Na cestě - Série 17 (2015) (série)

Na cestě po italské Basilicatě (S17E16)

(epizoda)
Česko, 2016, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem krajem divoké přírody a starobylých měst ve skalách na jihu Apeninského polostrova... Kraj Basilicatu na mapě najdeme na nártu boty, kterou tvar Itálie připomíná. Z velké části zabírají krajinu hory s divokou přírodou, na jihu je však moře, takže jsou tu i překrásné pláže. Ale také starobylá města ve skalách, milí obyvatelé a tradičně výborná italská kuchyně. Život zde nikdy nebyl jednoduchý a i dnes je Basilicata jedním z nejchudších regionů v Itálii, na působivé vjemy je však tato výspa Apeninského polostrova bohatá. Ať už jde o starobylou Materu, jež sloužila jako filmová kulisa pro biblické filmy, opuštěná města duchů či horské scenérie dodnes obývané tradičními pastevci ovcí a koz. Na své si přijdou i chuťové buňky – vyhlášená je zdejší tradiční výroba sýru ricotta či lokální těstovinové speciality. (Česká televize)

FFF21

Itálie mě moc nezajímá, ale tenhle dokument byl nádherný. A u spousty míst bych ani neřekl, že je to právě odtud, ale spíš z jihoamerických And. Krása. ()