Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Benedict Cumberbatch jako Thomas Edison a Michael Shannon jako George Westinghouse, Vysoké napětí je příběh o soutěžení mezi největšími vynálezci průmyslového věku, jejichž elektrický systém by změnil celé nové století. S podporou J.P. Morgana (Matthew Macfadyen) oslňuje Edison  svět osvětlením Manhattanu. Ale Westinghouse s pomocí Nikoly Tesly (Nicholas Hoult) zaznamenal v Edisonovu modelu přímého proudu fatální chyby. Westinghouse a Tesla tedy vsadili všechno na riskantní a nebezpečný střídavý proud. (ALIENka_)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (17)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Film má zásadnú chybu už vo svojom poňatí Edison vs Westinghouse, pretože správne to malo byť od začiatku: zlodej nápadov Edison vs génius Tesla, ktorému Edison mohol maximálne viazať šnúrky na topánkach. Lenže to je také americké, z Edisona robia nadprirodzeného človeka a Tesla je tu úplne v úzadí, pretože bol Srb. A jediné čo vedia Američania Srbom priniesť je humanitárne bombardovanie. Môžu však prekrúcať históriu koľko chcú, realitu nezmenia. Vojnu prúdov nakoniec aj tak vyhral Tesla, ktorý demonštratívne nechal prejsť svojim telom striedavý prúd niekoľkých desať tisíc voltov, aby rozsvietil žiarovku. Takže film ani nepozerajte. Nielen že klame, ale sa aj vlečie nezaujímavými rozhovormi, ktoré sa nikdy nestali. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Těžké zklamání a za ty dlouhé roky čekání to fakt nestalo. Cumberbatch je sice standardně výborný, stejně tak i Tom Holland, kamera a střih fajn, atmosféra se taky povedla. Jinak vůbec nic. Příběh se strašlivě vleče a je absolutně nudný a nezajímavý a není tam snad jediná dobrá scéna. A přitom je to vážně škoda, tohle mohl být megahit, kdyby to bylo dobře napsané a natočené, což není. Ale na světě existují i horší filmy, takže asi tak. 50%. ()

Reklama

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Dost jsem uvažoval, jestli jde říct něco pozitivního o filmu. Snad jenom masky. Nicméně všechno ostatní stálo za starou bačkoru. Scénář se nepovedl. Hudba také ne. Přitom tohle třaskavé téma by určitě mělo skvělý náboj pro film. Takže bohužel musím konstatovat, že místo filmu stačí vidět trailer, který je mnohem lepší sám o sobě. ()

Landauer 

všechny recenze uživatele

Výborný film se skvělou atmosférou a vůbec nechápu to nízké hodnocení tady. Naprosto přesně reflektuje tehdejší bitvu o střídavý a stejnosměrný proud. Myslím, že česká varinata názvu "Vysoké napětí", která se objevila v knížce "Továrna na sny" je velmi výstižná. Trochu mě baví ty výtky mnohých vůči Teslovi. Prý tu měl málo místa, Američané se nedovedli smířit s jeho genialitou atd. atd. Je mi líto, milí ezofantazáci Teslova božství, ale jeho role je v tomto filmu historicky maximálně přesná. Více dějepisu, méně ezokravin bych doporučil. A právě z úcty ke genialitě Tesly (a odporu k cirkusu, který kolem něj vytvořil nesčetný zástup ezokašparů - za který si ovšem Tesla mohl ke sklonku života tak trochu sám) musím vypíchnout tenhle maximálně realistický pohled na jeho osobnost. A totéž platí o Edisonovi, Westinghouseovi a dalších. Miluju historická dramata a o to víc, pokud se vyhýbají hollywoodské romantizující limonádě. Current War je téměř dokumentární dramtizací a to fakt cením. Nicméně vyprávění je strašně zbrklé, až klipovitě naservírované. Režisér sice v druhé části filmu trochu poleví, ale i tak by divák ocenil ještě větší přibrždění a zastavení se nad významnými dramatickými momenty. Myslím, že to Gomez-Rejonovi ke konci došlo a proto přestal nesmyslně těkat mezi obrazy, a tak nám naservíroval výborný moment setkání Westingouse s Teslou v hotelu (kde Tesla dlužil splátku, což je prostě historický fakt, Tesla takhle žil skoro celý život - po hotelích a bez prostředků) nebo skvělý závěrečný rozhovor o žárovce mezi Edisonem a Westinghousem na závěr. Je to trochu škoda. Místo opulentního střetu ve stylu Formanova Amadea, který se skládá ze série fantasticky napsaných a zrežírovaných epizod, tu máme útržkovitou mozaiku fenomenálně pojatých momentů, ale než se stačíte na cokoliv zaměřit, vžít se do situace, prožívat něco s aktéry, už jsme jinde a dějou se jiné věci. Nicméně poctivé čtyři hvězdy si tenhle film opravdu zaslouží a žvásty o Teslovi neberte vážně. Tenhle film nabízí realitu, ne ezobáchorky. Teslova role je tu přiměřeně velká k roli, kterou historicky v této elektrické válce sehrál. Není malá, není bulvárně nabubřelá. Je akurátní. ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele

"Nikdy se už nic nebude jmenovat Tesla..." Ano, dalo se z toho určitě vytřískat víc, mohla to být strhující historická freska se skvěle propracovanými postavami, jelikož téma je originální a herecké obsazení výborné. Ale ani v současné podobě to není žádný příšerný film, jak by mohlo naznačovat zdejší nízké hodnocení. V žádné části stopáže není Current War trapná, směšná, nesmyslná, nebo extrémně nudná. Naopak pojednává o zajímavé historické epoše, dost věrně se drží skutečnosti a nijak neglorifikuje Thomase Edisona, což jí slouží jedině ke cti. Uvítala bych sice více prostoru pro Teslu, ale tento snímek zkrátka vypráví o souboji Edisona a Westinghouse (stejnosměrný vs. střídavý proud), a ne Edisona a Tesly, a jako takový jej také musí divák přijmout. Kostýmy a výprava jsou pěkné, žádné do očí bijící ahostorické nesmysly jsem nesprozorovala. Docela zajímavý snímek, který není špatný, ale ani nikterak strhující, výpravný, či nahuštěný akcí. I tak pěkné 2,5* nejen za pány Cumberbatche a Shannona. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (4)

  • Natáčelo se v Londýně a jeho okolí. (PaTeXx)
  • Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)

Související novinky

Kdo si zahraje mladého Tolkiena?

Kdo si zahraje mladého Tolkiena?

29.07.2017

Když se na velkém plátně objevili Truman Capote, Jane Austenová, James Barrie, Edgar Allan Poe nebo P. L. Travers (a brzy nás čeká A. A. Milne), proč by neměl dostat biografii J. R. R. Tolkien? Jak… (více)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (více)

Reklama

Reklama