minúty. Obsadeniu sa nedá nič vytknúť, Bruce Willis je tu stále perfektný, síce má menej hlášok, ale inak ma tu bavil ešte o trochu viac, vrátilo sa viacero vedľajších postáv z jednotky, ako jeho manželka, kamarát policajt, alebo novinár, pridalo sa výborné zloženie letiska a dvojica policajtov a opäť skvelé zloženie záporákov. Síce nikto z nich nie je tak výnimočný herec, ako Alan Rickman, ale práve tento typ mám ešte radšej. Vedúce vojenské trio, William Sadler, John Amos a Franco Nero, ale aj medzi radovými žoldniermi sa dá nájsť dostatok známych tvárí. Akcia je na tom rovnako, ako aj celý film, takže opäť v podobnom štýle, ale väčšia a trochu rozmanitejšia. Ale aj tentoraz je skvelo natočená a pomerne drsná. Súboje očakávane moc nevynikajú, ale všetky prestrelky sú skvelé, rovnako aj rôzne likvidácie, vyniká hlavne použitie cencúľa, k tomu parádne veľkolepé výbuchy a ešte aj nejaké tie naháňačky. Najviac ma mrzí, že finále je z celého filmu najslabšie, ale tiež nie je zlé a hlavne, že film v priebehu ponúkne mnoho skvelých akčných scén. A najviac ma bavia prestrelka so skupinou, ktorá práve zneškodnila celú zásahovú jednotku, katapultovanie alebo naháňačka na snežných skútroch. Renny Harlin tiež svoju prácu v ničom nepokazil, rovnako dokonalá žánrová práca, ako aj predtým. Tento diel mám z celej série asi najradšej, vianočná klasika, ktorú spolu s prvým dielom nesmie chýbať na žiadne vianoce. 90%(1.1.2011)

Tahle letištní past je snad ještě smrtonosnější, než ta první v mrakodrapu. Nepřibylo jen množství mrtvol na metr čtvereční, ale hlavně krvavých chuťovek jako jsou třeba ukousnuté prsty nebo rampouchy v oku. John McClane zkrátka miluje Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si totiž neumí představit bez hromady rvaček a přestřelek a hlavně bez vánočního stromku ověšeného mrtvolami teroristů. Není divu, že pokračování osudů největšího smolaře akčního filmu se nese v klasickém balení "všeho víc", bohužel už ztrácí tu nezaměnitelnou klaustrofobickou příchuť. Pořád ale skvělá pecka.(8.10.2016)

• - Snímek je zakončen stejnou skladbou jako předchozí díl. Jedná se o píseň "Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!", a to opět v původní verzi od Vaughna Monroea. (4ward)

• - Generál Ramon Esperanza v podání Franca Nera je bývalým samozvaným diktátorem ve fiktivní latinskoamerické republice Valverde, tedy té samé, kde stejnou roli zastával i Dan Hedaya jako generál Arius v klasice Kommando. (Divočák)

• - Letoun generála Esperanzy ve skutečnosti neexistuje. Jedná se o upravený typ C-123 Provider, který má v běžné podobě 2 pístové a 2 pomocné proudové motory. Letoun ve filmu má 4 velké proudové motory a navíc je vybaven vystřelovacími sedadly, což běžné C-123 nemají. (Foxhound#1)