Obludárium

Billy Bloom (Alex Lawther) je naprostý unikát: báječný, třpytkami posetý a genderově nevyhraněný teenager, jehož ostrému smyslu pro humor můžou konkurovat jen přehnaně extravagantní módní výstřelky. Když jej musí jeho okouzlující matka (Bette Midler) poslat žít k prudérnímu otci (Larry Pine), Billy se na své nové ultrakonzervativní škole cítí jako diva na suchu. Neohrožený chlapec se však nenechá odradit šikanou ze strany spolužáků, kteří mu nerozumějí, a rozhodne se prosadit svým nezaměnitelným způsobem – vyzve protivnou královnu školy (Abigail Breslinová), aby se s ním utkala o svůj titul. Tato neotřelá komedie je působivou ódou na outsidery a nekonformisty všeho druhu. (Cinemax)

LIVINGDEAD

Kdyby jeho fotr nebyl milionář a Billy by byl socka, tak má jedny šaty z dederonu a byl by v prdeli! A jeho fotra obdivuji za trpělivost. Já bych ho na místě přizabil! Jinak nechápu, jak taková tlustá blonďatá ropucha, mohla kandidovat na královnu krásy? 50% ()

juta

Alex Lawther - to je člověk, který do své role dokonale patří. Zahrál to opravdu skvěle, chvílema mi připomínal v obličeji Vilhelmovou (Dykovou). :D Klobouk dolů. Název filmu je opravdu jak z hororu, ale tohle je taková milá komedie spojená s dramatem. I když podobné filmy zaměřené na LGBT komunitu nemusím, tak tohle se mi docela líbilo. Předně jsem do určitého času ani nevěděl zda je Billy gay nebo ne, neřeklo se to tam, ale předpoklad byl jasnej. :D Možný spoiler: Jen mě mrzel závěr s vyhlášením královny plesu. Čekal jsem výhru "druhé", ale v Americe mají stále asi velké předsudky bo co. Billyho proslov byl hodně povedený. ()

Jhershaw

Bál jsem se, že Freak show na mě bude moc.. freak a queer. A zpočátku jsem s hlavní postavou dost bojoval, přišel mi moc rozmazlený a sebestředný, s nepochopitelnými motivacemi (tak chce od prvního dne zapadnout mezi spolužáky a zapůsobit na ně pozitivně, nebo se chce vymezit a stírat je??) Nicméně někdy od třetiny film přepne do spíše-komedie, a navíc je v něm fakt energie, živelnost (hlavně obrazové montáže na písničky), a to už jsem si užíval. Konec je možná trochu moc smířlivý a sentimentální, ale to k takovým příběhům trochu patří. ()

misterz

Čudné, zvláštne, iritujúce... Čakal som nejaké dramatické divadlo o chalanovi, ktorý to mal vzhľadom na svoje presvedčenie a spôsob vlastnej prezentácie v živote ťažké, no dostal som naozaj len akúsi freak show. Bez nejakého zmyslu a dramatického poňatia. Celý snímok vlastne stojí len na báze podivnej exhibície transgendera - útržkovite, nezaujímavo a bez hlbšej myšlienky. Téma bola síce jasná a nápad zaujímavý, no chcelo to poňať dramaticky iným spôsobom, teda aspoň čo sa mňa týka. Avšak niekoho možno táto podivná šatičková a šminková show zaujme, nehádam sa. V mojom prípade sa v pozitívnom zmysle môžeme baviť jedine o kamere a hudbe. Podpriemer. 40/100 ()

sochoking

Nevedel som, do čoho idem a hoci som mal v pláne film i po pár minútach zabaliť, nakoniec si dokázal udržať moju pozornosť. Avšak s hlavným hrdinom som sa nejako nedokázal vibračne zladiť. Navyše ostatní mladí herci sa mi zdali, že boli neherci a Alex Lawther to sám jednoducho neutiahol. Hlavne jeho tandem Flip bol totálne herecké poleno. Film dostal podľa mňa poriadne gule až scénkou na streche, čo už bolo vlastne finále a z pola troch hviezdičiek ho nevytrhne ani nenormálne namakaná Pulp Fiction scéna, z ktorej mi padla sánka! Silné tri za mňa! 65% ()

silentname

Toto sa stáva skutočne málokedy. Ale naozaj málokedy. Nebudem tvrdiť, že za rok neodovzdám väčšie množstvo mojich najvyšších hodnotení, no veľmi zriedkavo poviem to, čím teraz ohodnotím tento fim. "Freak Show" podľa mňa nie je vynikajúci film. Podľa mňa je veľmi dôležitý film. Dôležitý, lebo hovorí o témach, ktoré sú maximálne aktuálne, dotýkajú sa každého jedného z nás a nehrá sa absolútne na nič. A aj keď to tam možno každý neuvidí, tento film ukazuje skutočne všetko, čo je skazené na dnešnom modernom svete. Svete plnom nenávistí, opovrhovania, odsudzovania a hlavne obrovského pretvarovania. Pretvarovania, že sme niekto, kto v skutočnosti nie sme. Prečo? Lebo spoločnosť to od nás vyžaduje. Všetko, čo vybočuje z normálneho je treba zlikvidovať skôr, než to stihne prerásť do niečoho hroznejšieho. Lebo Boh je na našej strane a tak to chce. Koľkokrát to vidíme v dnešnom svete v správach? Prečo nedokážeme byť k ľuďom tolerantní? Prečo nedokážeme akceptovať všetkých takých, akí reálne sú? Pretože to nie je Božia vôľa? Ak to nie je jeho vôľa, prečo ľudí ako je Billy Bloom stvoril? Máme sa hanbiť za to kým sme? Máme sa tváriť, že sme ako všetci ostatní? Máme sa správať tak, ako všetci ostatní, lebo to tak všetci od nás očakávajú? A máme v sebe zabiť to, čo nás robí inými a jedinečnými? Film tieto otázky kladie absolútne vynikajúco a dokonca má aj vynikajúce argumenty. V závere filmu podá Billy podľa mňa fantastickú reč, ktorá ma bude prenasledovať ešte minimálne do konca roka. Myslím si, že v nej bolo povedané absolútne všetko, čo bolo treba počuť. A po nej bude ešte pár skutočne nádhernýc viet, ktoré sa ma dotkli na tom správnom mieste. Okey, nebudem viac rozoberať myšlienky filmu, lebo je tu asi dosť zrejmé, že ma maximálne zasiahli a som z filmu nadšený. Posuňme sa teda ďalej. Aké sú postavy? Billy Blooom v podaní Alexa Lawthera je vynikajúci. Nemyslím si, že by som si predstavil do tej role niekoho iného. A hrá to tak presvedčivo, že som ani na moment nemal pocit mu neveriť. AnnaSophia Robb je rovnako skvelá. Tentokrát v trošku role viac typickej pre ňu, ale stále je veľmi vtipná, veľmi energická a súčasne osoba, ktorú by človek chcel mať za kamarátku. Ian Nelson ako Mark (Flip) Kelly mi takisto prišiel veľmi uveriteľný. A je super, že niekto tak populárny dokáže byť tak milý na Billyho. A ukáže mu, že nie všetci ľudia sú rovnakí. Billyho otec je vynikajúcou postavou. Najprv sa to javí, že je príčinou problémov a nechápe svojho syna, či dokonca ho nemá rád, no nie je to tak a je v ňom oveľa viac. No keď si aj vezmem všetkých ostatných, tak nemôžem povedať jediné krivé slovo, pretože všetci majú svoje malé tajomstvá, ktoré si strážia. Aj tí, u ktorých by si to človek možno nemyslel. Jediný u koho som si nebol úplne istý, či bola správnou voľbou bola Abigail Breslin. Napriek tomu, že ju mám ako herečku rád, tak tu ma úplne nepresvedčila. Ale na druhú stranu vo svojej postave Lynette ukázala úplne všetko, čo je nesprávne s celým moderným a kresťanským systémom. Pôvodne som rozmýšľal, že tento film ešte lepšie rozanalyzujem vo svojom veľkom komentári so spoilermi, no nakoniec to asi nebude nutné. Na záver už asi len dodám, že sám som bol na škole človekom, ktorý sa nedokázal pretvarovať. A nikdy som svoju divnosť nezakrýval. Možno to nebola až tak výrazná zvláštnosť a inakosť ako to bolo v prípade Billyho, no jedno je isté... sám som si touto cestou prešiel a v mojich očiach je tento film absolútne skvostný. A ako som na začiatku povedal, veľmi dôležitý pre dnešný svet. Hodnotenie: A+ () (méně) (více)

Stanislaus

Originální název mate diváka a odkazuje k hororové klasice, avšak v případě Obludária jde o pestrobarevně laděné drama o jinakosti a toleranci vůči druhým, což není vždy samozřejmostí. Hlavní postava mi přišla zpočátku hodně zvláštní a bylo těžké s ní sympatizovat, v půlce filmu se to však zlomilo a člověk vážně Billymu fandil. AnnaSophia Robb byla mile potrhlá, Abigail Breslin zase přesvědčivá potvora a třešničkou na dortu byla diva Bette Midler. Celý film stál však na výkonu Alexe Lawthera, který si svou roli očividně velice užíval. ()

Morholt

Mě to připomínalo všechny ty antirasistické agitky, které se zabývaly odstrkovaným jedincem, u nějž nakonec ta bílá většina zjistí, že je to super chlapík a rasismus je blééé. Ne že by to tady byla úplně stejná šablona, ale podobných motivů se tu najde spousta. Každopádně mě tohle nijak neoslovilo a i když jsem zapojil všechny tolerantní buňky, tak jsem hlavním hrdinou pohrdal. Pro mě to byl umíněný rozmazlený fracek, který dělal všechno pro to, aby své okolí nasíral. Nějaké to "takový prostě jsem" v tomhle případě neberu. A od toho se všechno odvíjelo. Technicky to nebylo zlé, Lawther, byť jsem jeho postavu nesnášel, zahrál výborně a některým kostýmovým kreacím nejde upřít originalitu, ale v tomhle případě to u mě nestačilo ani na průměr. 30% ()

fannah

Silný festivalový zážitek. Mistrně zvládnutá kamera a herecké výkony. Není mnoho filmů, které jsou tak emočně silné, a ještě méně filmů, které se odváží zabývat tabuizovanými tématy či kritickým hodnocením amerických středoškolských archetypů. ()

slunicko2

Gayovská dramedy nové generace. 1) Už se neřeší sebepřijetí, coming out či rovná práva s heterosexuály. To už tu všechno víceméně je. Billy se dožaduje práva na extravagantní jinakost, ať už má jakoukoli podobu a tvar. Jeho chování může působit na spoustu lidí dost odpudivě, je rozmazlený, sebestředný s nejasnou motivací (volně podle Jhershawa****). Ale Billy je autentický. K tomu koment od Silentname*****._____ 2) Film je velice cudný - nevidět nejen žádný sex, ale ani žádné náznaky dotyků. A přesto je hodně odvážný. Nebýt jako ostatní bez ohledu na následky je jenom pro silné osobnosti._____ 3) Film nakonec nepřekročí svůj stín a skončí čistě po americku. Ale i tak je to sympatický počin, jakási nová vlna v (americkém) gayovském světě._____ 4) Zaujme 22letý přesvědčivý Alex Lawther (vykroucenka Billy) a 22letý přitažlivý Ian Nelson (Skokan Mark). ()

Chrysopras

Aplaus v divadle byl mohutný, k vyššímu hodnocení mě ale nezviklal. Jednak typicky americká věc včetně konce a dost předvídatelný vývoj - hlavně Flip, mě na dojmu ubrali. ( 52. KVIFF ) ()

easaque

+4* nedivím se zdejšímu nižšímu hodnocení a názory na něj rozdělují mé oblíbené uživatele na dva tábory. Na filmu bych zejména vyzdvihl kameru, herecké výkony - skvělý Alex Lawther a po dlouhé době jsem viděl Bette Midler a oběma role perfektně sedla. Nepřišel mi, že by se snažil z diváků ždímat emoce a postavy mají své klady a chyby, tak se nedají jednoznačně oblíbit, či zapudit. Je to zvláštní, extravagantní a provokativní film, který není určen pro každého, ale já si ho užil minimálně na 4 hvězdičky, které si zaslouží za odvahu a náboj, který film dává. Za mě můžu doporučit. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Streeper

Asi jsem čekala něco více emotivního. Hlavní postava Billy mi byl velmi sympatický, líbila se mi jeho výstřednost, originalita a to, že chtěl být vždycky a všude tím, kým se zrovna cítil. Odezva spolužáků skvěle vyjadřuje momentální cítění studentů na školách oproti jedinečným dětem. Ale něco mi tam chybělo, víc emocí a méně přátel. ()

campix

Absolutně nezajímavé indie školní drama. Billy Bloom je hodně unikátní jedinec, který svým chováním samozřejmě nezapadá ve škole a my v Obludáriu sledujeme jeho životní problémy. Tohle už je hodně ohrané a když vezmeme v potaz, že tady peněz na produkci opravdu moc nebylo a celé to tak působí hodně amatérsky. Herecky nepřesvědčivé ani od známějších jmen jako Abigail Breslin nebo AnnaSophia Robb (ty na svůj průlom od dětských rolí čekají) ani od hlavního představitele Alexe Lawthera, který mě vyloženě štval. Nezajímavý kousek, který nezachrání ani celkem pohodový feeling. ()

Jaro_slav

The Perks of Being a WalLGBTflower. Jenže tady skvělý mladý herci dostali moc velkou nálož nereálnosti. Navíc mně osobně vadí, jakou blbou krávu bez špetky propracovanosti scénář přiklepnul Chubby Miss Sunshine, takže tři neuspokojený rudý musej stačit. ()

Rathalos

Tak v prvom rade musim pochvalit herecky vykon Alexa Lawthera,zahral to excelentne a co sa tyka samotneho filmu,no bohuzial tato tematika je realitou bezneho zivota po celom svete a vzdy budu ludia,ktori sa s ludmi ako Billy Bloom nikdy nezmieria,velmi dobre spracovanie,zasluzi si to dobre hodnotenie...:-) ()

MickeyStuma

Příběh mladistvého středoškoláka Billyho Blooma nově navštěvujícího jistou velice ultrakonzervativní školu, který je ve svém vnitřku poněkud jiný. A co víc, nijak zvlášť to neskrývá a naopak to velice výrazně dává najevo. A jsme u jádra problému. Máme tu filmový příběh o nenávisti, opovrhování a šikany někoho, kdo prostě nějak vypadá jinak. Tvůrci záměrně nechávají diváka v nevědomosti o co se vlastně přesně jedná i když to dává tušit a velice hravě si s tím pohrávají. Jedná se o gaye? Transsexuála? Nebo co Billy je? Dějově samozřejmě není vynechána ani situace v rodině, ale střední škola a přístup spolužáků, coby zástupce veřejnosti, je přeci jen přednější. Film je tedy zaměřen na mladé lidi a to jako celek. Vyprávění je o identitě a není nic příkladnějšího, než mladík hledající svou individualitu. Cesta je hodně trnitá, ale Billy s nevzdává. Vrcholem všeho se stává kandidatura na královnu krásy ve snaze všem otevřít oči a scéna se skutečně srdcervoucím projevem Billyho snad silnější motiv k zamyšlení přinést už nemohl. Hlasování dopadne jak dopadne a je vidět, že se tvůrci o nic nesnažili. Žádná přetvářka, nadhled, či pohádka. Ne. Je to přesně životní osud, jaký skutečně je. A to se ukazuje i na přístupu diváků k tomuto filmu. Hodnocení a komentáře obyčejných diváků je zcela stejné, jako dějově názor a hlasování středoškoláků ve volbě královny krásy. Ctižádostivý příběh je podpořen velice trefným soundtrackem a designem kostýmů pro postavu Billyho, které vizuálně skutečně vynikají. Pro Alexe Lawthera nebyla role Billyho prvotinou. Takovou postavu si už zahrál v roce 2015 ve snímku ´Odjezd´. A že je neuvěřitelný i zde, nemůže být sporu. Příběh sice přináší myšlenku, ale divákům žádné moralizování nevnucuje. Je zcela na každém, jak se k něčemu takovému postaví. Jen tu je ukázána druhá stránka barikády, což se povedlo. Všichni máme nějaké své pocity, všichni jsme ve své podstatě blázni. Ale šikanuje nás za to někdo? ()

ještěžiju

Tak Alex opět parádní. Nastavuje si svou laťku v posledních letech dost vysoko. A ač byl film hlavně o boji s tolerancí a snaze přijmout lidi takové, jací jsou, ať jsou vyznáním jakéhokoliv náboženství či orientace, tak to tady v některých komentářích dost páchne strachem z jakéhokoliv překročení obvyklých hodnot. Aspoň víme, kdo je kdo. :-) Mé nízké hodbnocení tkví v nedokonalostech, díky kterým film aspoň pro mě pokulhává. Ta hlavní chyba byla Bette Midler. Dost slabě zahraná postava matky alkoholičky i její konečná proměna. No a pokud měla Abigail být opravdovou kandidátkou na královnu školy, tak vzhledem k tomu, že snad ze všech děvčat ve filmu vypadala nejmíň vhodná, ji měli vykreslit aspoň za velkou propagátorku a aktivistu školy za tradiční hodnoty, ale to se jaksi nestalo, závěrečný proslov před volbou byl hodně slabej. Proto ty udivené a pochybovačné komenty. A těch vystřižených pár minut filmu by na tom asi nic nezměnilo. ()