The Disaster Artist: Úžasný propadák

• Kanada

Životopisný / Komedie / Drama

USA, 2017, 104 min

• verbal

Parodovat už tak samu o sobě dostatečně legrační předlohu, to je jako nošení pederastů do sakristie. S trochou fantazie se však z toho rozhodně dal udělat solidní pomešní ministrantí grupáč. Ta ale scénáristům generála Franka zjevně chyběla, a tak prostě vzali Opus Asinusi odpudivého polského ufona a jakoby kolem něj jen nastavěli pár dodatečných kamer, které suše sledovaly, jak ten otřesně ubohý mentální moulinex vlastně vznikal. Kuba sice se vší parádou trefil toho retardéra dokonale, nicméně jeho slizce prkenný bratr pobral snad ještě méně talentu než Tomek se Sesterem dohromady, jeho účinkování by se klidně dalo úspěšně parodovat v Katastrofálním kokotovi 2 a daleko lépe by zapadl mezi to toporné obludárium v originále. Když původní Room podpoříte roomem, lze se u té monstrózně bizarní velesračky i slušně pobavit, toto však byla jen nenápaditá, nudná, zoufale nevtipná a nic zajímavého nepřinášející reportáž z natáčení, byť se skvěle groteskně podaným vrchním dementem.(7.3.2018)

"The Disaster Artist" alebo film o tom, ako vznikalo kultové "The Room". V mojich očiach ide o skutočne vynikajúci film. Alebo to upresním. Oba filmy sú podľa mňa vynikajúce, no každý z iných dôvodov. "The Room" je podľa mňa jedna z najlepších komédií všetkých čias, na ktorej sa dokážem nasmiať do sýtosti. "The Disaster Artist" je naopak filmom, ktorý sa viac sústredí na to, ako to celé vlastne vzniklo, ako sa dali Greg s Tommym dokopy a čo bolo ich cieľom. A je to pritom jednoduché. Tommy bol veľký vizionár a Gregovým snom bolo byť hercom. A obaja mali možnosť svoje schopnosti preukázať. A hoci to bolo veľké množstvo úsilia, nervov, a veľkého kriku, tak nakoniec dali dokopy film, na ktorý sa nikdy nezabudne. Čo je ale na tomto diele najlepšie je fakt, že to nie je poňaté iba ako komédia. Áno, uvidíme vznik pamätných scénok z filmu, na konci si ich dokonca budeme môcť medzi sebou porovnať, ale nie je to iba o tom. Je to aj o komplikovanej povahe Tommyho a skutočnosti, že nie všetko je také jednoduché a ružové. Najmä ak váš najlepší kamarát je Tommy Wiseau. Človek, ktorý sa nehanbil, nemal strach a urobil to, čo najviac chcel. A doteraz považuje svoj film za absolútne majstrovské dielo. A vidíme, že keď ľudia na jeho film reagujú tak, ako reagujú, necíti sa šťastný. A takisto aj Greg si uvedomuje, že život s Tommym je veľmi komplikovaný a najmä ho obmedzuje v jeho vlastnom živote, pretože je okrem iného aj veľký egocentrik. Myslím si, že ak ste fanúšikom "The Room", tak jednoznačne to musíte vidieť, ale aj ak ste ten film nikdy nevideli, myslím si, že dokážete film oceniť. Myslím si, že má správne srdce, komédiu akú by ste očakávali a dobre vyváženú drámu. A nepôsobí gýčovito, alebo lacno. Naopak si myslím, že James Franco chcel tento príbeh podať čo najlepšie a najsilnejšie. A dávam mu za to veľký kredit. Hodnotenie: A(3.1.2018)

Neviděla jsem původní film The Room, a nejsem si úplně jistá, že ho chci v budoucnu vidět. James Franco byl skvělý, skoro jsem ho v tom filmu nepoznala, ta mluva, make-up a v titulkách bylo i super srovnání, kde mezi originálem a Jamesem nebyl skoro žádný rozdíl. Dave Franco mi do role Grega moc nesedl, nepřišlo mi, že by po boku svého bratra své herecké zkušenosti opravdu ukázal. Občas jsem si říkala, jak někdo může být takový magor, že tohle udělal? Netuším, co jsem si měla myslet o hlavní postavě, chvílemi jsem ho chápala a chvílemi zase ne.(28.1.2018)

Vtipné nahliadnutie do tvorby jedného z najkultovejších filmov. Franco si tu konečne strihol výbornú úlohu. Výborne sa na to pozerá, sú tu skvelé emócie a funguje to. V zásade jeden z tých filmov, ktoré zarezonujú ešte dlho po svojom vzniku a slúžia ako akýsi epilóg k pôvodnému filmu. Nečakal som, že to bude až takto dobré. Takže spokojnosť.(3.2.2018)

"IT'S BRYAN FUCKING CRANSTON!" --------- Ďalší zárez na pažbe geniálneho Francovho herectva. Celý film je viac menej prehliadka jeho hereckých schopností a záverečná komparácia s The Room je už len potvrdením, pretože bola na vlas identická. A ako bolo v jednom komentári na margo Jamesa F. spomenuté - "the actor, the myth, the legend" - a s tým sa dá len a len súhlasiť.(26.2.2018)

• - Filmová přítelkyně Davea Franca, Alison Brie je ve skutečnosti jeho manželkou. (Dementra)

• - Tommy Wiseau povedal, že len dvaja herci ho môžu vierohodne stvárniť. Nimi sú James Franco alebo Johnny Depp. Franco bol ale vhodnejší nakoľko sa rovnako ako Tommy chopil tiež réžie. (peto580)

• - Reakce publika při premiéře filmu je fiktivní a je míněna jako metafora pro budoucnost filmu. Ve skutečnosti byla reakce diváků přinejmenším rozpačitá. (Dementra)