Jáson a Argonauti

Jason and the Argonauts

Akční / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1963, 104 min

Na triky bohatí film avšak neviem.. nechcem mudrovať ale pri niektorých scénach som mal pocit že tam bolo "naplácané" príliš veľa a pri iných som mal zase pocit že to mohli bez problému rozvinúť. Súboj Titanov sa mi z tohoto hľadiska zdá byť lepší ale je zase o 20 rokov mladší čo takisto robí veľa. Dalo sa na to pozrieť v pohode a nenudil som sa pri takýchto filmov by som čakal oveľa dlhšiu stopáž 100 minút to je v pohode. Vrchol filmu je záverečný súboj kostlivcov to bolo teda poriadne premakané.(9.5.2013)

Snímek který je o skoro dvacet let starší než podobná klasika Souboj Titánů, a snímek který se této klasice v mnoha ohledech vyrovná a v některých dokonce možná i předčí. Neříkám a ani nevylučuji že se režisér Desmond Davis, nenechal tak trochu tímto filmem v pozdějších letech inspirovat, samozřejmě v područí svého trikového animátora a producenta, pro kterého si myslím že to byl jeden z nejambicióznějších projektů. Po trikové stránce od klasika Raye Harryhausena (20 milionů mil od Země, Gulliverovy cesty, Tajemný ostrov, One Million Years B.C. plus dvě Sindibádova dobrodružství) je tento film opravdu dokonalý a není toho opravdu mnoho co bych mu zde s jistou opovážlivostí vytkl. Ano jak už bylo psáno v tehdejší době to byly téměř revoluční a značně působivé triky, ale myslím si že i v dnešní moderní počítačové a digitální době si tento film dobře obstojí a svého věrného fanouška si vždycky najde a potěší ho. Atmosféra filmu je hodná vskutku kouzelného anticko-epického pohádkového příběhu plného dobrodružství a fantazie, kde dobro nakonec zvítězí nad zlem. Miluji antické příběhy a filmy jakbysmet, takže mě kolikrát nezáleží ani tak na kvalitě jako na samotném příběhu který zde byl dobrý. Ale za Jásona, Herkula, Heru ale také za trikové harpyje, to obrovské zvíře s hlavami sedmi hadů, jedovatou hydru, a pak především za bronzového obra Talose a útočnou armádu skoro neporazitelných a nesmrtelných koster dávám přeci jenom za 4,5/5*.(17.8.2007)

Adaptace řecké báje, která vlastně postrádá konec (nebo lépe řečeno pokračování - cestu zpět a zúčtování s otcovrahem) a upřímně řečeno mě ve své druhé půli už moc nebavila. Přináší ale na svojí dobu triumfální Harryhausenovy triky, které sice zastaraly, ale pořád mají do sebe víc, než drtivá většina triků dnešních uměle počítačovych... Miluju kostlivčí děti dračích zubů! [HD](19.12.2010)

Poněkud papundeklově působící spektákl s až příliš viditelně kašírovanými kulisami, hereckými výkony i triky a speciálními efekty. Každopádně však divácky vděčné téma, byť až příliš >ryze hollywoodsky< (s ohledem na dobu vzniku z dnešního pohledu řekl bych až trošku úsměvně) uchopené i odehrané, takový prostě zábavný (spíše se tvářící >jako< - než skutečný velko-) film s partou vysmátých bohů na Olympu a jednou štrapácí lidského hmyzu za zlatým rounětem... :-) . . . Nebýt však až bujné barevnosti a širokoúhlosti obrazu, člověk by měl pocit, že hledí na film tak o třicet let starší. Dlužno ovšem přiznat, že jde o dílko docela zábavné a tak - pokud nejste až tak pevní v mytologii - je to prostě výborná, byť už časem notně poznamenaná oddechovka. . . . Tři a půl hvězdičky tedy za všechny ty mýty a kouzlo příběhu, za film jako takový však s lehkým smutkem a v dobrém rozmaru zaokrouhleno dolů...(3.11.2007)

Jásonova cesta za zlatým rounem na Kolchidu, kde hlavní roli hrají filmové triky a mýtické postavy. A i když ty triky jsou na dnešní dobu už hodně mimo, tak přesto od dnešních filmů ty nadpřirozené bytosti a zrůdy dostávají hodně prostoru. A že jich ve filmu je: oživlá socha Héry na přídi lodi, gigantický bronzový muž Talos, harpyje, hydra, drtící skály s gigantickým Odysseem a několik oživlých koster. [1744. hodnocení, 98. komentář, 76%](13.3.2017)

• - Producenti Charles H. Schneer a Ray Harryhausen ohlásili výrobu filmu 22. marca 1961 po celosvetovom úspechu ich predchádzajúceho projektu Siedma Sindibádova plavba (1958). (curunir)

• - Ray Harryhausen považuje Jásona a Argonautov za svoj najlepší film. (curunir)

• - Film sa dostal do kín v júni 1963. (curunir)