Krev z hrobky mumie

Bram Stoker (kniha)

Christopher Wicking

Arthur Grant

Tristram Cary

Klasická hammerovka postrádá švih filmů s Draculou a Frankensteinem a navíc je zbytečně dlouhá. Přesto má několik působivých scén, mezi něž se řadí především úvodní obřad v hrobce. Ano, dnes bychom volali po větším naturalismu, doslovnosti, ukázání useknutí ruky v detailu a možná i úplné nahotě kněžky Tery, ale nahlíženo dobou vzniku jde o pěknou scénu včetně zakončení před hrobkou, kdy kněží padají v bouři k zemi s rozervanými hrdly. A jistě by nejeden současník uvítal mohutné rudé gejzíry z rozdrásaných hrdel...byť ke konci i na ten rudý výstřik dojde. Fanoušek Hammeru ale samozřejmě hledá něco jiného. Napětí, strašidelnou atmosféru, stylové kulisy, ulice zahalené v mlze, bouři a smrt číhající na každém rohu. Navíc Valerie Leon je krásná, byť chvílemi má člověk pocit, že sleduje erotický film a ona to rozbalí naplno (což je nakonec škoda, že nikoliv... a zůstalo jen u poodhaleného poprsí a dokonalé obnažené figury zezadu). Ač místy film poněkud drhnul v nevyváženém tempu, celkově jsem spokojen. A samotný závěr si zaslouží pochvalu. 3,5*(25.11.2017)

"Ještě spí a spí a spí dívka zakletá, z pahýlu jí kaluž krve vytéká." ___ Poslední díl série Mummy filmů studia Hammer. S výjimkou jedničky je tento film rozhodně nejlepší a nejoriginálnější. Nejedná se totiž o ten klasický příběh, kde svalovec ve špinavých obvazech po tisíciletích ožije a začne terorizovat své objevitele. Tentokrát tu máme jakousi jednorukou polonahou egyptskou Šípkovou Růženku, která si poklidně spí ve své hrobce a z useklé ruky jí stále kape krev, zatímco ruka samotná si běhá po všech čertech. Úplnou náhodou jí hlavní hrdinka z oka zcela vypadla, no a nechybí ani hlavní záporák, který chce Sleeping Beauty Teru oživit a tak začne vražďovat bývalé členy expedice, neboť chrání artefakty, co jsou k tomu potřeba. Film je až netradičně krvavý, body count je opravdu velký (!!!!!!SPOILER!!!! Vlastně zemřou úplně všichni, co se na plátně objeví. !!!KONEC SPOILERU!!!), atmosféra je taková docela pochmurná a objevuje se zde pár dobrých a originálních nápadů. Hodně se mi také líbil nejednoznačný konec.(24.9.2011)

Hammer. Mno. Hodně nepovedený Hammer. A určitě nejslabší pokračování tetralogie o mumii od této anglické společnosti. Počet mumií - nula. To je na film o mumii dost velké minus. Děj velmi chatrný, nelogický a opravdu špatně napsaný. A vzhledem k méně známým jménům lze tušit, že i dost špatně zahraný (třeba mladej frajírek, partner hlavní hrdinky - s velmi zajímavým filmovým jménem Tod Browning - je opravdu hodně špatnej herec. Ale ani ostatní nejsou žádná sláva). Napětí nikde, atmosféra nikde, zkrátka filmu patří dvě hvězdičky a už o něm nechci slyšet. Snímek má ovšem tři klady, které přece jenom mě donutí hodnocení zvýšit: poměrně slušné a hojné krvavé záběry (především na proříznuté hrdlo), velmi zábavný a uspokojivý konec (už tu někdo spoileroval, nebudu to opakovat) a především jedna z nejkrásnějších hereček, co se kdy objevila v britském filmu: Valerie Leonová. Jasně, moc hrát neuměla, ale to nebylo podstatné. A hned dvakrát. A jednou úplně nahá. Na ni se stačilo jen dívat... a užívat si to.(5.12.2014)

Tento horor dostane odo mna zasluzene 3 hviezdy(najradsej by som dal 3 a pol).Velmi sa mi pacil vykon Valerie Leon(a bola aj fakt "astonishing beauty" ako som sa docital v jednom prispevku na imdb:)),ktora tu hrala dvojulohu a taka fajnova "old school" hororova hudba. Napad sa mi velmi pacil ale nieco tomu chybalo... smrte mohli nejako lepsie vykreslit. Po zhliadnuti tohto filmu som dostal chut si precitat kniznu predlohu od Brama Stoker.(a citat ma teda fakt velmi nebavi)...(10.1.2006)

• Šakalík

Absolutně ničím zajímavý old-school horůrek, který charakterizuje to, že „děsivé“ momenty doprovází halasný křik a zvučná hudba, což je sice typický způsob, jakým se v sedmdesátých letech horory točily, avšak z dnešního pohledu to je spíše k smíchu. Samotný egyptologický námět je velmi těžkopádný, přičemž tempo snímku upadá ruku v ruce s příšerným přehráváním celého ansámblu, což je nejmarkantnější právě při těch vypjatých scénách, které měly nahánět strach. Film je natočený podle novely „The Jewel of Seven Stars“ samotného Brama Stokera a pač jsem to nečetl, těžko mohu soudit, do jaké míry se předloha a film liší, nicméně z logického hlediska je scénář velmi děravý a místy jsem kroutil hlavou, jaké nelogické veletoče se snaží režisér naservírovat divákovi v domnění, že ten sežere úplně všechno. Jednu hvězdu přidávám za kratičkou scénu, ve které se představitelka hlavní (dvoj)role Valerie Leon objevila v rouše Evině, protože musím uznat, že to byla fakt kočka. :-)(24.9.2011)

• - Režisérem filmu byl původně Seth Holt, ale během natáčení zemřel a film dotočil Michael Carreras, který ale v titulcích není jmenován. (Matio)

• - Hlavní hvězdou filmu měl být původně Peter Cushing. Ten se ale nakonec natáčení účastnil pouze jediný den. Další filmování musel zrčit kvůli vážné nemoci své ženy. (Šakalík)