Šimon a Matouš

• slovenský

Šimon a Matúš: Obchodníci s diamantmi

Komedie / Akční

Itálie, 1975, 87 min

Dvojice smolařů Šimon (Paul L. Smith) a Matouš (Antonio Cantafora jako Michael Coby) se po dalším průšvihu ukryjí v kostele a převlečou se za kněze, které omylem ostatní kněží považují za jejich nové posily, které měly přijet. Jejich přítomnosti si všimnou pašeráci, kteří je využíjí k propašování diamantů do Evropy...Ano asi nemá příliš cenu poukazovat na zjevnou podobu ústřední dvojice k jejich slavnějším kolegům Budu Spencerovi a Terrenci Hillovi, ale co je dobré zmínit je to, že kvalitativně se jím minimálně vyrovnávají (aspoň v obou dílech o Šimonovi a Matoušovi). Snímku nechybí hlášky, bitky, honičky a gagy prostě vše, co by si člověk od takové italské dobrodružné komedie mohl přát. Navíc oba hlavní herci jsou ve svých rolích naprosto uvěřitelní a navíc mají skvělou podporu svých kolegů jako jsou Dominic Barto, Jacques Herlin nebo Nello Pazzaffini. V dětství patřil tento snímek i jeho předchůdce (Šimon a Matouš jedou na riviéru) k mým nejoblíbenějším a i nyní, když se na tento film podívám, tak stále musím uznat, že se jedná o povedený kousek (především geniální pasáž v zastavárně).(29.9.2014)

Kto by tento film nepoznal. Na VHS to mal asi každý, ešte dodnes to mám na VHS a je ako inak pekne obohraná. Absolútna špica, doslova kult môjho dectva, jedna z najlepších komédií svojej doby. Asi najlepšie filmové jedenie v akcii a super fóry ;) Ani minúta nudy a k tomu jeden z najlepších českých dabingov vôbec v podaní dvojice Jelínek/Mrkvička, réžia Zdeněk Hruška. Nečudujem sa, že v tej dobe nemohli použiť presnejší preklad názvu, keďže Il Vangelo secondo Simone e Matteo znamená Evanjelium podľa Šimona a Matúša, čo znie dobre a vtipne.(9.1.2016)

U nekterych momentu sem se hodne nasmal, u nekterych naopak skoro vubec, ba co vic, pripadaly mi krecovite, hloupe a silene kopirujici. Dlouho sem si nemoh na ty kopiraky zvyknout, ale po case sem navyk a libilo se mi to vice nez dost.... Nadprumerna komedie, ktera ovsem ani zdaleka nedosahuje kvalit nejlepsich filmu s BS a TH....(20.6.2007)

Scénář : Giuliano Carnimeo, Pierre-Louis Alberti. Kamera : Sebastiano Celeste. Hudba : Juniper. Z počátku jsem si je pletl s Terence Hillem a Budem Spencerem, ale časem jsem už začal rozeznávat filmy, tak jak k nim patří. To to je první ze dvou filmů, který proslavil oba hlavní hrdiny - Paula L. Smitha a Antonia Cantaforu, kteří těžili ze své vzhledové podobnosti k jejich filmovým kolegům Bud Spencerovi a Terence Hillovi. Je to povedená komedie plná Itálie.(3.5.2011)

A ono to vůbec není špatné! Se Spencerem a Hillem jsou Antonio Catafora a Paula Smitha opradu jako klon s klonem, nebo jako identická dvojčata. Má to švih, má to řad, má to vtip a navíc, když je tohle všechno zamíchané dohromady, vznikne smysluplná, velmi dobrá komedie, u které se musí pozastavit takřka každý. {75%}(18.2.2015)

• - Pod hudbu sa tu podpísala hudobná skupina JUNIPER, čo je jeden z mnohých pseudonymov bratov De Angelisovcov. Hudba k filmu vyšla oficiálne na 7" LP platni v roku 1975, avšak pod iným ich pseudonymom – Dream Bags. (Piri)

• - Keď Šimon narazí do slona, jedná sa o slona indického, aj keď film sa odohráva v Afrike. (Igi155)

• - Diamanty, které v závěru filmu hodí Matouš (Paul L. Smith) Šimonovy (Antonio Cantafora), by neměly být válcem tak jednoduše rozdrceny. (miroslaf63)