Vivaldianno 2015 - Město zrcadel (koncert)

Vivaldianno - mesto zrkadiel

Hudební / Dokumentární

Česko, 2015, 97 min

Excelentná multimediálna show s hudbou Antónia Vivaldiho. Som otvorený novým možnostiam, takže ma príjemne prekvapil moderný šat klasických diel v podaní svetových virtuózov. Celý koncert je medzi jednotlivými skladbami oživený rozprávaním o životných epizódkach slávneho umelca s nosnou myšlienkou starého zrkadla, keď hlavne záver umne uzavrel životný kruh. Celý projekt má slušný vizuál a prínosom sú aj decentné tanečné kreácie. Takže mi už len chýba vidieť túto show naživo...(11.12.2016)

• nascendi

Antonio Vivaldi patrí do pätice mojich obľúbencov v rámci klasickej hudby a preto som precitlivený na pokusy "zmodernizovať" alebo "priblížiť jeho hudbu širšiemu okruhu poslucháčov". Akokoľvek sú tieto pokusy vydarené, vždy ide o väčšiu, či menšiu deformáciu jeho diela. Ak niekto nemá schopnosť vypočuť si diela Vivaldiho v podaní špičkových interpretov, tak nech si počúva niečo iné. Rovnako ťažko by som niesol vydanie Hamleta alebo Otella vo forme komiksu. Uznávam, že počin Dvořáka a Svěceného bol zaujímavý a vydarený, ale stále je to "na motívy hudby Antonia Vivaldiho" a nie interpretácia jeho diel. Preto iba priemerné hodnotenie.(27.3.2016)

Vivaldi a jeho krátky životopis nielen ako hudobný ale aj ako vizuálny zážitok. Projekcie medzi divákmi a pódiom mi pripadali najskôr ako televízne triky, ale potom som pochopil, že to vidia aj diváci v hľadisku a vo veľkom.(27.3.2016)

Naprosto famózní, víc se k tomu snad ani nedá dodat. Hudba, choreografie, výprava, vizuální efekty - no skvělé. Michalovi Dvořákovi velmi prospěl " rozchod " s kapelou Lucie, ostatním členům kapely zbývá než závidět.(31.12.2015)

• Zik2

Že by ty skladby byly zahrané špatně, to jistě ne. Ale nějak nechápu smysl toho celého spektáklu. Někdy může být modernizace skladeb vážné hudby zajímavá a přínosná (třeba Bachovo Umění fugy v podání Laibachu), ale v tomto případě si to nemyslím. Skladby jsou co do instrumentace či dynamiky upravené zjevně tak, aby se co nejvíc líbily, aby byly co nejvíc cool, zkrátka jsou dost levné - jako by snad původní Vivaldi byl nějak nepřístupný. Tím spíš to platí pro okázalé vizuální efekty a patetické recitace mezi kusy.(28.12.2015)