Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Melodramartický příběh ze středoškolského prostředí: Do oktávy pražského gumnázia přichází z Plzně student Jaroslav Šmolka, který ztratil matku a v novém prostředí se často dostává do konfliktů. Nerozumí si ani s profesorem dějepisu Hladíkem, který je při exkurzi v továrně vážně zraněn. Student nabídne svou krev k transfúzi... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (13)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Inspirace CESTOU DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE je na filmu sice patrná, ale strádá kvalitou režie, redukovaným zkratovým scénářem a odpovídajícím výstupem. Nejpozoruhodnějším výsledkem je ovšem neúměrně krácena první role Václava Vosky. A je také pravdou, že se točily i filmy horší a ještě méně propracované. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Labutí píseň študáckých komedií, které se ve 30. letech staly oblíbeným subžánrem českého filmu. Pokročilá doba inspirovala posun k dramatu, přesto mnoho oblíbených archetypů bylo zachováno. Poněkud svérázný je zde sbor učitelský, jakož i žactvo. Nicméně Jiří Vondrovič v hlavní úloze mne toliko neoslnil, narozdíl od rozpustilého R. A. Strejky. Záporným se stal Hrušínský a mezi děvčaty vynikla zejména Stella Májová. Leč musím si to nechat uležet, protože aby takto běžný film byl po léta zapovězeným snad jen z důvodu nepříliš svěží filmové kopie, to je mrzuté a vytváří to ahistorické mezery. ()

Ej Hlemýžď 

všechny recenze uživatele

Pár dobrých hlášek tu je. Pozn.:V oficiálním textu distributora se píše, že v továrně byl zraněn prof. dějepisu Hladík, ale není tomu tak. Zraněným byl student Ant. Vobořil ztvárněný R. Hrušínským. Teď nevím, jestli to není spoiler. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Velmi vytříbená studentská i profesorská mluva, humor i velmi pestré obsazení žel naráží na dost špatný technický stav filmu a hlavně melodramatický kýč, míchající snad vše, co šlo. Tajnou romanci navzdory rodičovské touze po mamonu, soutěž o pevnější charakter napříč generacemi i odkaz síly kamarádství. Dnes již jen zajímavá raritka pro zasmání. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejvýraznějších filmových fenoménů přelomu třicátých a čtyřicátých let se v samotném závěru svého, dá se říci jepičího života (typ klasické "študácké" veselohry v domácí poválečné kinematografii de facto nenalezneme; dílčí motivace lze vysledovat až v MAREČKOVI, ale ani Lipského film nelze považovat za stoprocentní žánrové navázání), vyčerpal. Je na něm znát až příliš nabízená recyklace již inscenovaného v předchozích Fričových veselohrách a i když vezmeme v potaz poměrně relevantní motivace jako je např. psychologická sonda do studentova osobního života anebo otevřená kritika zastaralých učebních metod autoritářského profesora, celek nakonec rozbíjí jeho nesoustředěná roztěkanost. Film přebíhá od jednoho k druhému a dohromady neřekne nic. Kdyby ale nic jiného, nabídl Hašlerův film zajímavé herecké typy v ne právě rutinních stereotypech. Tak např. tehdy ještě stále juniorský Rudolf Hrušínský se překvapivě objevuje na straně podlézavých Krhounků a Mazánků, zatímco jejich představitel František Filipovský vyměnil školní škamna za profesorský stupínek; mezi nejmladší hereckou generací se objevují jména pozdějších velikánů českého filmu a jeviště Josefa Kemra a poprvé také Václava Vosky. Pištěkova sólová kreace ozhodně náleží mezi ty zajímavější a lehce atypické v jeho rozsáhlé filmografii, ale profesor Hladík zkrátka není Ivan Hrozný. Na každý pád je dodnes nepochopitelná naprostá divácká absence tohoto snímku, který jinak mohl bez problémů doplňovat své slavnější školní souputníky, navzdory bídné kvalitě dochované filmové kopie. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Opravdová kuriozita. 1) Rok se s rokem sešel a opět tu máme naše oblíbené školní prostředí i herce. Pravda, role se trochu zamíchaly. 33letý František Filipovský povýšil na profesora, zatímco roli šprta převzal 20letý Rudolf Hrušínský. Objevil se tu 18letý Josef Kemr (student Myšák) či 22letý Václav Voska (student Jetelík). 2) Nesmrtelná díla Škola, základ života a Cesta do hlubin študákovy duše vytvořila prototyp české komedie ze studentského prostředí, se kterým se od té doby porovnávají všechny další pokusy. Nemají to lehké. V tomto případě to nevyšlo. 3) Lze namítnout, že snímek jako komedie zamýšlen nebyl. Ale já nejsem filmový historik. Je mi jedno, co to být mělo, zajímá mě, co to je dnes. Tehdy pokus o drama, dnes komedie. 4) Zamazané německé titulky demonstrují mizerný technický stav filmové kopie, kdyby si snad někdo nevšiml. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Prvni film od Haslera, ktery jsem videl a musim rict, ze jsem velmi prijemne prekvapeny. V ucitelskem sboru jsou zastoupeny snad vsechny charakteristicke rysy, ktere dostanou velky prostor, snad 3/4 filmu se odehravaji ve tride. Nezajimave nejsou ani postavy studentu ci otec Smolky. Nepravem opomijeny film, ktery by si zaslouzil vyretusovani filmove kopie. ()

klúčik 

všechny recenze uživatele

Film, ktorý zapadol do série študentských filmov... Film sa mi zdá iba priemerný. Zaujímavý je, že možno v ňom vidieť mladého Václava Vosku. Filmu dávam 40%. ()

clara.bow 

všechny recenze uživatele

Student Šmolka - Jiří Vondrovič, dá svou krev k transfuzi svému spolužákovi - Rudolf Hrušínský, který jej nařknul z podvodu - krádeže. Otec Šmolky - bohatý továrník se zamiluje do mladé dívky, která by měla být mamá téměř stejně starého syna. Dívka však o něj nestojí, ale je nucena (považte) nerozumnou matkou do sňatku. Příjemné byly výkony mladinké Stelly Májové a Strejky......a na závěr ani distributor neví všechno jak se zdá, zřejmě film neviděl ... ()

n42 

všechny recenze uživatele

Zajímavý film, o jehož existenci jsem dodnes nevěděl. Na rozdíl od Škola základ života a podobných však není přímo pojat jako komedie, přestože se zde vyskytují vesměs stejné tváře. Z mého pohledu trochu škoda. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Slabý odvar filmu o studentech a profesor. K zasmání jen tak trochu, ale vysloveně nuda to taky není. Zápletky jsou dobré, jen si zasloužily lepší rozuzlení. Podruhé jen v nouzi. ()

brasek 

všechny recenze uživatele

Študentské komédie z čias prvej republiky sú úchvatné, tento film však nie je komédia a možno preto vôbec nebaví. ()

Reklama

Reklama