Making a Murderer (TV seriál)

Krimi / Dokumentární

USA, 2015, 10 h 13 min (Minutáž: 10x60 min)

Moira Demos

Kevin Kiner

Tohle je masakr teda. Naprosto odzbrojující. Je jasné, že seriál je natočen tendenčně na straně Averyho, nicméně těch policejních a soudních chyb je tolik, že to ani nemůže být pravda. Křivé výpovědi před soudem, lži, vynucené přiznání. Manipulace s médii, manipulace s důkazy. To je naprosto šílené. NEJEDNÁ SE O FIKCI, vše je doloženo reálnými záběry z vyšetřování, soudů a rozhovorů, včetně policejních záznamů. Je to vlastně téměř real time. Jak píše schoking, na očích a mimice poznáte kdo je zmrd, u některých to poznáte už podle ksichtu (první obhájce Brendona). Nicméně to vypadá, že se něco na základě tohoto seriálu bude dít. Brendan už je v tomto čase venku a Steven se chystá. Tak uvidíme. Je vidět, že americký buran to má v USA podobně těžké jako černý.(11.10.2017)

Každý kto si myslí, že slovenský justičný systém je nefunkčný a pomalý by si mal pozrieť Making a Murderer , aby zistil, že ani inde vo svete, v tomto prípade especially in USA, to nefunguje veľmi odlišne. Držať totiž niekoho v base dlhých 18 rokov za zločin, ktorý nespáchal ... a po prepustení ho obviniť z ešte ohavnejšieho. Nuž, nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie príbehy píše sám život. Pretože niečo takto zamotané, s toľkým množstvom náhod a nejasných dôkazov by nevymyslel ani najlepší hollywoodsky scenárista. O to je to šokujúcejšie, že sa nejedná iba o príbeh „podľa skutočných udalostí“, ale o dokument výhradne pozostávajúci z autentických záberov, interview, vypočúvaní, ktoré sa skutočne odohrali a vystupujú v ňom výhradne reálne, vo väčšine prípadov stále žijúce osoby. Chápem v USA tú kontroverziu okolo celého seriálu/dokumentu, ale Netflixu rozhodne palec hore, že sa niečo podobného nebáli pustiť do sveta (aj keď ani jedným z tých ktorí sa na prípade podieľali a vidieť sa v tomto dokumentu by nechcel byť nikto). Making a Murderer je síce zostrihaný do seriálovej štruktúry a každá epizóda prezentuje niekoľko zvratov, aby udržala pozornosť, ale možno to pre niekoho nebude mať také „tempo“ ako klasické kriminálne/ súdne seriály. Predsa len sú to všetko skutočné zábery, s ktorými sa dá obmedzenejšie pracovať ako s tými fiktívnymi. Taktiež by sa Making a Murderer dal vyčítať možno až priveľmi jednostranný pohľad a obhajoba Stevea Averyho, ale tu nejde iba o to, či Steven Avery je vinný alebo nie. Ale o to, že človeka je možné odsúdiť na základe množstva veľmi chabých dôkazov a dokonca dva krát! V prvom prípade ho nechať vo väzbe 18 rokov, až následne ho prehlásiť za nevinného a ešte sa vyhýbať odškodneniu. Čo to musí urobiť so psychikou človeka a ako mu to zničí celý život! V tom druhom ... no nebude spoilerovať, to si už musí každý pozrieť tých desať epizód sám, aby zistil ako to s Averym dopadlo. Je to rozhodne veľmi zaujímavý proces. CELKOVO: 4* (8/10) / PS: inak Wisconsin je evidentne plný českých emigrantov, tu Kocourek, tam Dvorak (teda teraz už nie Dvořák, ale Dívourak).(5.2.2016)

Kdybych četl, že je to fiktivní seriál točený pseudo-dokumentární formou, tak tomu věřím. Dva sympatičtí obhájci v devadesátkových sakách se snaží prokázat reasonable doubts proti předpojatým policajtům a slizkým žalobcům. Super je, že si můžete sami hrát na člena poroty a přemýšlet, jak byste se rozhodli s těmi důkazy, co máte. Super není, že Avery je skutečný člověk a v jeho botách by nikdo z nás nechtěl být. Může být asi škoda, že dokumentaristé jasně straní obžalovanému, takže se věnují spíš zpochybnitelným důkazům než těm, co by na něj mohly ukázat (krev a vlasy v kufru auta, například - zmíní je tam jen jednou, divák si řekne: "wat? Jak tohle vysvětlil?" ale už se jde pryč); ale chápu že chtěli demonstrovat nějakou jinou možnost než verzi žalobce. Ve druhé půlce to trochu ztrácí dech, škoda že to má 10 dílů a ne 6 nebo 7, ale i tak je to napínavé a návykově koukatelné. Jen je potřeba počítat s pocity hnusu a bezmoci, kdy budete tlouct do stolu a volat na obrazovku, že si dělají *****, že tohle není ***** možný!(17.1.2016)

Člověk rok sedí a málem mu kvůli tomu uteče tahle nesmírně sugestivní záležitost! Nebudu si na nic hrát, bulel jsem u toho jak malá děvka. Na tu bezmoc při sledování nikdy nezapomenu, protože je téměř hmatatelná a až s nechutnou precizností popisuje fungování americké justice. Jakmile se v Americe stanete obviněným, nejde pouze o nešikovné šlápnutí do hovna, nýbrž o artistický placák do žumpy. Přesně v ten okamžik totiž přestává pravda existovat. Už na ní nezáleží. Jako lacinou šlapku si vás přehazuje obžaloba s obhajobou a vy se během celého přelíčení prakticky nedostanete ani ke slovu, protože o vás už dávno nejde. Na jedné straně předražení advokáti honící se za senzacemi a na té druhé tlustý upocený zmrd s čtyřposchoďovým ovarovým podbradkem, který z pozice Ježíše káže morálku a znechucení nad vaší ohavnou existencí, a přitom si po nocích pokrytecky honí svého malého šulínka nad fotkami desetiletých Japonek v kostýmech My Little Pony. Vaše budoucnost je v rukách lidí, pro které jste pouhá práce, představujete jenom další otravnou šichtu u soudu, kvůli které nemohou jít odpoledne na sklenku Merlotu a masáž varlat. A až se tam obě strany dostatečně vyzvrací, o vaší vině či nevině bude rozhodovat porota složená z instalatéra, uklízečky, trafikantky, bezdomovce, invalidy, otylé hospodyňky s hnisavým abscesem v podpaží, bezzubé kartářky, podomního pojišťováka, youtubera, nezaměstnaného, krávy a debila. Těchto dvanáct kokotů se na pár hodin izoluje od okolního světa a svými exaktními znalostmi z psychodiagnostiky, genového inženýrství a hematologie rozhodují o tom, zdali jste tu prostitutku v keři u dálnice pobodali opravdu vy, nebo jestli to náhodou nemohl být někdo jiný, když vy jste v době činu zcela prokazatelně o stovky kilometrů jinde vykrádali banku. Tady porotce Džon Dejvis je sice expert na pivní lístky, ale pro dnešek už toho má opravdu dost, takže hlasuje pro ‚vinen‘ a Kejtý Sančézová to vidí némlich stejně, hlavně aby už mohla běžet s kámoškou do mekáče na řízek. Takže porota se vrací a na základě těch samých spekulací, ve kterých se topila obhajoba s obžalobou, nad vámi vynáší ortel. Ten se v okamžiku vyřčení stává slovem Božím a novou, státem posvěcenou, nezávadnou pravdou, kterou nelze jen tak zpochybnit. Pokud se nová pravda náhodou liší od té původní, zcela ignorované, tak máte holt smůlu. Někteří aktéři si možná nad miskou tvarůžků řeknou ‚ups‘ a vy už si to doživotí prostě nějak odsedíte, vždyť zase o tolik nejde. Po dvou dekádách nepřetržitého soužití se zdegenerovanými psychopaty se začnou vaše nároky na štěstí snižovat a za ohromný životní úspěch považujete už to, když vás po třech letech papírování přemístí z věznice, kde vám na oběd srali do talíře, někam, kde se do nich jenom lehce čůrá. A nakonec v devadesáti chcípnete na udušení velkým černým ptákem. Bohužel se nejedná o žádnou fantasmagorickou utopii, ale o zcela běžnou každodenní praxi. Z případu Stevena Averyho mi bylo na blití a oceňuji, že se dokument přiklání na jeho stranu. Konečně to za celý jeho život někdo udělal.(23.1.2017)

Naprostá bomba. Ještě se mi nestalo, abych byla do nějakého dokumentu takhle emocionálně investovaná. Tahle série vás překvapí, rozčílí, napne vás a nechá ve vás pocit vděku za to, že nežijete v US and A, kde se je (nejen) soudní a policejní systém takhle rozbitý. Víceméně se jedná o prvotřídní soudní drama s řadou překvapivých zvratů, hrdiny i padouchy (státní zástupce Katz s tím úchylným hláskem, zkorumpovaní policajti...). A drama je to tak dobré, že jsem si po druhém díle musela ověřit, že nás tvůrkyně netahají za nos a v desátém díle se nedozvíme, že to bylo všechno zinscenováno. Bohužel nebylo. (Spoiler) Stevena Averyho a Brandona Dasseyho je mi lidsky hrozně líto, očividně jsou to oběti hloupého a špatného systému. V současné době mají oba nové právníky, Avery dokonce prý jednu z nejlepších právniček ve Státech. A to díky pozornosti, kterou vyvolal tento dokument. Takže bravo, tleskám Demosové, Ricciardiové i Netflixu. PS: Ano, vím, že je dokument předpojatý a je na Averyho straně. Ale i když od toho odhlédnu, tenhle případ zatraceně smrdí a v normálním soudním systému by Avery sedět nešel.(5.3.2016)