Pět milionů let k Zemi

• Velká Británie Quatermass and the Pit (více)

Při rozšiřování stanic londýnského metra narazí dělníci v podzemí na lidské ostatky. Přivolaný paleontolog neoficiálně stanoví stáří kostí na pět milionů let. Další rozruch na pracovišti vyvolá objevení velkého kovového objektu. V přesvědčení, že jde o nevybuchlou bombu, zavolají armádní specialisty. Věc je z nezničitelného, radioaktivního materiálu. Záhadný předmět se snaží identifikovat vedoucí týmu British Experimental Rocket Group, profesor fyziky Bernard Quatermass. Předpokládá spojitost nalezených ostatků a objektu. Teorie bomby se začíná pomalu rozplývat poté, co se věc začne znovu po pěti milionech let projevovat. Film odpovídá na dávnou otázku, zaznívající i v Kubrickově Vesmírné odysseji - proč právě my jsme jediné inteligentní bytosti na Zemi. (Trevize)

J*A*S*M

Třetí hvězdičku přihazuju za atmosférickou koncovku, v níž se konečně začne něco zajímavého dít. Jinak je to slabý film - a to říkám jako člověk, který miluje jak sci-fi, tak i horory. ()

EdaS

Při výkopech v londýnském metru je objevena mimozemská vesmírná loď, která obsahuje nejedno překvapení. Chytrá sci-fi, která nestojí na tricích, ale na zajímavě rozvíjeném příběhu. Zvlášť lahůdkový je téměř apokalyptický závěr. *** 1/2 ()

Tom_Lachtan

Hodně sympatická kombinace scince fiction a hororu, přičemž navrch má stránka scifózní, což mě trošku překvapilo (mile), jelikož film natočilo studio Hammer, kteréžto mám zafixováno jako autory podivuhodných britózních hororismů. Většina filmu je povedená konverzačka o nálezu podivných koster a ještě podivnějším (ne)kovovém předmětu raketo-člunovitého tvaru a je to vskutku zábavné, stejně jako konec filmu nesoucí se ve znamení povedeného atmosferického rozuzlení. Pomáhá i charisma hlavní postavy profesora Quatermasse, jehož představitel budí zdání, že by snad dokonce mohl být v jiné dimenzi šikovným hercem _..._ Sice je pravda, že variací na podobné téma tu jistě bylo dost a film moc originální není, stejně jako je pravda, že tam bohužel není vesmírná vydra s chapadly (což je samozřejmě neodpustitelné provinění), ale i tak je to jednoduše povedená záležitost. Domluvil jsem. ()

darkrobyk

Příjemné překvapení! Mé třetí setkání s Quatermassem dopadlo velmi dobře. Zajímavá myšlenka o kolonizátorech z Marsu a o tom, proč má Ďábel rohy. Polodokumentaristickou formou sledujeme příběh vědců,kteří se snaží zjistit, co že se to nachází v podzemí Londýna, kde se právě buduje stanice metra. Do výzkumu se vloží armáda (ano, velitelé jsou zde vymaštění debilové, jak tomu bývá i ve skutečnosti) a ministerstvo obrany (to zase vše zlehčuje a vyrábí vlastní lživý pohled na věc). Střetnutí lidstva s mimozemskou inteligencí nevypadá pro obyvatele Země vůbec dobře. Odpouštím gumové kreatury i efekty poplatné době. Film má své napětí a správnou atmosféru. A to se počítá. ()

misterz

Netypická ale zato slušne zvládnutá Hammerovka, ktorá zaujme predovšetkým svojim nápadom a pútavejším príbehom. Ten, hlavne v prvej polovičke, dokáže udržať pozornosť diváka, hneď na začiatku tu máme jednu veľkú záhadu v podobe čudného nálezu, potom tu je jeho postupné odkrývanie, skúmanie, protichodné teórie o pôvode.... skrátka nastolené otázky pekne vydráždia zvedavosť. Neskôr v druhej polovičke a hlavne pri konci s finálnym rozuzlením začal príbeh v tomto smere trochu strácať a ponúknuté vysvetlenia miestami vyvolali úsmev na perách, hlavne keď sa k tomu pridali aj na tú dobu priemerne zvládnuté trikové efekty. Celkový dojem mi však aj napriek tomu vychádza mierne nadpriemerný. 70/100 ()

Goldbeater

Velmi povedený sci-fi horor, který není ani tak na efekty, jako spíš na myšlenkový obsah. Podle názvu nečekejte nějakou velkou vesmírnou odyseu, i když tu máme jeden prvek, který tento snímek sdílí s Kubrickovým o rok mladším filmem. Je to objekt, který popostrčí primáty výš po evolučním žebříčku tak, že se stanou inteligentními bytostmi. To je neúmyslný efekt, který se dostavil po snaze obřích démonických kobilek zotročit celé lidstvo. Zdá se vám to příliš béčkové? Zdání klame. Jde o skvělý film, který má rozhodně co do sebe. ()

Anderton

Quatermass and the Pit je film nižšieho rozpočtu, ktorý pôsobí televíznym dojmom a je na ňom vidieť, že je britský. Nezohnal som k mojej verzii titulky, dokonca ani anglické, ale aj z odposluchu sa dalo bez problémov určiť, o čo kráča. Je to staromódny film, ktorý bol určený kedysi zrejme širšiemu okruhu publika, dnes je to záležitosť čisto iba pre ťažkých fanúšikov sci-fi. ()

giallo

Britské studio Hammer jako vždy nezklamalo. Velice dobrý námět převedený do velice šlušné formy, kazí jen zub času, který si už ukrojil velký kus... ()

dopitak

Velké zklamání, tenhle film jsem si šetřil a moc se na něj těšil, takže příliš nechápu všechen ten humbuk kolem něj. Nechytla mě atmosféra, kterou Britové v tomto žánru tak ovládali, přehrávané scény u rakety korespondují s neúplnými náznaky něčeho, co by mohlo být nebo spíš kdysi bylo. K filmu se ještě možná vrátím, viděno v originále bez titulků. ()

Flego

10 rokov po dvojke sa vzkriesilo tretie voľné pokračovanie o Quatermassovi ( zmenil sa režisér aj hlavný predstaviteľ ) a vytvorili priemernú sci-fi o nájdených pozostatkoch mimozemskej rakety v londýnskom podzemí. ()

ARI50

Vykopy a vše okolo bylo dost lákave, ale samotný film skoro ve směs nic nenabídne což je škoda. Nejhorší bylo vrci vrci to se nepovedlo. ()

liquido26

3,5 Vesmírná raketa nalezená v metru uprostřed Londýna, zvláštní kostry jakýchsi opičích lidí, tajemné symboly - rozjelo se to fakt pěkně, bohužel pak se to v průběhu vyšetřování a rozuzlování nějak zabrzdilo a přestalo mě to bavit. Atmosférou se to předchozím černobílým Quatermassům také nevyrovnalo a Andrew Keir postrádal to správné charisma Briana Donlevyho. Celkově se jedná asi o nejslabší díl. ()

corpsy

Quatermassovo fantastické dobrodružstvo obsahuje všetky ingrediencie vedeckého sci-fi žánru. Pekne budovaná atmosféra, mysteriózny príbeh a skvelý trikový klimax vynášajú tento snímok nad priemer. ()

kaylin

Profesor Quatermass je celkem zajímavou postavou, ale v tomhle filmu mě více dostalo barevné provedení a jednotlivé triky, které jsou docela dobré. Ten příběh mi přišel jako semletí všeho možného, co v té době sci-fi nabízelo, i když je pravdou, že autor předlohy i scénářem měl tenhle příběh venku docela dlouho. Nějak jsem se do toho příběhu ale nemohl dostat. ()

Hans.

První cca hodinu skvělá sci-fi, skvěle budující napětí. Poté ovšem film začne ztrácet dech a konec ten už se mi vůbec nelíbil je až moc neuvěřitelnej a všechno co se do té doby událo je zmuchláno a vyhozeno do koše. Nebýt toho tak by to bylo za víc než ty 3*. ()

Mol

ANY MORE QUESTIONS? OTHERWISE... YES! I'VE GOT A QUESTION. IS COLONEL BREEN JUST A FOOL OR A COWARD?! Docela dost dobrý science fiction-horor, který zabil jeho vlastní nevyužitý potencionál. Nejvíc podle mě filmu uškodila část, kde marťanská loď začne ovládat lidi, kteří se začnou zabíjet. Nebylo to dost dotažené a zbytečně natahované. Jinak má film několik naprosto brutálních scén. Například ta, kde Barbara začne mít vidiny a tak jí profesor nasadí přístroj na čtení mysli. Věci kolem nich létají vzduchem, Barbra se dostává do stavu šílenství a Jerry, i když mu kachličky létají kolem hlavy, tak statečně natáčí celou situaci. Pozoroval jsem to se zatajeným dechem. To samé scéna s vrtáním nebo závěrečná, kde Barborka dostane pravej hák od profesora Quatermasse, zatím co Ronney epicky zachraňuje svět na vrcholku jeřábu. Škoda, mohlo to být mnohem lepší. ()

noriaki

Klasické šedesátkové kulisové sci-fi se zajímavým začátkem, nudným prostředkem, a dramatickým koncem za který si film zaslouží přídomek horror. Námět vypadal slibně, a navnadil mě na inteligentní snímek postavený na dialozích, a pyšnící se postupně houstnoucí atmosférou založenou na neustále se prohlubujícím poznání. Dá se říct že jsem to i dostal. Quatermass and the Pit je sice podobně naivní jako adaptace starých verneovek, ale komu se podobné příběhy líbí, tak nebude zklamán. ()

ybuko

Zlata era britskeho filmoveho studia Hammer, ktere si vypujcilo tehdy znamou postavu z televiznich serialu BBC a vyprodukovalo s ni dalsi film. Profesor Quatermass, vysetrovatel paranormalnich jevu (jehoz herecti predstavitele se pravidelne menili), se tentokrat vydava zjistit jake podivne veci to vlastne vykopali delnici v podzemi pod mestem a jestli se tam treba neschovava jeste neco dalsiho. ()