• Houdini

  Oscar 1 nominace: Kamera(11.3.2004)

 • majo25
  ***

  Že by to bol nejaký napínavý dobrodružný film to nie, skôr taká typická romantická melodráma z časov zlatej horúčky v Kalifornii, kde džentlmeni už dávno vymreli, resp. sa ešte žiadni nenarodili. Prvá polka je mdlá, nie je v nej nič zaujimavého, do toho ešte tá slizká romantika. Druhá polka sa lepší, nechýba v nej vidlácky humor i drobec akcie. Z hercov však vyčnieva iba jedna postava - hlavný záporák v podaní Edwarda Robinsona.(7.6.2016)

 • Flego
  ***

  Poctivo natočená zromantizovaná dráma z čias zlatej horúčky v Kalifornii. Celý príbeh sa točí okolo sympatickej Mary ( Miriam Hopkins ), ktorá pracuje v rulete pre zbohatlíka Chamalisa ( parádne odporný Edward G.Robinson ).(25.5.2014)

 • rikitiki
  ****

  Hodně cynický western s velmi cynickou hlavní hrdinkou, která přijíždí do necivilizovaného San Francisca jako zlatokopka. Samozřejmě, že ne jako prospektorka, ale jako žena, která hledá muže, co ji zahrne zlatem. Což se jí zčásti podaří, ale jaksi přitom nedojde na city, které se dostaví až po setkání s naivním, ale ne hloupým zlatokopem - básníkem. Vykreslení poměrů ve městě, kde je jediným zákonem zlato, je nezvykle otevřené a kruté. Přehlížení práva, národnostních menšin, krvavé potlačování všech náznaků, že by se situace dala změnit a ve městě zavést pořádek - to všechno působí drsně a surově. Miriam Hopkinsová hraje Mary/Swan s přehledem, cynická žena, která kvůli zlatu zajde až kam to jen jde, aby pak dojala, když srdcervoucně prosí o život muže, kterého opravdu miluje. Joel McCrea se zhostil role zlatokopa s poetickou duší s opravdovostí, kterou měl ve vínku. Jeho postavy jsou vždycky přesvědčivé a takové, že vzbuzují důvěru, do které by se ráda svěřila každá žena.(10.5.2015)

 • classic
  *****

  Škoda,že Howard Hawks,ktorý sa pohyboval v x y žánroch,nie je vôbec docenený,ja,čo som od neho zatiaľ videl sú všetko kvalitné počiny,a tento ako je zvykom,patrí k tomu najlepšiemu v jeho filmografii. Snímok dominuje najmä výrazným„ Zlosynom”,ktorého som nenávidel od samého začiatku,a to Edward G.Robinson,za to Miriam,chladná kráska hrá akoby na„ dve strany”,ale karty zamieša jeden fella,ktorý fajnovo rozpráva... Výborná atmosféra,kamera je doslova „cítiť”,klasická Howardova réžia niečo vysvetluje,toto dielko je z Hawksovej„dielne” pomerne málo známe,ale nie u mňa,u mňa dominuje na plnej čiare.(19.2.2014)