Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

bobstock

Těžko říct jestli se nový počin Svěráků uchytí alespoň samostatně v čase či jako prequel k Obecné škole v jeho součásti. Jisté ale je, že to vedle staršího a mnohem zralejšího bratra má hodně těžké. Na předpremiéře jsem slyšel občasný upřímný smích, ale viděl též i jakousi zmatenost diváků při opětovném rozžhnutí v sále na konci filmu. Už nebudu první, když řeknu, co zatím vězí. Chybí dramatičtější příběhová linka, která by vše ucelovala. Film se opravdu skládá jen ze střípků Svěrákových vzpomínek, některých až pohádkových jako ze sna. Vše je zachycováno spíš jen do navození nálady v pohodové vlně, téměř až zbytečně, protože leckterá scéna už na nic jiného neměla vliv. Jako divák jsem se bažil na hezky nasnímaných scénách, ale taky jsem už čekal, kdy to doopravdy začne. Škoda té protektorátní doby, kterou jsem z toho necítil i nedostatečného přilnutí k nejzajímavější postavě v roli charismatického Oldřicha Kaisera. 65% ()

Jaro_slav

Tereza Voříšková hraje sexy mámu a Zdeněk Svěrák vzpomíná na dětství. Když od toho o moc víc nečekáte, kouká se na to vskutku hezky. Hlavně na Terezu Voříškovou, protože hraje sexy mámu. Ještě nedávno byla malá holka a trhala medvídka v jednom videoklipu. Stárnu. ()

Esgalnor

Film skrz naskrz prošpikovaný příjemnou a nevtíravou typicky svěrákovskou atmosférou - z příběhu vyzařuje nevinnost, ze samotného snímku pak stoprocentní péče, která mu byla věnována. Vizuálně jde o (na české poměry) fantastickou pastvu pro oči s krásnou hudbou, milým humorem (takovým příjemným, jemným) a vynikajícími dětskými herci. Film kazí jediná věc - ale až katastrofálním způsobem: scénář. Děj je sled epizodek, které sice pobaví, dojmou, občas i napnou, avšak dějové linky, které v nich jsou načnuty, totálně vyšumí do ztracena. Naprostá většina vedlejších zápletek se vytratí, aniž by se uzavřely, či jinak vysvětlily - jedinou trochu ukončenou je ta s „Vlkem“. Film navíc postrádá jakoukoliv ústřední zápletku - jde jen o sled epizodických scén, které ale nespojuje žádný nosnější příběh. Právě absence zápletky a neukončení drtivé většiny vedlejších dějových linií dostávají mé hodnocení na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Přihlédnu-li ale k tomu, že jde o český film, ty čtyři hvězdy si zaslouží... A nakonec, moc takových milých a nostalgických filmů, u nichž si oddychnete a zpomalíte, mapujících jednu kapitolu dětství obyčejného kluka z protektorátu, se poslední dobou přece jen moc nevidí. ()

laepus

Musím za plno. Přes všechny negativní recenze a komentáře jsem se toho filmu vůbec nebál a těšil se na něj. A i tak jsem dostal ještě mnohem víc, než jsem čekal - krásné prostředí a vizuál, fajne synky, skvělé a charismatické herce, příjemnou hudbu, nenápadnou zápletku, cimrmanovská camea, nálady a připomínky mnoha starších filmů - kdyby tohle měl být poslední film podle Zdeňka Svěráka, nemohl být skončit líp. Krása. A to neříkám kvůli nejkrásnější společnosti, se kterou jsem na film byl - dokonalá kombinace. ()

ArthasKarfa

Krásný český film z pohledu dětských očí, plný legrace, nelogického světa dospělých a hezkých vzpomínek. Velmi se mi líbil vztah malého Edy a jeho maminky (Terezy Voříškové). Protektorát v pozadí velkého malého příběhu, který je takový "náš", malí kluci, kteří pobíhají mezi pasoucími husami. Trošku potrhlý tatínek, který své podnikatelské záměry rozvijí na základě četby předpotopního časopisového rádce. Stará křivda mezi rodinou a odvrhnutým bratrem a neznámá vesnice, kam se malý Eda přistěhuje. Malé epizodní role jako pana řídícího, kterého ztvárnil Svěrák starší, jeho nepokrytá nenávist proti okupantům a vtipné scénky při jejich zesměšňování, nebo odhánění z české kotliny. Takových filmů, které pohladí na duši je dneska opravdu málo a jsem rád, že se pořád ještě takové točí. ()

mira007

Svěrákovina, které bych dal něco malinko pod čtyři hvězdy, protože má pár pozitiv: 1) jeden z nejlepších filmů po technické stránce roku 2017 2) obsazení top 3) hezky vyprávěné, že mne to bavilo ikdyž to nemělo děj 4) hezky se na to koukalo ( kamera, výprava, lokace) ale má to prostě mínus, že to nemá děj a není to nijak dramatické až na pár momentů záblesků a taky mi přišel směšný věkový rozdíl manželů Vetchý vs. Voříšková. Dám ale pět hvězd, protože jestli tenhle film se zapíše do historie, tak tím, že tu poslední roli zahrál PAN HEREC Tříska ( který tu podal nejlepší výkon ze všech). ()

Prehry

Ne, tak takhle ne, přátelé .. Tak prázdný film téměř o ničem jsem rozhodně nečekala .. velké zklamání .. ()

janabel

Lidé rádi čtou vzpomínky různých osobností, ale udělat vzpomínkový film je zřejmě asi moc velké sousto. Film mě totiž nedokázal zaujmout. Sice je to krásně natočené, ale to mi moc nestačí. A také mě rušilo to prkenné hraní malých herců. ()

Mouzon

po strništi bez (invence, poetičnosti, sebekritiky a střízlivosti vzhledem k vlastním tvůrčím volbám atd.)___vyvanulý a anachronický snímek, v němž se vše tak nějak dobrotivě uhladí a zakulatí a který skýtá jeden z nejbizarnějších výjevů tuzemské kinematografie posledních několika let: scénu, v níž cca stoletý strýc dělá něco jako návrhy mocně idealizované postavě matky-třicátnice___při sledování tohohle typu českých filmů, které nejsou ani zcela blbé / myšlenkově odporné, ale ani dobré / výborné, se mi vždycky vybaví slova jednoho nejmenovaného herce: “od Kolji do kina na české filmy nechodím, nepochopil jsem, jak může být tak banální útok na složitost světa úspěšný... no, a pak vidím něco současného a říkám si ‘tyvo.., zlatý Kolja...’ ()

dzei

Velký potenciál, skvělé obsazení, ale bohužel je to nedotažené. Nedotáhnutá matka na velkém šroubu ze kterého mohl být film roku. Dávám jednu hvězdu navíc za úchvatnou scénu při čistění koní v řece. Oldřich Kaiser a Tereza Ramba předvedli dojemný moment při pohledu z očí do očí. ()

xxxvodnikxxx

Téma války zachycené dětskýma očima, hra na vojáky a vzpomínky s válkou spojené. Nevinné dětské hry a těžká rozhodnutí. O tom, jak se válka dotkla jedné z rodin, ovlivnila přátelství a vztahy a poodhalila skutečné charaktery lidí. Trochu chybí typický Svěrákovský podtext a hlubší myšlenky, celý děj působí v podstatě jako složenina z několika útržků příběhů, které byly předkládány. ()

Haniczka

Kniha je povídková, film není povídkový a v tom je jeho největší problém. Tah na branku dramatu tvoří jenom "linie Kaiser", ale zbytek je většinou rozmělněn ve spoustě sice jímavých i veselých historek, ale dohromady drží tak věchce, jako Edovo pletený kříž. Na konci něco chybí, pointa, tečka, třeba jak nohy starýho svěráka jdou po cestě a šoupají o strniště a pak jak klepe Svěrákova ruka na dveře a otevírá stará paní, a ona je to Míla...prostě něco. Tady udělal mladej Svěrák velkou chybu. ()

Kamas

100% poetika.. Styl vyprávění mi evokoval Babičku Boženy Němcové. Idealizované nostalgické vzpomínky na dětství, zabalené v zlatavém oparu západu slunce. Pokud nehledáte víc, pohodlně se usaďte a kochejte se.. "A až ti bude 80 a budeš chtít k nám zpátky do party, tak velký ho..!" ()

DuanBerry

Příjemný film, bohužel se příjemnost táhne filmem bez výraznějšího dějového zvratu. Dalo by se skoro říct, že to je příjemně plytký film. ()

Gulde

Bohužel je tu opět řada dle mého nesmyslné a neoprávněné kritiky. Vyprázdněnost a absence příběhu? Tak to jsem asi koukal na jiný film. Já jsem Po strništi bos vnímal jako příběh kluka uprostřed druhé světové války. Je pravdou, že mi osobně přišlo, jakoby scénář uvízl někde mezi zaměřením na Edův příběh a příběh jeho rodiny. To mělo nakonec za následek to, že ve mne film nevzbuzoval až tolik emocí, kolik zřejmě bylo zamýšleno. Co mě ale hodně potěšilo, byly ony Edovy "fantasmagorie", které film odlehčovaly ale zároveň notně obohacovaly. Tím, co na mě rovněž zapůsobilo, bylo bezpochyby prostředí (tj. příroda a venkov) a atmosféra, kterou to vše vytvářelo. Já si stojím za tím, že česká kinematografie v posledních letech konečně jde zase nahoru, nalézá nové náměty a prostředky a to je jedině dobře. A tenhle film je důkazním materiálem. ()

Strike

Tak trochu se divím, že jsem dal 3*, protože ten film má hodně much (absence scénáře, neideální casting, podivný střih,...). Naštěstí ale asi Jan Svěrák reřišér dokáže zastínit Jana Svěráka scénáristu, takže se to, i přes velkou roztříštěnost, dá celkem v pohodě shlédnout. Každopádně prostě čekám od tohoto režiséra víc...5/10 ()

in nomine

Krásný film, prostředí, herci atd. Není tam toliko vtipu jako v Obecné škole, ale ten film má jinou ráži a malý hrdina je perfektní. Výběr herců je luxusní a hodnocení filmu zde opět k smíchu🙂 ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka