The Id

Psychor

Režisér Thommy Hutson je podepsán pod několika zajímavými dokumenty mapujícími hororový žánr, takže jsem byl logicky zvědav i na jeho hororový debut. Potěšilo mě, že do hlavní role obsadil Amandu Wyss, které sice osud nedopřál zrovna dvakrát úspěšnou a plodnou hororovou kariéru, ale jejího velkého talentu jsem si jakožto zdejší hororový expert nemohl nepovšimnout již před více než 30 lety v Cravenově legendární Nightmare on Elm Street, kde však v roli Tiny bohužel setrvala mezi živými jen pár minut. Dostat tehdy více prostoru a třeba z ní udělat i Nancy, tak dnes mohlo být všechno jinak a možná bychom nyní hovořili o Amandě Wyss jako o hororové královně. No alespoň částečně si Amanda Wyss nepřízeň osudu vynahradila svým velkolepým výkonem právě v Id. Jedná se o psychologický horor, který má velmi blízko ke snímku Broken, jenž je však určen především opravdu náročným hororovým divákům. Id naopak mohu doporučit i mírně pokročilým, kteří si bezpochyby poradí s lehce pomalejším tempem. Odměnou jim bude ochutnávka z koktejlu emocí, které postava Meredith zažívá během nepřetržité péče o nemohoucího morouse. Stačí přidat pouhou jednu ingredienci a účinky naberou na síle. Pohádkové flashbacky se nejprve prolínají s děsivými vidinami, až nakonec vyústí v čiré šílenství. Uděluji slabší čtyři hvězdy a pevně věřím, že podobně laděných hororů bude v rámci žánru jen a jen přibývat, ()