Marze

Tvůrce David Simon v celé třetí sérii rozehrával drobné situace, které umí nejlíp. Sledoval postavy uprostřed jejich pracovního prostředí, ať už je to policejní centrála, rušný bar, či vilka, kde se právě nahá mužská i ženská těla štelují do anatomicky komplikovaných pozicí, tak aby se na nich oko kamery mohlo co nejlépe pást. Přesně v takových pohnutých okamžicích rodinného a mezilidského soužití uměl být seriál přirozený. Věděl, kdy věci odlehčit, jak netlačit na pilu. Což platí paradoxně i ve chvílích, kdy na pozadí zněla osudově temná elektronická hudba žánru new wave a kdy jsme sledovali postavy nakažené virem HIV, které věděli, že už jim moc života nezbývá. Pokud v sobě natáčení pornofilmů ve druhé půli 70. let mělo svobodomyslného ducha a hravost, ta doba je pryč. Nyní se vyjevovaly odpornější kontury branže, které dalece přesahují zákon i morálku - třeba dětská pornografie. ()

Necrotongue

Na to, že tvůrci přeskočili v samém závěru rovnou čtyřiatřicet let, nedošlo k žádnému okatému zkracování děje, jak se to často stává, tady jsem byl s výsledkem spokojen. Dokonce ani staříkova závěrečná procházka New Yorkem nevyzněla nikterak pateticky, byla to povedená a decentní tečka za celým seriálem. ()