Obludárium (festivalový název)

USA, 2017, 95 min

Trudie Styler

Dante Spinotti

Dan Romer

Bál jsem se, že Freak show na mě bude moc.. freak a queer. A zpočátku jsem s hlavní postavou dost bojoval, přišel mi moc rozmazlený a sebestředný, s nepochopitelnými motivacemi (tak chce od prvního dne zapadnout mezi spolužáky a zapůsobit na ně pozitivně, nebo se chce vymezit a stírat je??) Nicméně někdy od třetiny film přepne do spíše-komedie, a navíc je v něm fakt energie, živelnost (hlavně obrazové montáže na písničky), a to už jsem si užíval. Konec je možná trochu moc smířlivý a sentimentální, ale to k takovým příběhům trochu patří.(5.7.2017)

Silný festivalový zážitek. Mistrně zvládnutá kamera a herecké výkony. Není mnoho filmů, které jsou tak emočně silné, a ještě méně filmů, které se odváží zabývat tabuizovanými tématy či kritickým hodnocením amerických středoškolských archetypů.(2.7.2017)

Aplaus v divadle byl mohutný, k vyššímu hodnocení mě ale nezviklal. Jednak typicky americká věc včetně konce a dost předvídatelný vývoj - hlavně Flip, mě na dojmu ubrali. ( 52. KVIFF )(12.7.2017)

Film o opuštěnosti dospívajícího kluka, který je navíc hendikepovaný tím, že je transvestita. Billly žije v přepychu, otec ho v jeho výstředních exhibicích nijak neomezuje, ale vztah mají mezi sebou chladný. Hrdina si prochází velkým zklamáním ve vztahu s matkou, na kterém byl dosud zcela závislý a k tomu hledá pevnou půdu pod nohama ve společnosti vrstevníků, kterým bezelstně a upřímně odkrývá celou svoji osobnost. Až posud krásně rozehraný příběh se však zvrhává v dojemnou americkou s..... jež se bez skrupulí řítí k obvyklému tuctovému happyendovému závěru. Ach jo.(6.7.2017)

• Taub.

Přesný příklad toho, jak netočit film s podobnou tématikou. Všechny postavy působí jen jako otravné karikatury a režisérka se scénáristy mají nulový cit pro dramatičnost - většina scén s velkým potenciálem jsou zabité nepochopitelnou snahou o vtip. Ze srovnání s Cukrářem (jenž se také dotýká LGBT), na kterém jsem byl těsně předtím, vychází Obludárium hodně, hodně bídně. Jedno z nich je neskutečně procítěné, poctivě budované a něžné melodrama, to druhé je téměř parodií na sebe sama, kde jako by příběh nebrali vážně ani tvůrci. Vydržel jsem půl hodiny, pak se mi začal zvedat žaludek (konkrétně u scény, kdy první věta hlavního hrdiny po probuzení z pětidenního kómatu je "Můžu dostat lesk na rty?").(4.7.2017)

Škoda, že z toho úplně čpela ta "americkost" - viz konec, atd.(17.7.2017)

Další ze snímků o "straglujícím" mladíkovi, kterému se nedaří zapadnout mezi své spolužáky na střední škole. Nemusíte se moc bát, že je film kategorizován jako drama. Jedná se spíše o dramedii, které vládne představitel hlavní role. Tvůrci se hodně snaží, aby příběh byl co nejvíce odlehčený, ale podle mého skromného názoru snímek může ukázat všem lidem, kteří se bojí toho, že jsou jiní, než okolí, aby našli v sobě odvahu a přijali svoji osobnost.(7.7.2017)

• GameboyNES

člověk se těší na rýmejk klasickýho hororu a vona je to chujovina o transbuzerantovi. Tfujtajksl, to jsem si zase naběhnul, bluééé....(22.11.2017)