Vánoční příběh

Scénografie:

Reuben Freed

Kostýmy:

Mary E. McLeod

Výborný americký film s netypickými postavami a milou vánoční atmosférou. Děti zde nejsou vyobrazeny jako typicky naivní. Celá premisa filmu je založena na tom, že děti jsou vypočítavé a mají vlastní představy a touhy, které se snaží přes své rodiče realizovat. Což tak v životě je:-) Forma vyprávění (komentář hl. postavy v již dospělém věku) byla zvolena geniálně. Snové pasáže hl. dětského hrdiny jsou také výborné. Moc se mi rovněž líbilo, že rodina nepůsobí klasicky idilicky a politicky korektně. Otec sprostě nadává. Děti nejsou vyobrazeny jako polobozi, na které není možné se ani křivě podívat, natož na ně sáhnout. To vše přispívá k uvěřitelnosti filmu. Moc pěkný vánoční film, na který se příští rok kolem svátků zase rád podívám.(2.1.2011)

Film, který nestaví na sentimentu či "vtipných" scénkách, ale vychází z každodenní vánoční běžnosti, v níž i evropský divák může nacházet svou dětskou minulost. Lehce ironický komentář hlavního hrdiny (famozní výkon malého Petera Billingsleyho) dodává tomuto snímku příjemnou atmosféru, která neskončí hned se závěrečnými titulky.(22.12.2007)

Je škoda, že popri všetkých komerčných "vianočných" výplachoch televízne stanice zabúdajú na podobné klasiky. Jednoduchý, milý príbeh, ktorý nabudí tú správnu atmosféru, že vám k tomu nebude treba ani sneh, kapor, či medovníky. Ak ste ako dieťa zažívali v období Vianoc podobné útrapy ako malý Ralphie, určite si vás film získa a bude u vás vyhľadávaný minimálne tak ako Snehulienka, či Perinbaba. 85%.(21.12.2014)

Komédia, ktorá ukazuje Vianoce v realistickejšom svetle, bez zbytočných prikrášľovaní a sentimentálnych žvástov. Preto môžeme vidieť hádky pri zdobení stromčeka, šikanovanie žiakov i ufrflaného Santa Clausa v obchode. Plné hodnotenie ešte dopĺňa fakt, že som sa celý čas neskutočne bavil, vďaka splynutiu dospelého komentára a výrazom malého chlapca, či scénam, ktoré sú predurčené stať kultovými, čo aj v Amerike sú...u nás sa ani nedajú zohnať titulky.(25.12.2008)

To nie sú žiadne Vianoce, ak si niektorý zimný decembrový deň nepozriem tento kultový vianočný film. Samozrejme s tiež kultovým slovenským dabingom. Skvelá atmosféra skorých 80tych rokov a jeden podarený malý hlavný hrdina, ktorý si na Vianoce praje od deda mráza pušku. Veľmi vtipná vianočná komédia s originálnymi vtipmi a skvelými charaktermi. Nechýba plejáda vianočných nezabudnuteľných piesní. Stretávame sa s vtipnými situáciami, ako šikanou na škole, láskou k našej triednej pani učiteľke, či čakaním v rade na deda mráza. Je to film môjho detstva a každý rok ma baví rovnako. Nezabudnuteľná je lampa v podobe nohy, z ktorej je otec rodiny tak nadšený a priznám sa, že by ma taká lampa tiež veľmi potešila. A dokonca som ju aj našiel na internete, ale zatiaľ som sa ku kúpe nedonútil.(18.9.2019)

• - Film se stal inspirací pro seriál Báječná léta. (mi-ib)

• - Exteriéry Ralphieho školy byly natáčeny u Victoria School v St. Catharines v kanadském státě Ontario. (mi-ib)

• - The St. Catharine's Museum vlastní několik propriet z filmu, včetně Ralphieho brýlí a dvou scénářů. (mi-ib)