Jáson a Argonauti

Jason and the Argonauts

Akční / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1963, 104 min

Trochu mě sere, že jsem tenhle film neznal jako malej, protože bych ho hltal stejně fanaticky jako jsem tenkrát hltal Souboj Titánů. Ten totiž vždycky byl, je a bude mojim číslem jedna v tomhle žánru. Proto dávám 4 hvězdy, ale pátou klidně přihodim, až se na to ještě párkrát podívám. Ke scénám se stop motion animací Raye Harryhausena snad jen toto: EPIC !!!(29.12.2010)

• ArdathBay

Největší hvězdou je Pan Harryhausen. Děj snímku není sice nijak nadprůměrný, ale atmosféra je výborná a stopáž tak akorát. Naprosto mě dostaly scény s Talosem - úchvatné. Nechápu jak to ten Ray dokázal - i dnes je to nádherné. Scéna s dětmi dračích zubů byla naprosto neuvěřitelně náročná - za den byl schopen natočit Harryhausen 3 vteřiny !!!!!! boje. Scéna má 3 minuty !!!. R.I.P. mistře(2.6.2013)

Není to žádná bomba, ale o dvacet let mladšího Persea strčí Jáson s přehledm do kapsy, dokonce i ty triky jsem panu... počkejte, najdu si jeho jméno... Harryhausenovi věřil o něco víc (bronzový Talos má určitě větší koule než oslavovaný Kraken, harpyje zase lepší pohyby než Medůza). Stejně tak odér tzv. roztomilé nostalgie (každý tomu říká jinak, ale v případě komentářů k Souboji málokdo zapomene zmínit něco v podobném duchu) je tady mnohem stravitelnější než v případě Titánů, ve kterých se za těmito slovy skrývá akorát prostá demence děje. Ale i Jáson mohl být samozřejmě o něco lepší. Chtělo by to jen nějaký pevnější řád pro děj a herce (asi chyba režie?), a také o něco výraznější konec...(21.4.2010)

Příběhy čerpající z řeckých bájí a pověstí jsou u mne vždy vítaným filmovým zážitkem. Naprosto úžasná podívaná a film, z kterého na vás dýchne nezaměnitelné kouzlo starých filmových časů. Na dnešní dobu již „nepovedené“ triky dodávají filmu umělecký neodfláknutý punc. I v dnešní době je pro mne Jáson koukatelný a neztratil nic ze svého kouzla. Podobné triky jsou vidět ve srovnatelném Souboji titánů z r. 1981, který je natočen až o 18 let později. Snad se dočkám tohoto filmu na Blu-ray, na DVD jsem ho nikdy nesehnal.(5.9.2011)

Tento film som videl pred mnohými rokmi ako malý chlapec a veľmi sa mi páčil, preto keď som videl, že vyšiel na DVD ani chvíľku som neváhal a kúpil som si ho. Dnes už filmová klasika vznikla 5 rokov po úspechu Siedmej Sindibádovej plavby z produkcie Charlesa H. Schneera a známa sa stala hlavne vďaka stop-motion animácii slávneho Raya Harryhausena. Kvalít Sindibáda však nedosahuje, dej je mierne rozvláčny a miestami aj nudný, ku koncu zase dosť zbrklý a nedopovedaný, tiež mi vadil dosť zostarnutý Herkules - ako týždeň pred nástupom do dôchodku. Hudbu opäť zložil výborný Bernard Herrmann a treba poznamenať, že hlavný motív je veľmi vydarený. Zostavenie záverečnej bitky Jásona (Todd Armstrong) so siedmimi kostlivcami trvalo Rayovi Harryhausenovi 4 a pol mesiaca, okrem toho vytvoril pre film ešte postavy harpií, titana Talósa a hydru, ktorá strážila Zlaté rúno. Film oplýva celým množstvom filmových chýb. Stačí si len všimnúť ako nedokonalo je zostrihaná scéna, kedy Herkules a Hylas stoja v údolí pred sochou Talósa. Tu: http://www.youtube.com/watch?v=I5gkqxqCHiI&feature=related.(28.1.2008)

• - Po veľkom úspechu filmu Sergia Leoneho Rhodský kolos (1961) sa tvorcovia rozhodli zmeniť obra Talosa na živú bronzovú sochu. Vznikol tak jeden z najznámejších harryhausenových výtvorov. (curunir)

• - Ray Harryhausen považuje Jásona a Argonautov za svoj najlepší film. (curunir)

• - Hlasy obidvoch hlavných predstaviteľov boli predabované. Todda Armstronga (Jáson) nahovoril britský herec Tim Turner a Nancy Kovack (Médea) Eva Haddon, ktorá bola známa ako herečka rádia BBC. (curunir)