The Deuce: Špína Manhattanu

• USA The Deuce
USA, (2017–2019), 25 h 20 min (Minutáž: 58–86 min)

James Franco, Maggie Gyllenhaal, Zoe Kazan, Margarita Levijeva, Lawrence Gilliard Jr., Don Harvey, Kim Director, Method Man, Michael Lombardi (více)

Série(3) / Epizody(25)

Dramatický seriál z originální produkce HBO z dílny Georgeho Pelecanose a Davida Simona, v jehož hlavních rolích excelují James Franco a Maggie Gyllenhaal, sleduje příběh legalizace a následného vzestupu pornoprůmyslu na newyorském Times Square, od počátku sedmdesátých do poloviny osmdesátých let minulého století. Seriál zkoumá milníky bouřlivého světa, z něhož se v Americe stane miliardový sexuální průmysl. (HBO Europe)

verbal

V 70. letech se na estetiku a vkus asi ještě tolik nehledělo. A tak průměrný Nový Jorčan bez zvracení a pocitu odporu lačně nasoukal ego do hygienicky obskurního venerologického kultivátoru a popelnice na žluklé sperma s Artem Garfunkelem v rozkroku, o které by normálně neopřel hajzlovou štětku ani diagnostikovaný erotoman po dvouletém půstu a v nichž si v uplynulých třech hodinách před ním s gustem zajezdilo pět úchylů, čtyři narkáči, tři nikdy nemytí bezďáci, několik negerských pasáků a pár liliputů. A ještě za to rád zaplatil. Inu, proti gustu … A teď je z toho rozkokošný, voňavý a uhlazený seroš, který sledujete s bulvárně perverzním nadšením uklízeče v masturbačních kabinkách, fanouška měkkých vředů a obdivovatele hnisavých výtoků. Seroš, do něhož hladce zapadla i hlavní ženská hrdinka, odporný babochlap Magi Glyhlenhrálová, z níž by se poblil i slepec, jen co by nahmatal ty její ohavné povislé dvojky, která se zde z titulu producentky bez zardění prohlásila za krasavici přelíbeznou, past na ptáky a královnu porna. Pro dokreslení autenticity prostředí a umocnění prožitku vřele doporučuji otevřít si k projekci konzervu se zkaženými sardinkami a umístit ji někam v dočichu. ()

Malarkey

Musí se nechat, že tvůrci otevřeli poměrně pěkné téma. Tématem je totiž počátek pornoprůmyslu v New Yorku, čímž si zadělali o zlatého bludišťáka v podobě seriálového tématu pro rok 2017. Opravdu těžce by se totiž hledalo téma, které by bylo zajímavější, originálnější a lépe zpracované...co si ostatně budeme povídat. HBO se toho totiž chopilo opět poměrně obstojně a našlo si pro podobný počin postavy víceméně hollywoodsky zásadní. Zlobivý kluk James Franco tu produkuje, režíruje a ještě si tu střihne solidní dvojroli. Více šokující je ale Maggie Gyllenhaal, která tu jde herecky doslova na dřeň a když mluvíme o seriálu o počátku pornoprůmyslu, tak můžeme říci, že její postava tu začíná od opravdového dna a solidně roste tak, jak nabývá počet dílů samotného seriálu. Má to šmrnc, má to grácii sedmdesátých, potažmo osmdesátých let a chvíli to je tak brutálně sarkastický, že se mi těžce hledá jakákoliv alternativa. V rámci seriálů hodně solidní počin, ale po první sérii a půlce druhé marně hledám moment, který by mě zlomil na pátou hvězdu a já mohl říct, že tenhle námět je natolik dobrý, že je vlastně dokonalý. ()

JFL

"The Deuce" nepřináší dramatické vyprávění, nemá zastřešující oblouk, ani hlavní postavu. Naopak seriálovou strukturu využívá k rozprostření kroniky jednoho místa, zmapování určitého tématu. Oním místem je titulní část Manhattanu v období boomu pornografie, přesněji řečeno od jejího vzedmutí coby průmyslu začátkem 70. let přes vrchol coby tvůrčího média a odnože šoubyznysu na konci dekády až po rozmělnění v kvantitě v 80. letech s rozmachem videa. Tvůrci důmyslně tyto tři období dělí do separátně sevřených, ale vzájemně navazujících sérií. Jednotlivé figury, oživující reálné lidi či představující sloučeniny několika předobrazů, toto prostředí zabydlují nejen životem, ale právě i osobními vrcholy, propady a vším mezi tím. Vznikla tak uhrančivě plastická evokace nejen doby, ale především systému kolem sexuální práce (ať už před či za kamerou, nebo na ulici i v podnicích různého rázu) i komodifikace těla a rozkoše, která ale tato témata zbavuje jednostranných argumentů a naopak ukazuje mnohoznačnost celého tohoto světa, který je současně špinavý, blyštivý, odpudivý, vzrušující, povrchní, ambiciózní, kořistnický, kariérní, krutý i fascinující svou propleteností a komplexností. Ačkoli lze žasnout nad perfektní evokací doby, není The Deuce retro seriálem, ale právě spíše provokativní kronikou, která vyzývá k úvahám nad různými ohledy pornografie, sexuální práce a současně také genderových norem, misogynie, emancipace i obecně rolí, které lidi přejímají za své, potažmo které jim pomáhají akceptovat status quo jejich okolí. Současně ale díky pestré galerce postav nespadá vyprávění do suše didaktické teze, ale zpřítomňuje, že s každým podobně zdánlivě odosobněným a obecným společenským tématem, se váží konkrétní osudy, tváře a emoce lidí, z nichž většina už "vešla do náruče času". ()

H34D

Použít natolik atraktivní téma jako je sex a přetvořit jej v něco divácky zajímavého není až tak náročné, taktéž vykreslit špinavé jádro New Yorku nemusí být s dnešními možnostmi ta úplně nejtěžší věc na světě, nicméně být zároveň nesmírně zajímavý, "filmový" a přitom až na kost věrný realitě, to je umění, za které dávám plné hodnocení. 9/10 ()

gudaulin

Špína Manhattanu nezachycuje počátky pornografie ve Spojených státech. To bychom se museli vrátit ještě o pár dekád do minulosti. Seriál pojednává o její zlaté éře, kdy se v rámci businessu s erotikou emancipovala a změnila ve výnosné průmyslové odvětví. Tedy o 15 letech vymezených polovinou 70. let a koncem následujícího desetiletí. Poté se centrum pornografické výroby přesunulo do střední Evropy - čeští a maďarští "herci" byli levnější (ostatně jako celé filmařské zázemí) a nebyli spoutáni obavami z AIDS. Zákony i společenská atmosféra byly navíc extrémně benevolentní. Boom středoevropské "hanbaté" produkce trval ještě celou dekádu, aby pak pornu definitivně zlomil vaz nástup internetu, sociálních sítí a voyaerismu "zadarmo". Zkrátka pornografii smetla druhá sexuální revoluce. The Deuce se mi nehodnotí snadno. Ne, že bych prakticky okamžitě nepoznal její klady - tedy špičkovou produkci, kdy je možné psát v superlativech o všech profesích, o pocitu dokonalé autenticity, o atmosféře, o každém pečlivě ošetřeném detailu a o tom, že máte před sebou dokonalou imitaci sedmdesátek se všemi jejich neřestmi a rozkládajícími se centry amerických velkoměst s epidemií pouličního násilí a drog, hazardu a nekontrolovatelného šíření organizovaného zločinu. To všechno má v seriálu své místo. Dát po pěti dílech pět hvězdiček je snadné a zasloužené. Jenže jak plynou další epizody, zjistíte, že projekt má problém s příliš širokým záběrem. Nezávislá prostitutka v podání Maggie Gyllenhaal a James Franco v roli šikovného barmana, který v tom umí chodit, sice mezi obrovským množstvím postav vyčnívají, ale rozhodně je nelze považovat za v pravém smyslu hlavní postavy. Seriál se totiž podobá snímkům Roberta Altmana, kde hlavní roli přebírá prostředí a určitý výsek společnosti. Tvůrci si dali za úkol zmapovat proměny obchodu s erotikou a před vašima očima defilují pasáci, prostitutky, policisté a mafiáni i početná skupina figurek z prostředí na pomezí zločinu a počestného způsobu obživy. Příliš mnoho mikropříběhů a motivů projekt rozmělňují, jen některé z nich mají potenciál a tak je pravděpodobné, že časem svoji hvězdnou nadílku trochu zredukujete. Špína Manhattanu už vůbec není pro ty, co upřednostňují epické a dynamické vyprávění - ti se s projektem výrazně minou. Seriál se nevyhýbá explicitnímu zobrazování sexuálních praktik, ale nehledejte v něm samoúčelnost. Maggie Gyllenhaal je ve své roli skvělá, ale to je v rámci její herecké dráhy vlastně samozřejmost. Celkový dojem: 85 %. ()

choze

Někdo se rád vrací do Bradavic, někdo do Středozemě nebo na Pandoru z Avatara a já mám velkou slabost pro špinavý New York 70. let, jak ho líčí Přání smrti nebo Taxikář (a na druhém místě pro Hongkong přelomu 80. a 90. let). Přestože reálně bych tam žít moc nechtěl, protože to tehdy bylo hlavní město rakoviny plic a přepadávání v metru. Tenhle seriál mi dopřává bezpečné výlety do tehdejších newyorských ulic, barů, bordelů a pornokin a mezi pestrou společnost, která je obývá - prostitutky, pasáky, policajty, mafiány, barmany a pornofilmaře. Druhou velkou atrakcí seriálu je zachycení rodícího se pornoprůmyslu, který spolu s bordely rekrutuje právě prostitutky a jejich pasáci se musí přizpůsobit. Seriál nemá velký dramatický příběh (což může leckoho hned zkraje odradit), je to volně plynoucí kronika a časoprostorová cestovka, která má naprosto luxusní výpravu. A kde jsou vám průvodci sympatické postavy v podaní spolehlivých herců v čele s Jamesem Francem (v dvojroli dvojčat, která dokáže perfektně herecky oddělit) a Maggie Gyllenhaal, hrající prostitutku, co se přes hraní v pornofilmech propracuje na jejich režisérku s uměleckými ambicemi. K tomu šťavnaté dialogy a samozřejmě nahota. První série neměla chybu, v druhé mě zajímala primárně filmařská linka (natáčení feministické pornoverze Červené Karkulky) a klidně bych oželel nudné linky aktivismu a otvírání luxusního gay baru. Uvidíme, co třetí řada, v níž se děj přesouvá do osmdesátek a porno se přesouvá na videokazety a tím pádem z pornokin do domácností. ()

somnar

Má to svoje momenty, ale je to fakt nekonečná, produkčně velkorysá expozice, která jen nabaluje další a další postavy, ty ale nevhání do větších konfliktů. Místy to působí až jako nějaké loudavé doku, které sází jen na diskutabilní atmosféru. Gyllenhaal se hodně snaží, Franco ani moc ne. Trochu mě překvapuje, že jsem to dokoukal. 60% ()

Spiker01

Původně mělo, lépe řečeno mohlo, zůstat u ohodnocení Pilotu, ale Deuce mě tak zaujal, že jsem se rozhodl s chutí pokračovat, vlastně mě to pak chramstlo, že jsem ani nevěděl jak. HBO do toho opět šláplo rovnýma nohama, tentokrát přímo do porna a přesně ve svém tvrdošíjném stylu a jsem rád, že seriál nepotkal podobný osud jako Scorseseho Vinyl a dočkali jsme se dalších řad. Už jenom ten dříč James Franco si to zaslouží, jelikož každá jeho scéna (navíc hraje dvojroli) stojí za to a člověk se u jeho první interakce ihned vtáhne do děje. Čeká nás nový kult Špíny z Baltimoru? Ten český název by o to zájem měl. (PS : Málo Zoe Kazan, proooklatě málo. Ještěže mě namlsali v Pilotu.) Druhá série začala velice pomalu a rozvlekle, takže jsem se i přistihl, že se na další díl po týdnu extra netěším a někdy mi unikl úplně. V druhé polovině se to však zas pořádně rozjelo a jelikož v poslední době hrozně žeru Jamese Franca, jeho dvouroli jsem si zde opět neskutečně užil a celkově mě bavil směr, jakým se tvůrci rozhodli vydat, tedy skok o pět let dopředu. Horší než první série určitě, ovšem nakonec ne nijak zvlášť. James Franco se však nakonec objevil i potřetí a naposled v seriálu, který ve své závěrečné sezóně pozabíjel více postav, než v kdejaké gangsterce (samozřejmě i zde gangsteři jsou). 8 dílů bylo určitě optimálních, ačkoliv se ani tentokrát HBO nevyvarovalo hodinových dílů a sem tam bych krátil. Závěrečný medailonek byl ovšem přesnou ukázkou toho, jak zakončovat seriály. Tři sezóny plně postačily a ani ty to neměly pravděpodobně vzhledem ke sledovanosti jisté. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | ()

Nin

Komplexní a (miminálně zdánlivě) velmi realistický příběh o prostitutkách, pasácích, počátcích porna a tak dále v 70. letech. Je to skvěle napsané, perfektně zahrané a celkově je to prostě mimořádně kvalitní a zábavná seriálová lahůdka, která má nakročeno stát se podobnou legendou jako The Wire. (9/10) ()

sheen

Po posledním díle třetí a závěrečné řady musím uznat, že se jim z toho tématu podařilo vyždímat maximum. Naprosto perfektní sonda, která se zabývá rozmachem pornoprůmyslu v USA. Děj je zasazen do New Yorku a prolíná se v něm několik zajímavých linek. James Franco si tady střihl parádní dvojroli. ()

Aky

Vlastně to nemá pořádný nosný příběh. Jde spíše o sled pestrých epizod, jež doprovázejí a demonstrují vývoj amerického porno průmyslu od plenek až po nastupující rozkvět. Chvílemi je to vtipné, chvílemi drsné, ale za všech okolností je radost sledovat Jamese Franca. ()

Marze

Silnou podívanou ze seriálu tvoří právě schopnost vyprávět překvapivě, v detailech i gestech.Candy patří k jednoznačně nejkomplexněji zachyceným hrdinkám. S sex scénami tvůrci šetří, ale nebojí se jich, jde přece spíš ukázat velikost eg. Ta těmi vidíme nejistoty. ()

rikitiki

Proč, proboha, hraje James Franco dvouroli? Která je úplně zbytečná, kromě toho, že se na sebe občas samožersky usměje? Už takhle je jeho postava chabá, bez výrazného charakteru nebo zápletky, tak proč ji ještě zbytečně tříštit? Na rozdíl od něj, Maggie Gyllenhaalová předvádí mnohem větší herecké zapálení (také podstatně víc ze svého těla - odvážná), ale musím uznat, že má také mnohem zajímavěji napsanou postavu. Scény s Francem jsem postupně spíš prozívala (jeho roztomilý úsměv vážně neutáhne celý seriál), a těšila jsem se, až se na plac vrátí Maggie. _____ Skvělá je atmosféra i kostýmy, ale děj nic moc. Jen popisuje situace z pornoprůmyslu, nerozvíjí žádný zajímavý příběh. SHRNUTÍ: Jaký byl svět, než se porno dalo stáhnout z internetu. ()

Necrotongue

Nakonec se ukázalo, že oficiální obsah HBO Europe k seriálu příliš nepasuje. Rozvoj pornoprůmyslu tady byl po většinu času ne na druhé koleji, ale až na tom úplně posledním nástupišti. Šlo spíše o neuhlazenou kroniku centra New Yorku, která mě po většinu času hodně bavila. Maggie Gyllenhaal a James Franco ve svých rolích jasně vyčnívali a já jsem si seriál i přes slabší druhou sezónu užil. ()

ledzepfan

The Wire to sice zdaleka není, ale i přesto mě tenhle mozaikoidní drobnohled do těžkého života šlapek, lehkého života pasáků a komerčního vzestupu pornoprůmyslu, docela slušně upoutal a bavil. Jen teda z Francovy dvojrole jsem poněkud v rozpacích.. ()

Kaluž

David Simon a Richard Price dali znovu hlavy dohromady a sepsali další televizní lahůdku. Maggie Gyllenhaalová je tu dokonalá a James Franco si to duo kníračů užívá jako nikdy. Historky z podsvětí sexuálních služeb na úsvitu pornoprůmyslu se spoustou výborně napsaných figurek, jeden z favoritů letošní seriálové sezóny. /// 2. sezóna /// Chlupaté šukáníčko na Manhattanu podruhé a furt dobrý. Jen tak dál! ()

Remedy

Očekávání od tvůrců geniálního The Wire byla velká. Musím ale poctivě říci, že jsem zklamán nebyl. Ze světa narkotik v Baltimoru se nyní přesouváme do oblasti kolem newyorského Times Square, kde během sedmdesátých let 20. stol. dochází k popularizaci a postupné komercionalizaci celého sexuálního průmyslu. Co je hned ze začátku nezbytné zdůraznit, je vykreslení dobové atmosféry - lehce oklamán by se totiž mohl cítit ten, kdo čeká půvabné retro a pompézní Manhattan zářivých 70. let. Sedmdesátková vizualizace je jistě působivá, ale místo pompéznosti či příjemné nostalgie se spíše dostaví surově reálný obraz tehdejší doby. Špinavé a hnusné ulice, které kromě odpadků přetékají také prostitutkami a jejich pasáky; zaplivané a zvukově mizerně izolované hotelové pokoje, kam si štětky vodí své kunčafty; diskutabilní autorita strážců zákona, kteří jsou v čištění ulic nezřídka kdy limitováni podle toho, jakou a s kým uzavřou jejich hlavouni dohodu. James Franco zde ve své dvojroli není určitě špatný, na druhou stranu Maggie Gyllenhaal je v roli stárnoucí ambiciózní šlapky o dobrou hereckou třídu výše. Není asi překvapením, že stylem zpracování, intrem i ostatními podobnostmi se připomene legendární The Wire. Navíc tu hraje i několik stejných herců. Kdybych musel poukázat na nějaké nedostatky, tak to by to asi byla přílišná počáteční rozvleklost a utahanost vyprávění. Jakmile se to ale rozjede, tak to rozhodně stojí za to a skončí to vlastně možná až příliš brzy. Těším se na další řady. ()

grogodil

Takto sa rozprávajú komplexné veľké príbehy. V tomto je meno Paula Simona v titulkách proste záruka, že dostanete bohatý, premyslený a spletitý epos, ktorý si pozvoľna buduje autentickú atmosféru danej doby, miesta a rozvíja živé postavy do takej hĺbky, ako iné seriály len môžu snívať. V umení vystihnúť charaktery postáv tak, že máte pocit, že im vidíte do duše a do hlavy, v tom je aj The Deuce znova bezkonkurenčné... A v momente, keď začne úplne magických a dokonalých posledných cca 10 minút, tak si s citeľnou dávkou katarzie povzdychnete, že toto bol seriál, ktorý človek nesledoval, ale žil. Že ste tie postavy poznali a prežili tú dobu v tých zafajčených pajzloch so všetkými tými šlápotami, pornohviezdami, barmanmi, štamgastami, pasákmi a gangstermi.f ()

Miseet

Sex, drogy a porno. Skvělý seriál se zajímavým námětem a ještě lepší dobovou atmosférou. Všechno je to velmi dobře zpracované a zahrané. James Franco, rovnou ve dvojím provedení a Maggie Gyllenhaal zvyšují kvalitu seriálu sami o sobě. Rozhodně doporučuji, stojí to za to! ()

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)