Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1830. Hraničáři Boone Caudill, Jim Deakins a Zeb Boon se chtějí vydat za obchodem s kožešinami, přes dosud nezmapované území indiánského kmene Černonožců. Na dlouhé cestě ze St. Louis, proti proudu řeky Missouri, je čeká nebezpečí a řada nepředvídatelných okamžiků. Proto se připojí k expedici, v jejímž čele stojí zkušený francouzský obchodník s kožešinami, Jourdonnais. Ten si bezpečnost expedice částečně "pojistil" unesenou Indiánkou, kterou ukrývá před svým mužstvem v podpalubí své lodi. Všechno se po cestě ale pořádně zkomplikuje... Western natočil režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka, Rio Bravo a Rio Lobo). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jsou to jakostní kůže, které .... - Co to říkal? - To, co ostatní, jen mu trvalo dýl." Než však došlo na obchodní transakce s kmenem Černonožců, tak si výprava obchodníků, putující na lodi po řece Missouri 2000 mil proti proudu, prožila své dobrodružství. A o něm je tato přednáška westmana Zeba Callowaye, při kterém se zaměřil na nástrahy mocné kožešinové společnosti, na Vraní indiány na válečné stezce, na nemoc bílých lidí zvanou hrabivost, na dospělé muže napodobující zvuky ptáků i na lásku mezi příslušníky odlišných ras. A jelikož se jednalo o přednášku zábavnou, kterou svými kousky ještě zpříjemňoval notorický rudoch Ubožák, tak si dovolím vyjádřit svou spokojenost. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Moc dobře se mi na tenhle western koukalo, dýchlo na mne kouzlo starých časů i filmů.. Inu, plout proti proudu řeky v roce 1830 byla pořádná dřina a věřím, že se i herci při natáčení zapotili.. Kirk Douglas na sebe strhává pozornost, jakmile se objeví a Dewey Martin se mu snaží sekundovat, Arthur Hunnicutt zajímavý, stejně jako role Zeba.. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

The big sky je taký milý, naivnejší western, ktorý sa snaží zobraziť v roku 1952 indiánov ako tých dobrých a robí to ešte vzhľadom na dobu vzniku dosť neobratne a naivne. Takisto dialógy dávajú poznať, že tu nemáme nič extra ambiciózne a pôjde najmä o zábavu. Hawks ale dve hodiny dokáže naplniť napínavým dobroružstvom, priateľstvami a láskou prostredníctvom road movie na rieke Missouri na čele s charizmatickým Douglasom. Hawksova Červená rieka 4 roky dozadu bola tiež road movie, bola ale určite o niečo umeleckejšia, The big sky je zase zábavnejší. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Hodnotil bych mnohem výše, kdyby měl tento film tak 70-80 minut. První hodina by potřebovala pořádně zkrátit, protože zajímavé to začalo být opravdu až po 60 minutách. No a v momentě, kdy už bych čekal konec následuje dalších 20 minut. Také si myslím, že by hodně prospěla barevná kamera. Černobílé westerny jsou sice fajn, ale tady by mnohem víc vynikla krása přírody. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasický epický "pionýrský" western z rodu takových filmů, jako je Jak byl dobyt Západ, Červená řeka, Tanec s vlky, Indiánský bojovník, nebo třeba i Vinnetou. Tedy z doby osídlování Západu, který byl ještě divoký a plný indiánů. V tomto případě jde o skupinu dobrodruhů plavících se 2000 mil proti proudu Missouri do panenské Montany a to za obchodem s Černonožci navzdory nástrahám konkurenční obchodní společnosti, nepřátelských Vraních indiánů a přírody. Potěšil výkon Kirka Douglase (Deakins) a Dewey Martina (Boone) v rolích střelců a lovců u francouzského obchodníka. Mimochodem, dle Wikipedie je Missouri nejdelší řekou USA dlouhou 2341 mil (3767 km) a protéká sedmi státy, takže výkon hrdinů znamenal plout přes půlku dnešních USA (bez motoru proti proudu). Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=12790 ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama