Reklama

Reklama

Mezipřistání

  • Francie Voir du pays (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Po skončení jejich služby v Afghánistánu dostanou dvě mladé vojínky společně se svou jednotkou tři dny na „zotavenou" v pětihvězdičkovém letovisku na Kypru. Ale zapomenout na válku a násilí není tak snadné. Cestou domů z Afghánistánu se skupina francouzských vojáků zastaví na Kypru, kde mají čas na „dekompresi" – tři dny ve sluncem zalitém letovisku, kde podstoupí intenzivní psychologickou první pomoc, aby se zbavili válečných traumat. Zde, mezi křišťálově modrou vodou a hordou turistů, musejí Marine s Aurorou – dvě z pouhých tří žen v jednotce tvořené převážně muži – čelit vzteku, traumatům a sexismu v armádě, zatímco se ze všech sil snaží přizpůsobit „normálnímu" životu. Toto strhující drama, které získalo cenu za nejlepší scénář v sekci Un Certain Regard filmového festivalu v Cannes, nabízí vskutku vzácný pohled na šrámy, které válka zanechala na duších vojínek. (Cinemax)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (12)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Příběh je z ranku poctivých evropských dramat na základě těžko otevíratelných evropských stigmat. Francouzští vojáci a vojačky se vrací z Afghánistánu a armáda jim připraví tři dny relaxu na národnostně schizofrenním Kypru. Lepší místo by si snad ani vybrat nemohli. Standardní Francouz toho ale o Kypru ví asi tolik, jako já o pletení pánských svetrů, takže je z kraje musí poučit, kde to vůbec jsou, a že se opravdu jedná o Evropu. Následuje vcelku zajímavá sonda do hlav jednotlivých vojenských bezmozků a na závěr dojde k mírnému vyfouknutí emocí, které nijak zásadně nešokuje, jak by mohlo. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Psychologicky věrohodný obrázek, jak válka škodí lidským duším. 1) Ženy v profesionální armádě. Posttraumatický stres. Psychologický debriefing jako krizově intervenční technika._____ 2) Trochu rozpačitý, i když logický konec._____ 3) Docela zajímavý film, na který ale za pár týdnů zapomenu. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Film o zpětných účincích války na jednotlivce. Postavy nejsou melodramatické, ani odtržené od reality. Prostě jsou. Tato metoda je nyní v psychologii hodně používaná i u profesionálů jako jsou hasiči, záchranáři apod. Je to dobře odpozorováno a celkově dobře nakomponováno. Napětí stoupá po horolezeckém laně a je zabaleno do dobrých hereckých výkonů hereckého souboru. Je to dobrý film. ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

"Brýle na oči, trauma útočí!" Zasloužený (říká Francie) relax pro hrdiny (co tady v Afghánu vlastně dělám) v luxusním all inclusive letovisku na břehu moře (bolesti), skvělé jídlo a pití, vybavené fitko, diskotéka a karaoke u bazénu (traumat). Místo úlevných slz jen alkohol proudem teče a rány na duši se (před celým sálem) doširoka rozevírají. I sůl se do nich sype, to aby se pak doma (divné slovo) v prý normálním (změkčilém a poživačném) světě ty rány rychleji zacelily. Takhle divně zdůvodňují vojákům a vojačkám (bezva nápad, ty ženy v bojových jednotkách) jejich mučení virtuální realitou vymydlení a nažehlení armádní psychologové. Srát se vojákům do hlavy zkoušejí samozřejmě chytře, tzn. podle idiotských manuálů, sepsaných dobroserskými civilisty v bezpečí kanceláří. TRAUMA OKÉNKO:  [][] Jaká nejzávažnější otázka zůstala nezodpovězena?  A) Kdo kde koho nechal ve štychu? B) Kdo komu zasedl místo na sedadle smrti? C) Kam přišla ta utržená noha? D) Proč (de facto veřejné) znásilnění, vedle chcípající přejeté kozy, zůstalo zcela bez odezvy? Ve scénáři i v jednotce! [][] Uhodli jste, nezodpovězená zůstala otázka D). To nevadí, letíme přece domů. :-/ Stupeň stresu, od 1* do 5*? Jen tři. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Som rád, že v reflexii súčasných horúcich európskych a svetových tém sa dostalo aj na vojakov, ktorí riešia svoje traumy z bojov na blízkom východe. Navyše ide o traumy veteránov vo veku sotva prekračujúcom dvadsiatku. Tie traumy sú nám ale predstavované prostredníctvom princípov psychodrámy, francúzska armáda je dokonca tak technicky vyspelá, že ide o 3D simulácie. Ale k čomu to vám nakoniec je, keď obsah vašej hlavy sa do žiadneho prístroja premiestniť (zatiaľ) nedá. A k čomu vám to je, ak si vás konflikty nájdu aj v tom našom "skutočnom" svete. 70% ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama