Vánoční příběh

Scénografie:

Reuben Freed

Kostýmy:

Mary E. McLeod

Milý nenároční rodinný americký vánoční film, u kterého ten čas hodně příjemně a rychle utíká a u kterého jsem měl skoro pocit, jako bych to všechno, co se tam děje, prožíval já sám. Je to nádherná exkurze do života jedné americké rodinky v předvánočním a vánočním čase, ale především je to zajímavý příběh, kdy je nám vše popisováno velice vnímavýma, ale zároveň trochu naivníma dětskýma očima. Hlavní dětský hrdina si leckteré věci představuje hodně naivně, ale jsou to představy přiměřené jeho věku, takže například scénka se známkováním slohů je naprosto úžasná a vtipná, jako ostatně některé další scénky, které se ve filmu objevují, ať už je to svůdná lampa, nerudný Santa v obchoďáku, nebo oběd na Boží hod v čínské restauraci. Tahle vánoční komedie je prostě originální a vtipná a já nemám nejmenší důvod na ní cokoliv zpochybňovat nebo hanit, protože takhle dobře se u vánočních filmů zase tak často nepobavím, a o to je smutnější, že tenhle film žádná česká TV stanice už pěkných pár let nevysílala a nebýt slovenské Markízy, tak bych se k tomuto filmu asi nikdy nedostal. Přitom si myslím, že tenhle film by o Vánocích neměl chybět v televizní nabídce vánočních filmů. Já jsem si to naprosto parádně užil a film jsem rozhodně neviděl naposledy. Uděluji lepší čtyři hvězdy.(10.1.2011)

Velmi příjemný vánoční film. Originální nápad, nenucený (někdy až černý - např. skopnutí dítěte Santa Clausem nemá chybu) humor, sympatické postavy. Tohle si s gustem dám v budoucnu vícekrát. :-) (HD, orig.)(23.12.2017)

Jeden z najlepších vianočných filmov, vrelo odporúčam :)(22.12.2012)

Pohodová Vánoční komedie, pro mě trošku moc dětská.(21.3.2009)

Příjemný film, velmi vtipný pohled mladého chlapce na dobu předvánoční a následné Vánoce, příběh zde není nijak složitý, od komedie pro děti se ani nečeká. Hlavně že to dobře dopadne. Pro Američany to musí být srdcovka, když tato komedie drží v TOP 250 na IMDB.(1.2.2014)

• cmenda

Nevím celý příběh mi přišel dost suchý a bez nápadu .(15.12.2018)

film fatal(11.7.2006)

Úplně sem se v Ralphovi viděl jako prcek :). Fakt bych to chtěl vidět jako malej kluk.(15.12.2010)

• Frantisek.Fu

20%(21.4.2018)

Tak ako pre niekoho Popelka, pre iného Perinbaba a iné filmy, tak je pre mňa absolútnym televíznym symbolom Vianoc Vianočný príbeh. Prvýkrát som mal tú česť, keď som mal možno 10 a odvtedy ten film zbožňujem a videl som ho snáď cez 10krát. Malý Ralph je asi najsympatickejšia detská postava, s akou som sa stretol, geniálne doplnená sebeironizujúcim hlasom dopelého Ralpha- rozprávača- a rodinkou ako vystrihnutou z amerického malomesta 2. polky minulého storočia. Skutočne som videl málo filmov, pre ktoré by sa pojem "nadčasový" hodil viac. Viem, že je to možno veľmi subjektívne, ale scény s mydlom v ústach, noho-lampou a bitkou sú pre mňa absolútne kultové a plánujem si ich vychutnať aj tento rok, tak dúfam, že mi to aspoň jedna z československých televízii umožní, lebo neviem, kde budem 24. decembra zháňať kazetu s týmto atmosferickým skvostom :)...(1.12.2010)

V létě by to asi bylo za tři, ale že jsou ty Vánoce..(25.12.2014)

Jeden z najkrajších vianočných príbehov, kde jeho výnimočnosť spočíva v tom, že je rozprávaní a prezentovaný očami dieťaťa a také ja mám rád.(1.7.2014)

Jedna z naj vtipnejších komédií na filmovom plátne. Fakt neuveriteľné scény a veci ako mydlo, či samotná pointa - zbraň boli perfektnou voľbou. Fakt sila tento film! 82%(13.7.2009)

U nás veľmi málo známy vianočný film, pre mňa osobne však najobľúbenejší.(25.12.2009)

Tak tohle je skvělá parodie na Vánoce. Až něočekávaně často jsem se zasmál i přesto, že jsem se díval v sedm ráno s opicí na zádech. Všichni máme skvělou mámu, ale kdo by nechtěl mít takovou jako měl malý Ralphie? Taková která vám donese sklenici mléka a zavře vás v kuchyňské skříňce, když chcete být sám. A i když už neprožívám Vánoční čas tak jako za mlada, stejně mě dojalo když Ralphie dostal svou 200ranou vzduchovou winchestrovku. Komedie jak má být.(12.12.2010)

• JimiH

Tenhle film mě opravdu minul. Vánoční komedie s plytkým dějem, nesympatickými postavami a skoro nulovým vtipem. Navíc toho patosu je i na tenhle žánr příliš.(24.12.2008)

Krásny príbeh, a nielen pre deti, oslovil aj mňa a zanechal ešte dlho po dopozeraní príjemnú vianočnú atmosféru a dobrý pocit.(15.12.2013)

Môj najobľúbenejší vianočný film! Počas Vianoc pôsobí tento vtipný skvost v záplave sladko-rodinných filmov ako balzam na dušu. ;) Opäť oceňujem aj slovenský dabing, predovšetkým Mateja Landla v úlohe rozprávača a Dušana Tarageľa v úlohe otca. :)(9.6.2014)

Jéj nech už sú Vianoce tento film mám strašne rád, pre jeho pohodu a zábavný príbeh. A predsa kto by už len nechcel mať svoju Winčestrovku.(16.11.2012)

• mazic

odpověd na to, proč jsou američani blázni do zbraní. vánoční pohádka točící se okolo smrtící zbraně. navíc ten otravnej nesympatickej fracek(24.9.2016)

moja predvianočná alternatíva Popelky. áno, je to na prvý pohľad typická americká sekulárna materialistická naháňačka za dokonalým vianočným darčekom, no nesmierne vydarená vďaka tomu, že vie, kde si z tých klišé smie uťahovať (naštvaní Santa a škriatkovia v supermarkete, reklamy v detskej rozhlasovej šou). v podstate ide o rozprávačovo rozpamätávanie sa na jedny výnimočne šialené Vianoce a svoj veľký detský sen. Nechýbajú mnohé delikátne odbočky, s akými sa môže stotožniť nielen Američan (školskí bitkári šíriaci strach a hrôzu, stávka o primrznutý jazyk na elektrickom stĺpe, prvé sklamania z všadeprítomnej komercie, súkromná vojna rodičov kvôli eroticky ladenej stolnej lampe, decko, čo odmieta jesť napriek tomu, že v Afrike ľudia hladujú, gigantická kontroverzia spôsobená vyslovením neslušného slova, a tak ďalej). zvyšok môže poslúžiť ako sociologická štúdia reálií. odporúčam sledovať v pôvodnom znení, slovenský preklad sa príliš nevydaril (hoci dabing je výborný). ak ste verbálny maniak ako ja, užijete si aj rozličné jazykové hry a vtipné konštelácie slov (in the heat of battle my father wove a tapestry of obscenity, that as far as we know is still hanging in space over Lake Michigan.). a na záver dodávam, že je to pozerateľné hlavne vďaka senzačnému naivnému herectvu hlavných detských hrdinov v rolách Ralphieho a Randyho.(5.12.2010)