Jak vyrobit vraha - Série 1

(série)
USA, 2015, 10 h 13 min (Minutáž: 47–67 min)

Epizody(10)

V tomhle thrilleru ze skutečného života čelí Steven Avery po propuštění z vězení novému trestnímu případu, kdy jsou policisté obviněni z pochybení a nátlaku na svědky. (Netflix)

DJ_bart

Emocionálně devastující sociální kritika amerického systému, která je zároveň tím nejlepším, co kdy Netflix na poli dokumentů vyprodukoval. Člověka naprosto fascinuje, že nejde o fikci.... Making a Murderer mě položil do kolen jako málokterý žánrový oponent. Fakt smekám. ()

vyfuk

Trochu zajímavý způsob toho jak ukázat příběh vraha. Byl jsem zatažen hned několika způsoby, jeden z nich spočíval v tom, že seriál vše dokumentuje do dlouhých deseti dílů, kterou jsem vskutku podrobné, někdy spíše ale až úmorné a jednoduše nudné. To vše se kombinuje do toho, kdy ale stále sledujete jak se vlastně celá tato záležitost vyvine. Zajímavé je, že vlastně do dnes nevíme jaká je pravda. Další věc, která mne nicméně zarazila byla ve stylu zpracování, jelikož nevím jestli já jsem jenom slepý nebo jestli šlo o záměr, ale i když se jedná o seriál z roku 2015, vypadal spíše jako kdyby se točil někdy v 90. letech. Spíše jde i o tom princip, že jednoznačně to vypadalo, že se netočil v roce 2015, ale to by bylo samo o sobě těžké říci. Po tom všem, co je zde za sebou, se člověk stále musí divit. Jsem docela zvědav čemu se bude věnovat "nová" druhá série. ()

Sdoom

Dechberoucí dokument, doslova. Neskutečná mravenčí práce tvůrců, to se opravdu jen tak nevidí. Nemá smysl se nějak významně rozepisovat, tohle se prostě musí vidět a pak opravdu dlouho vstřebávat. Já i po skoro týdnu stále ještě vstřebávám, jde to totiž opravdu pomalu. Smířit se s osudem Steva Averyho člověk s alespoň malinkatým smyslem pro spravedlnost prostě a jednoduše nemůže. Čistých 5 hvězd. (Netflix, orig.) ()

Soweek

Pořad mapuje podstatnou část života a hlavně soudního procesu Avery family. Vzhledem k hodnocení na csfd jsem čekal maximum, ale dostal jsem poměrně málo. Tvůrci jsou totiž očividně na straně obžalovaného a výrazně podle toho vypadá celý seriál. Obhajoba dostává daleko více prostoru než obžaloba a divákovi je tak poskytnuto tragicky málo na to, aby si udělal dostatečný obrázek. Přitom kdyby byl Avery skutečně nevinný, znamenalo by to, že skutečnému vrahovi se musel povést poměrně husarský kousek s plánem o rozsahu Dannyho parťáků a takto to ve skutečném světě prostě nechodí. ()

Michelle75

Přiznávám, že při sledováno tohoto seriálu jsem odměřená,ale snažím se být nestranná. První sérií jsem se trochu prokousávala. Ale vydržať, stojí to za to. Nejen, že mě fascinuje ten příběh,ale i způsob jakým je tento dokument natočený, prostředí Averyho rodiny, samotní členové, autovrakoviště, Amerika, celková atmosféra. Probíhání soudu. Vyšetřování.Druhá série ubýhá rychleji, Katherine zkouší dokázat, že důkazy byly zfalšovaníé a je to pro laika velmi zajímavé, jak tyto vyčetřovací metody probíhají. Mě to tedy bavilo velmi a jsem zvědavá, jak vše bude pokračovat dál a jakým směrem se to bude vyvíjet, čas běží a je nemilosrdný. ()

Trancetino

Neuveriteľné. V živote som nevidel toľko nespravodlivosti naraz. Je to niečo neskutočné ako dokáže takýto odporný justičný systém existovať a vziať nevinnému človeku celý život. Dúfam, že sa im to podarí prelomiť a dostanú sa na slobodu vďaka existencii EDTA v Averyho DNA ak už ovšem niekto nezničil tie vzorky. Netflix je momentálne neprekonateľná spoločnosť. Tak perfektné a tak detailne spracované som ešte nič nevidel. V jednom roku vyrobili Narcos a tento dokument. Proste SUPER. Len tak ďalej. Už teraz sa teším na ďalšiu ich tvorbu. ()

hazdrova

TLIESKAM! Nešťastná zhoda náhod, skorumpovaní policajti, ktorí spolu držia, nech sa deje čokoľvek a STEVEN AVERY. Ak si pozriete prvú sériu, už si ju nikdy neodpozriete. Tento seriál vo vás zanechá takú hlbokú stopu, ako žiaden iný. Budete sa hnevať, od zúfalstva sa chytať za hlavu, kričať na Kratza cez obrazovku, aj keď vás nemôže počuť, mať chuť napísať všetkým kamarátom o tejto nespravodlivosti a hlavne dopozeráte prvú sériu tak, že sa nebudeme môcť udržať a pustíte si druhú. TAKTO SA ROBIA SERIÁLY. ()

ŠpetaMarek

Dean Strang s kolegou jsou jak vystřižení z hollywoodských soudních dramat. Byla úplná radost jak dokážou skvěle argumentovat. Za to Ken Kratz by se mohl posadit vedle Hanse Grubera a Darth Vadera. Víc emocí z 10h dokumentu nevykřesáte... leda byste měli něco z koncentráku. ()

celticek

Parádní záležitost. V některých momentech mi bylo až fyzicky zle. Síla peněz a státu je mocná. Nevěřím, že by byli nevinní. U Stevena je to těžší (těch 18 let za první vyfabulovaný případ je totální kolaps právního systému), Brendan je zřejmě jasný i přes jeho zjevnou inteligenční jednoduchost. Až jeho chování mě ale přesvědčilo, že Steven čistý nebude ani omylem. O to ale ani tak nejde. Spíše jde o neskutečně odfláklý přístup a neprofesionalitu státních složek od policie přes vyšetřovatele až po žalobu a porotu. Důkazy nejsou přesvědčivé, zúčastnění dávají přednost emocím před logikou a vědou. Posrali to poprvé a podruhé si reputaci moc nezvedli. Žádné DNA, žádná krev, evidentně nastrčený klíč, naočkovaní svědci. Nejvíc mě přikovali do sedačky metody forenzních vyšetřovatelů a Averyho obhájců - těm bych svěřil svůj život do rukou hned. Systém se musí pořád prověřovat. Jakkoliv. Druhá série právě začíná, jdu na to. ()

jackalsc

Bylo to opravdu fantasticky natočené, velice odvážné a velice poutavé. Na konci mi je fakt špatně, špatně z toho jak člověk vidí tu bezmoc, kde vás ani nenechají nic říct a plácnou zamítnuto. V závěrečném dílu jsem byl v šoku, já opravdu věřil, že někdo se konečně chytne za hlavu jak je toto vlastně možné. Nechce se mi ani věřit, jak vidím všechny ty policejní složky, jak drží všichni spolu, že se nikdo výrazně psychicky nesesypal. Když se někdo přeřekl, nebo mi přišlo, že touto výpovědí to totálně posral, nic se z toho nestalo. Všichni to ignorovali aby měli pokoj. Bratr Halbachové, naprosto chápu jak se musel cítít. Ale toto? Toto chování? Je to přesně ten typ člověka kdo chce krev za každou cenu, který kopne do jakéhokoliv člověka, protože to jeden řekl a druhý který to vyvrací, toho nechce slyšet. Takový člověk vše uzavře a i kdyby omilostnili Averyho, bude pořád věřit v jeho vinu až do konce, protože to někdo na začátku řekl. Dean Strang a Jerome Buting, odvádí famózní práci, v každém sporu poráží drtivě obžalobu a stejně to nikoho nezajímá. Všichni asi začnou civět do blba, dělají se, že poslouchají a přitom už přemýšlí jakou děvku vyklátí dnes v noci. Sakra ja chápu, že je to těžké jako porota posoudit tento případ, ale opravdu to tak vypadá, že tento případ byl pojat naprosto jednostranně a ti lidi co s tím nesouhlasili s tím nakonec stejně souhlasili, protože co kdyby byl opravdu vrah? Důkazy o nevině a vině nebyly jednoznačné. Raději mít jistotu, než ho běhat na svobodě? A to je přesně ten problém. Když si to vlastně uvědomíte, dostanete se do problému a rozhoduje o vás 12 náhodných lidí, kteří musí dojít k stejnému výsledku.To je téměř vždy nemožné. 12 lidí, kteří se dívají na kriminálky v domnění, že lépe rozhodnou. Jako vážně? 12 lidí absolutně bez kriminalistických zkušeností, něco plácnou, protože něco podobného viděli v kriminálce Miami. Tiší introverti, kteří mají opačný názor, jsou převálcováni, tupými tvrdohlavými lidmi, kteří to umí se slovy, pořád opakují stejné věci, až nakonec přesvědčí lidi co si myslí opak, protože co kdyby? Navíc nikdy není vyloučeno, že přesvědčiví lidé staví svou teorii na nedoložených důkazech, kde převládají emoce a prvotní dojem z obžalovaného. Ostatní to prostě přijmou v domnění, že je to fakt, ačkoliv není. A musíme se sakra hnout protože, nechceme v porotě trčet do konce života. Je to práce, té menšině co si myslí opak, je vždy jednodušší ustoupit většině, aby měli všichni klid a mohli pokračovat v normálních životech. A kdo ví jací lidé v té porotě vlastně seděli. Ani bych se nedivil, kdyby tam byli někteří lidé nastrčení. Neskutečné jak jsou všichni spojeni jak kořeny stromu, jak něco řeknou good guys, musí to být pravda. A nedejbože něco řeknete o střetu zájmu, o možnosti nastrčeni důkazů. Všechny složky se sepnout dohromady, protože jeden druhému kryje záda ne? Colborn, Lenk, Kratz a nejenom tito smrdí neskutečným způsobem. Ale raději zavřeme oči, protože pachatele máme.Děkuji Netflixu za tento obohacující zážitek, a divím se, že nezmizel v propadlišti dějin. Tady jde nádherně vidět, že třeba takovým dobrým natočením dokumentu lze krásně věci znovu rozpohybovat a nikdo už to asi nezastaví. () (méně) (více)

oli9

K soudu si nejdeš pro spravedlnost ,ale pro rozsudek... Neuvěřitelně prohnilý systém . Kdyby někdo natočil takový film , tak si řeknu co je to za hovadinu tomuhle by nevěřilo ani děcko ani milovník béčkových filmů .... ()

finest

Z pohledu právníka... za předpokladu, že všechno důležité bylo do dokumentu pojatu, pak je tohle prostě jedna velká bezmoc, drásá mi nervy sledovat, jak systém ničí tolik životů počínaje obviněným, jeho rodinou, jeho vlastními advokáty, kteří bezmocně přihlíží, jak systém velmi strukturovaným a sofistikovaným způsobem vytváří mozaiku pochybných skutečností a jak porota 12 více či méně vzdělaných LAIKŮ potvrzuje to, co si systém přichystal... uf, ani nevím, jestli chci sledovat 2. sérii, ačkoliv dokument je to brilantní a pokud nic, tak tohle by měl vidět každý!!! ... EDIT: beru zpět, se zaujetím budu sledovat druhou sérii, která navazuje na sérii první! ()

GlaDOS

Ačkoliv je první série tématem strhující a zasloužila by si všech pět hvězdiček, není úplně nejlépe natočena. Tím nemyslím kvalitu záznamů, která se dá kvůli věku omluvit. Myslím tím tu spoustu nadbytečné a nudné stopáže. Hlavně té z osobního života rodiny, ale také ze soudních procesů, protože důležité okamžiky tvůrci stejně opakují, když je chtějí divákům připomenout. A právě kvůli tomu jsem se často ke sledování překonával. První série by šla lehce prostříhat na pět dílů a výrazně by jí to pomohlo. ()