Jako bychom dnes zemřít měli

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2016, 52 min

Ukázka výchovného procesu STB. Aneb jak Estébáci sprovodili ze světa Číhošťského faráře P. Josefa Toufara. Unikátní filmový záznam byl nalezen v archívech Stb v roce 2016 a v něm je popisováno, co s nebohým farářem prováděli a jak inscenovali Číhošťský " zázrak " po svém. Přitom Toufar od začátku tvrdil, že on nic neviděl (tenkrát v roce 1949 se měl v tamním kostele během Toufarova kázání párkrát ze strany na stranu pohybovat kříž, což prý vidělo 19 svědků, ale sám farář ne). Každopádně další usvědčující důkaz, co si s lidmi mohla STB dělat a vraždit každého, kdo se jí jen trochu znelíbil. A stále se v dnešní době najdou lidé, co by hlasovali pro komouše. V podstatě STB byla stejná úroveň jako KGB nebo Gestapo.(29.11.2016)

Dobře natočený dokument o Josefu Toufarovi, kterého si podala naše StB, aby z něj doslova vymlátili to, co si sami vymysleli. Škoda těch divadelních pasáží, určitě by to šlo i bez nich. Mnoho estébáků za války dělalo pro gestapo, a protože zvyk je železná košile, za měsíc bylo přiznání na stole. Co na tom, že bylo vymlácené a Toufar byl podepsán pod něčím, co pravděpodobně ani nečetl, neboť toho nebyl schopen. Co na tom, že všichni museli vědět, že je to celé bouda. Pomocí osvědčených metod dosáhl režim svého, Toufar zemřel, a tak ho zahrabali jako psa. Těžké téma, těžší pochopit, jak ještě dnes může někdo tu komouškou sebranku volit...(9.4.2018)

• ivamka

Kdysi mi tohle téma rvalo srdce na kusy. Dnes ale vidím tolik úchylů kolem nás a jen kdyby se našla příležitost dělali by tohle zas. Určitě ne panu farářovi a že se taky najdou mezi nima podšívky jako tuhle ten, co sexuálně obtěžoval svoje posluhovačky, ale třeba nějakého dělníka by si našli. Myšlenka v dokumentu vyšla naprázdno jak vždy, protože sadisti byli jsou a budou. Takže nic nového jen opět lítost a odpor, ale kde ti lidi jsou?(2.12.2016)

Z dopisu příteli: „Dokument o P. Josefu Toufarovi na mě mocně zapůsobil. Jakkoliv ten osud znám - především z knihy Miloše Doležala - byl jsem jím poznovu zasažen, a to nejen těmi nalezenými děsivými filmovými záznamy, ale samým zpřítomněním Toufarova příběhu a martyria, opravdu mimořádně sugestivním. Velice mě také dojaly ty stařenky, to jsem skutečně užasl nad silou jejich víry. Střet jejich prostého světa s nelidskou mašinérií státní bezpečnosti jednoznačně a zřetelně osvětlil celou onu dějinnou situaci. Tvůrci krásně naznačili jeho trvalost a věrnost, s níž odolává politické zvůli i společenskému úpadku. Myslím, že by se dal konfrontovat i s dneškem a i v tomto srovnání by poskytl vzor skutečného, pravého života.“(2.3.2017)

Dokument sám osobě má smysl už jen proto, že velmi přehledně a v příjemně nastavené stopáži připomíná událost z pohnuté, tvrdé doby, při jejímž vyprávění stydne krev v žilách nejednomu přihlížejícímu. Film, vkusně sestříhaný z fotografií, dobových záznamů, výpovědí pamětníků, rekonstrukcí a mluvy Olbrama Zoubka pak působí dostatečně osobně a má zároveň i natolik velkou výpovědní hodnotu, aby spolu se silným příběhem zajistil, že se na osobu Josefa Toufara nezapomene… A to je jedině dobře. Ostatně, slovy onoho známého sochaře: „Stálost ve smýšlení, to je krásná vlastnost. A tu se snažím připomenout…“ Více zde: http://nafilmu.cz/2016/11/recenze-jako-bychom-dnes-zemrit-meli-2016-osudu-rezimem-ztyraneho-duchovniho/(13.7.2017)