Magicky krasny film od reziserskeho velikana Howarda Hawksa /El Dorado, Red River, Ball of fire/ o putovani cez nezname uzemie indianskeho lmena cernoprdelnikov, teda pardon, cernonozcov. Kirk Douglas /Spartacus/ zvladol svoju ulohu, a velmi dobre sa zhostil ulohy aj Dewey Martin /Nejdelsi den 1962/. Potom samoptne putovanie je fascinujuce a vyborne zrezirovane, dialogy su vybrusene. 90 %(7.5.2016)

Hodnotil bych mnohem výše, kdyby měl tento film tak 70-80 minut. První hodina by potřebovala pořádně zkrátit, protože zajímavé to začalo být opravdu až po 60 minutách. No a v momentě, kdy už bych čekal konec následuje dalších 20 minut. Také si myslím, že by hodně prospěla barevná kamera. Černobílé westerny jsou sice fajn, ale tady by mnohem víc vynikla krása přírody.(3.2.2013)

Vcelku průměrné dílo jinak zdatného režiséra. Děj se vleče, a spíše se mluví. A ačkoliv je tu spousta zajímavých postav: kapitán frantík, zkušený traper atd; tak mě příběh poměrně nudil. Absence jakéhokoliv napětí a nově objevenenými přírodními krásami se též nedá pokochat. Rád bych alespoň vsadil na romantickou linii v podobě trojúhelníku, ale ta mne nepřesvědčila.(21.8.2014)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasický epický "pionýrský" western z rodu takových filmů, jako je Jak byl dobyt Západ, Červená řeka, Tanec s vlky, Indiánský bojovník, nebo třeba i Vinnetou. Tedy z doby osídlování Západu, který byl ještě divoký a plný indiánů. V tomto případě jde o skupinu dobrodruhů plavících se 2000 mil proti proudu Missouri do panenské Montany a to za obchodem s Černonožci navzdory nástrahám konkurenční obchodní společnosti, nepřátelských Vraních indiánů a přírody. Potěšil výkon Kirka Douglase (Deakins) a Dewey Martina (Boone) v rolích střelců a lovců u francouzského obchodníka. Mimochodem, dle Wikipedie je Missouri nejdelší řekou USA dlouhou 2341 mil (3767 km) a protéká sedmi státy, takže výkon hrdinů znamenal plout přes půlku dnešních USA (bez motoru proti proudu). Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=12790(13.5.2010)

Moc příjemný western. Divoký západ je tu hodně podobný světu Karla Maye, je plný divočiny, trapperů, lovců kožešin, volně žijících indiánů i zákeřných podnikavců. Nechybí dvojice "pokrevních bratrů", krásná indiánka, potrhlá komediální postavička a zkušený zálesák jak kdyby Samu Hawkinsovi z oka vypadl. Navíc celý rámec výpravy na lodi připoměl naši Cestu do pravěku včetně voiceoveru vypravěče. Nemá to nijak strhující tempo, ale jsou tu dobré postavy a a moc dobře se na tento zálesácký western kouká.(14.5.2018)