Vánoční příběh

• USA A Christmas Story (více)

Blíži sa čas Vianoc a malý Ralph (Peter Billingsley) má veľký sen. Chcel by dostať pod stromček prekrásnu pušku Červeného jazdca komiksového hrdinu, ktorú chodí obdivovať pred výklad obchodu. Ralph nevie, ako by mohol rodičov presvedčiť, aby mu pušku kúpili. Mama je zásadne proti, bojí sa, aby si puškou neublížil a považuje ju za veľmi nebezpečnú. Vianoce sa však nezadržateľne blížia, nuž Ralph nezaváha a rozhodne sa navštíviť aj samého Santa Clausa v obchodnom dome v nádeji, že vyhovie jeho žiadosti a splní mu sen o vytúženom darčeku. Podarí sa malému Ralphovi uspieť...? (oficiální text distributora)

JimiH

Tenhle film mě opravdu minul. Vánoční komedie s plytkým dějem, nesympatickými postavami a skoro nulovým vtipem. Navíc toho patosu je i na tenhle žánr příliš. ()

Skleni

Jedna z naj vtipnejších komédií na filmovom plátne. Fakt neuveriteľné scény a veci ako mydlo, či samotná pointa - zbraň boli perfektnou voľbou. Fakt sila tento film! 82% ()

mi-ib

Tak tohle je skvělá parodie na Vánoce. Až něočekávaně často jsem se zasmál i přesto, že jsem se díval v sedm ráno s opicí na zádech. Všichni máme skvělou mámu, ale kdo by nechtěl mít takovou jako měl malý Ralphie? Taková která vám donese sklenici mléka a zavře vás v kuchyňské skříňce, když chcete být sám. A i když už neprožívám Vánoční čas tak jako za mlada, stejně mě dojalo když Ralphie dostal svou 200ranou vzduchovou winchestrovku. Komedie jak má být. ()

kersten

Krásny príbeh, a nielen pre deti, oslovil aj mňa a zanechal ešte dlho po dopozeraní príjemnú vianočnú atmosféru a dobrý pocit. ()

mazic

odpověd na to, proč jsou američani blázni do zbraní. vánoční pohádka točící se okolo smrtící zbraně. navíc ten otravnej nesympatickej fracek ()

gemi

Vánoční film pro celou rodinu, který si ze všeho nejvíc užijí děti ve věku 10-12 let, ale je tu i docela chytrý humor pro rodiče. ()

Lilien

Jéj nech už sú Vianoce tento film mám strašne rád, pre jeho pohodu a zábavný príbeh. A predsa kto by už len nechcel mať svoju Winčestrovku. ()

Scraffy

Jeden z najlepších filmov, ktorý si pustiť na naladenie k Vianociam. Hlavne americká klasika, ale stále dobrá aj pre tunajších divákov. ()

petite fille

moja predvianočná alternatíva Popelky. áno, je to na prvý pohľad typická americká sekulárna materialistická naháňačka za dokonalým vianočným darčekom, no nesmierne vydarená vďaka tomu, že vie, kde si z tých klišé smie uťahovať (naštvaní Santa a škriatkovia v supermarkete, reklamy v detskej rozhlasovej šou). v podstate ide o rozprávačovo rozpamätávanie sa na jedny výnimočne šialené Vianoce a svoj veľký detský sen. Nechýbajú mnohé delikátne odbočky, s akými sa môže stotožniť nielen Američan (školskí bitkári šíriaci strach a hrôzu, stávka o primrznutý jazyk na elektrickom stĺpe, prvé sklamania z všadeprítomnej komercie, súkromná vojna rodičov kvôli eroticky ladenej stolnej lampe, decko, čo odmieta jesť napriek tomu, že v Afrike ľudia hladujú, gigantická kontroverzia spôsobená vyslovením neslušného slova, a tak ďalej). zvyšok môže poslúžiť ako sociologická štúdia reálií. odporúčam sledovať v pôvodnom znení, slovenský preklad sa príliš nevydaril (hoci dabing je výborný). ak ste verbálny maniak ako ja, užijete si aj rozličné jazykové hry a vtipné konštelácie slov (in the heat of battle my father wove a tapestry of obscenity, that as far as we know is still hanging in space over Lake Michigan.). a na záver dodávam, že je to pozerateľné hlavne vďaka senzačnému naivnému herectvu hlavných detských hrdinov v rolách Ralphieho a Randyho. ()

PlayEasy

Paskvil!!! Nedivíme se, že je tahle bláznivá zhovadilost u šíleným Amíků o svátcích klasikou, ale my počítali každou minutu do konce, trpěli jsme a lámali hlavou nad tím, jak může tohle někomu připadat zábavné! ..... Zlaté české Vánoce :) ()

lobo87

Vianočná klasika, ktorú som už roky nevidel. Preto som rád, že som sa k nej dostal a náležite som si ju užil. Všetky postavy boli zábavné (hlavne otec s lampou) a celý film pôsobí strašne milo... 75% ()

AndrewNewman

Výborna atmoška aj herci. Len vtipu nolo trochu málo a k tomu stopáž mohla byť dlhšia. Ale ako pohodovka ku vianočným koláčom to úplne stačí.Zatiaľ ale bez výčitiek svedomia môžem povedať, že Sám doma je tá najlepšia americká komédia, ktorej sa zrejme nič nevyrovná. ()

Misterioso

U nás prakticky neznámá americká vánoční klasika, která ale v žádném případě není špatná. Je trochu vtipná, trochu naladí do vánoční nálady, trochu dává zavzpomínat na to, jak jsme si Vánoce užívali jako děti. "Americké" je to tak nějak v mezích, některé situace naopak připomenou, jak Vánoce prožíváme i my tady v naší malé zemičce. Milý film s milým hlavním dětským představitelem. ()

Ruadek

Pro někoho vánoční klasika, pro mě poměrně nudný film s podivným humorem, který jsem nepobral. Příjemné je vidět svět vánoc z dětských očí, nepříjemné jsou naopak postavy, které se v celém filmu vyskytují - mají být zjevně karikaturami sami sobě ale nějak jsem se tomu nedokázal smát. Film jsem kupodivu viděl poprvé až v 35 letech a nijak nelituji jeho absenci v letech dřívějších. ** ()

LencaN

Předně proč se to jmenuje Vánoční příběh, když se nic nevypráví. Jen je to sled každodenních lapálií jedné americké rodinky, jejíž starší synek lačně touží po vzduchovce. Vtipu jsem tu moc nezaznamenala. Ta lampa v podobě dámské nohy byla otřesná, ale vůbec mi to vše kolem nepřišlo vtipné. Ani to, jak si malý kluk přeje vzduchovku a vymýšlí si všechno možné, od toho, že jeho učitelka je čarodějnice, až po svoje hrdinské konání s onou vysněnou zbraní. Třešničkou na dortu je, že mi ani jedna z postav nebyla sympatická. Celá ta rodinka je zvláštním paskvilem. O tomto filmu jsem dosud nikdy neslyšela. Jen díky ČSFD jsem na něj narazila, ale bez jakékoli lítosti či výčitek na tento film zase zapomenu a nedá mi to žádnou práci. ()

Kosi..

Velmi příjemná lehká komedie! Skvěle film proplouvá mezi pohledem dítěte a světem dospělých. Výborně napsaná (a zahraná) maminka! (Melinda Dillon). Děj není nijak přehnanej, událostem se dá bez problémů věřit, že se tak i staly. Proč se takový filmy už netočí? 4 hvězdy, jen to švihne! ()

Yeday

Taký na pohľad obyčajný film, ale podaný tak putavým spôsobom som ešte nevidel. Bavil ma ako malého a baví ma aj dnes! = 80 % ()