Jak počasí tvořilo historii (TV film)

• Česko

Jak klima měnilo historii

• Německo

Terra X: Klima macht Geschichte

How Climate Made History

Dokumentární

Německo, 2015, 2x50 min

Sigrun Laste

První části není moc co vytknout, ve druhé se dochází k příliš jednostranným závěrům a zjednodušením. Na jedné z map není České království. Francouzskou revoluci nezpůsobil pouze hlad, protože ten panoval mezi většinou populace celý středověk a mnohdy v daleko děsivější míře. Přebytky ve středověku byly malé, což v dokumentu je místy i popíráno a populace příliš nerostla. Populaci kosily neúrody, hladomory a epidemie, což jistě mohla způsobit malá doba ledová. Celkově je středověk příliš zjednodušen. Zajímavé jsou informace o výbuchu sopek r. 536 a Tambory v roce 1815. Naprosto to sedí s údaji kronikářů a jiných záznamů o následných neúrodách.(9.1.2017)

Skvelý dokument, ukazuje rôzne súvislosti, ktoré nakoniec viedli k zmenám v ľudskom svete. Platí tu to staré známe - bez poznania histórie nepochopíme dnešok. Som nadšená!(17.3.2016)

První díl se mi moc líbil a bylo úchvatné uvědomit si, kolika klimatickými změnami a vlnami si Země prošla třeba "jen" za posledních 10 tisíc let. Druhý díl mi ale přišel trochu chaotický, hodně se tu přeskakovalo v čase a některé věci postrádaly souvislosti nebo byly dle mého mimo souvislosti. Celkově hodnotím jako mírně nadprůměrně podařený dokument.(3.1.2016)