• RHK
  ****

  Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasický epický "pionýrský" western z rodu takových filmů, jako je Jak byl dobyt Západ, Červená řeka, Tanec s vlky, Indiánský bojovník, nebo třeba i Vinnetou. Tedy z doby osídlování Západu, který byl ještě divoký a plný indiánů. V tomto případě jde o skupinu dobrodruhů plavících se 2000 mil proti proudu Missouri do panenské Montany a to za obchodem s Černonožci navzdory nástrahám konkurenční obchodní společnosti, nepřátelských Vraních indiánů a přírody. Potěšil výkon Kirka Douglase (Deakins) a Dewey Martina (Boone) v rolích střelců a lovců u francouzského obchodníka. Mimochodem, dle Wikipedie je Missouri nejdelší řekou USA dlouhou 2341 mil (3767 km) a protéká sedmi státy, takže výkon hrdinů znamenal plout přes půlku dnešních USA (bez motoru proti proudu). Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=12790(13.5.2010)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Jsou to jakostní kůže, které .... - Co to říkal? - To, co ostatní, jen mu trvalo dýl." Než však došlo na obchodní transakce s kmenem Černonožců, tak si výprava obchodníků, putující na lodi po řece Missouri 2000 mil proti proudu, prožila své dobrodružství. A o něm je tato přednáška westmana Zeba Callowaye, při kterém se zaměřil na nástrahy mocné kožešinové společnosti, na Vraní indiány na válečné stezce, na nemoc bílých lidí zvanou hrabivost, na dospělé muže napodobující zvuky ptáků i na lásku mezi příslušníky odlišných ras. A jelikož se jednalo o přednášku zábavnou, kterou svými kousky ještě zpříjemňoval notorický rudoch Ubožák, tak si dovolím vyjádřit svou spokojenost.(28.11.2016)

 • T2
  *****

  Nečakané milé "dobrodružné" prekvapenie a to z minimom akcie, Howard Hawks mal proste nádych pravého westernu v krvi, dej ma stále čo ponúknuť, nechýba uvoľnenosť scén, zaujímavý herci, dokonca aj ten Černonožský bláznivý indián nemá chybu, zas tá Indiánka Čipčiri či ako sa volala je rovno na zaľúbenie a to nemusí ani skoro nič prehovoriť, fakt majstrovsky zvládnutý film. /100%/(13.5.2010)

 • Anderton
  ***

  The big sky je taký milý, naivnejší western, ktorý sa snaží zobraziť v roku 1952 indiánov ako tých dobrých a robí to ešte vzhľadom na dobu vzniku dosť neobratne a naivne. Takisto dialógy dávajú poznať, že tu nemáme nič extra ambiciózne a pôjde najmä o zábavu. Hawks ale dve hodiny dokáže naplniť napínavým dobroružstvom, priateľstvami a láskou prostredníctvom road movie na rieke Missouri na čele s charizmatickým Douglasom. Hawksova Červená rieka 4 roky dozadu bola tiež road movie, bola ale určite o niečo umeleckejšia, The big sky je zase zábavnejší.(17.2.2016)

 • liquido26
  ***

  Hodnotil bych mnohem výše, kdyby měl tento film tak 70-80 minut. První hodina by potřebovala pořádně zkrátit, protože zajímavé to začalo být opravdu až po 60 minutách. No a v momentě, kdy už bych čekal konec následuje dalších 20 minut. Také si myslím, že by hodně prospěla barevná kamera. Černobílé westerny jsou sice fajn, ale tady by mnohem víc vynikla krása přírody.(3.2.2013)