Pátá loď je příběhem dětského dobrodružství, svět dospělých viděný dětským pohledem, tedy i s tím, co dospělí nevidí. Film vypráví příběh dětí, které se bezpečněji než doma cítí na ulici, kde hledají záchranné čluny mezi pohádkou a drsnou realitou. Takovým dítětem je i Jarka. Je jí deset a má mámu, která nechce být mámou. Jarka je stále sama, zoufale hledá lásku a nachází ji náhodou, když se rozhodne nahradit matku dvěma batolatům, s kterými se ukryje v opuštěné zahradní chatce. Spolu s chlapcem Kristiánem si takto vytvoří dětskou rodinu, dobře ukrytou před očima dospělých. Svůj svět v zahradě, který si na chvíli dokázali vytvořit, a pouto, které mezi nimi vzniklo, si odnášejí do života jako cosi tajemně čistého a trvalého. (CinemArt)

blondboss

Film, ktorý vás zaujme. Film, ktorý vo vás vyvolá také zvláštne emócie a zároveň akýsi pokoj v duši, aj napriek tomu, že životná situácia hlavnej hrdinky nie je veľmi lichotivá. Veľmi sympatické dievčatko v hlavnej role. Škoda len, že už ku konci filmu to skĺzlo k až príliš abstraktnému prevedeniu samotného záveru. Viem, že cieľom bolo to poňať trošku viac umelecky, ale v tomto prípade to bolo skôr kontraproduktívne. 55 % ()

podoustev

Výborná sonda do psychiky nechtěných dětí z nefunkčního rodinného prostředí, artová poetičnost záběrů a sporadické dialogy mě nijak nenudily, naopak tuto režisérčinu volbu oceňuji, protože mi pomohla uvědomit si a naplno vnímat beznaděj, křehkost a fantazijní svět, ve kterém Jarka žije. Pět dávám za posun od častého tématu "nešťastných pasivních dětí" do podoby "nešťastných aktivních dětí" - navíc beze ztráty realističnosti celého příběhu. ---- Neříkej mi mami, nejsem žádná stará kráva!! ---- ()

rigby

Syrový, špínou ulice pomazaný film. Krásná atmosféra podkreslená působivou jemnou hudbou. Ale příběh je velmi jednoduchý a nakonec si běžného diváka nezíská tak, jak by si získat chtěl. ()

amundseen

Kamera Denisy Buranovej je skvelá, herecké obsadenie a réžia sú na slovenské pomery nadpriemerné. Scenár sa mi ale zdal hrozne nedotiahnutý a plochý. Dnes sa to v svetovej kinematografii predsa len píše trochu inak, Marek Leščák nebol dobrá voľba. ()

Dawe2

Totálně nevyužitý dějový potenciál. Jedna hvězda za dětské herecké výkony a náznak možného děje. Vše ostatní nestojí za řeč. Ve filmu se toho moc nestane a to málo co se stane se nevyřeší, vlastně se nevyřeší vůbec nic co se ve filmu stane, ani to nijak nepokračuje, je to totálně bez smyslu a bez konce. Naivita dvou dětí, které se chtějí postarat o dva kojence je do nebe volající. Děti dialogami kopírují své arogantní až zlé rodiče, především hlavní představitelka. Třetinu filmu navíc prořvou batolata. Tohle nelze doporučit. Rozhodně to nezachrání chválená kamera ani režie. ()

BesnaSrnka

Svet sa skutočne musí blížiť ku koncu, keď na film Ivety Grófovej bez výčitiek zajebem 5 hviezd(viď môj komentár k Slovensko 2.0). Dostal som presne to, čo som očakával a ešte niečo navyše. Podmanivo melancholická kamera a perfektne obsadení detskí herci. Spokojnosť. ()

Capri2016

Vyborne herecke vykony - hlavne 2 detskych predstavitelov, ale aj dospelych hercov. Ale inak smutna tema - ukazuje chudobnu Slovensku rodinu (postihnutu babku, nezamestnanu matku a dceru o ktoru sa nikto nestara). V anglictine na to existuje vyraz "white trash"- co je v preklade "biela bieda"- cize chudobny ludia, ktori nie su sucastou etnika. Bohuzial aj toto je realita dnesnej doby a na Slovensku je vela rodin, ktore su na hranici biedy. Tato stranka filmu bola silna a velmi sucasna. Z coho mi bolo smutno - bolo ako deti, o ktore sa rodicia nestarali si vytvorili vlastny svet. Dufam, ze takychto deti nie je vela! Ja ako dieta som bola z chudobnej rodiny, ale mama sa o mna a brata aj tak vzorne starala a mala som uzasne detstvo na ktore rada spominam. Preto nechapem ako moze niekto dieta takto zanedbat. Film si znova dobrovolne nepozriem, lebo mi trhal srdce, ze nejake dieta moze skutocne takto zit. Kvoli zdlhavym pasazam, ktore mali byt este viac skratene (hoci film mal len 85 minut), ale proste scenar hoci sucasny bol velmi jednoduchy a mal byt viac rozvinuty - som dala iba 70% a 3 hviezdy..... ()

vladi3

Detski herci boli skveli... aj vizual bol nadherny... ale inak strasna nuda a ako kazdy slovensky film, snazil sa byt niecim cim nebol... ()

Hombre8

Pěkná věcička o dětech pro dospělé. O potencionálních zákaznících Barnevernetu a jedné čůze, která je teda fakt na pěst. Drsnost reality a poetika neuvědomění v jednom. Přesně tak, jak to maj mazlíčci rádi. Kdyby to nebylo místy tak nechutné, zhlédl bych ještě jednou a asi i přihodil, ale aź někdy... Kamera a režie, vzhledem k práci s dětmi velmi dobrá. ()

c.mravenciar

Akosi neviem prísť na chuť poetizovaniu detstva. Nejde o to, že by detstvo vskutku nebolo magické, ale skôr o to, že ono je magické vo svojej všednosti. Deti nerozprávajú v poetických holých vetách a irónia je, že dieťa vykonáva magický akt hraním sa pokojne aj s hračkou vyrobenou kapitalistickým korporátom. Príbeh je to vskutku dojemný, pekne zahraný, s výborným vizuálom a pár silnými momentmi (napr. solárko) avšak hoc je vo filme dostatok ako špiny tak aj krásy v konečnom dôsledku mi film príde akosi fádny. Neviem prísť na chuť tej slovenskej scenáristike, ktorá je založená na jednej strane na minime dialógu (čo je v poriadku, i keď niekedy postavy neodpovedajú alebo nehovoria len preto, že také je pravidlo slovenskej scenáristiky - použiť slovo až keď to nejde ukázať inak - hocako nelogické, neprirodzené a odcudzujúce to vlastne je - hold ľudia sú ukecaní a aj v bullshitoch, balaste, smalltalkoch je istá poézia, znova však tá všedná), ale na druhej strane väčšina toho dialógu šuští papierom. Neviem prečo sa na jednej strane slovenskí scenáristi boja toho aby scenáre mali literárnu kvalitu a odvolávajú sa na akýsi realizmus, ale na druhej strane ich samotné texty pôsobia často ako nezručná parafráza Paola Coelha. Tak buďto kus literaratúry, alebo neznesiteľné ticho! Môj pes Killer je však horibilnejším príkladom tohto nešváru (diskrepancie) a Piata loď je vlastne peknou filmovou ilustráciou knižnej predlohy. Je to prozaické, zľahka magicky realistické a určite nie hlúpe. Pekný film. ()

peter.m

"Dáme piknik pri mori. Klameš! Kebyže ti predtým poviem, že mám deti a dom. Veril by si mi? Nie. Máme deti? Máme. Tak máme aj more a sú tu aj lode." Možno by svetu prospelo ak by nadvládu nad ním prevzala detská fantázia a úprimnosť. Inak klasická slovenská temnotka, ktorú ja môžem. PS: názor mojej pani: "Zaujímavé spracovanie témy nechcených detí. Oceňujem herecké výkony." ()

LEFTFLANK

Hoci film nie je jasne definovaný ako "súčastnosť", nepoznáme miesto ani konkrétny čas, je nám dostatočne jasné, že je dnešný. A k téme ktorú chce navnadiť to ani nepotrebuje. Horšie už žije príbeh. Obsah nie je tak koncepčne celistvý, pointa je tiež tatam ale na konci so skvelým soundtrackom a prechodom priam až do alegorického sna sa to zavŕši pre mňa viac než obstojne. Namiesto vyhrotene hrozacej katastrofy dostávame lyrické zakončenie a prechod do snovej ríše. Zlý koniec by mi nevadil, ale o to nešlo asi ani rejžovi a spol. Film bol nakoniec fajn. Len tá ťažká bôľnosť prítomnosti, nech sa to v mainstreame a novinách a reláciach snaží vyzerať akokoľvek pozitívne, že je všetko v poriadku, úroveň rastie a tie typické srágory, realita je vonku medzi ľudmi a tá prívetivá nie je. O tom ako tento svet ne/funguje ()

VincentFunG

Pekný vizuál a šikovní detskí herci. Ako to však pri porevolučných slovenských filmoch chodí, opäť to padá na scenári. Vôbec nie sú využité možnosti, ktoré námet ponúka. Prvá polovica je strašne natiahnutá, druhá odfláknutá. Asi sa niečo stratilo pri adaptovaní knihy. Keby sa to zostrihalo na polovicu, mohol to byť fajn študentský film. 55% ()

19. Kino na hranici = kino pro mě

14.04.2017

Začínají 24. Dny evropského filmu

Začínají 24. Dny evropského filmu

01.04.2017

24. Dny evropského filmu proběhnou v Praze 6. - 13. 4. (kina Lucerna, Světozor, Royal a Kino Pilotů) a v Brně 14. - 17. 4. (kino Scala). Jejich ozvěny se pak budou konat v Boskovicích (18. - 20. 4.),… (více)