20. apríl 1999 a deň, ktorý navždy zmení Spojené štáty americké. Pravdivý príbeh založený na denníku 17ročnej Rachel Joy Scottovej (Masey McLain), dievčaťa zo silne kresťanskej rodiny a zároveň prvej obete strelcov pri masakri na strednej škole Columbine. Zápisky z denníka sledujú jej dospievajúci život a deň po dni smerujú k jednej z najtragickejších udalostí v modernej americkej histórii. (GTS_PUNK)

silentname

Myslím si, že je málo filmov, o ktorých môžem povedať, že sa dotknú človeka na správnom mieste. "I´m Not Ashamed" by som určite do tejto kategórie zaradil a je to pre mňa film, ktorý skutočne vo mne vyvolal veľké množstvo pocitov. A možno práve ten fakt, že vieme, čo sa nakoniec stane robí všetko ešte silnejšie. Pretože Rachel je skutočne pre mňa osobnosť. A je málo ľudí, ktorí by pôsobili ako takéto osobnosti. V tomto komentári sa vyjadrím ale len k filmu ako takému a k osobnosti Rachel. A musím povedať, že to funguje veľmi dobre. A keď na konci jej spolužiaci nosia kvety na jej auto, cítite každý jeden ten moment. Pretože nie vždy musíme mať pocit, že všetko dopadlo tak, ako sme si predstavovali, aby sme sa mohli ľudského srdca dotknúť. Vezmime si len ako príklad film Pay It Forward. Na konci vidíme, že jeden nápad skutočne zasiahol ľudí viac, než samotný autor myslel. Tu je to ale urobené úplne inak a musím povedať, že to funguje. Rachel je pre mňa veľmi uveriteľná a priam cítim z nej tú osobnosť a verím, že keby som ju poznal, tak by som určite prežíval to, čo všetci po jej smrti vo filme. Pretože niekedy skutočne stačí málo na to, aby sme urobili zmenu. Je toho oveľa viac, čo by som chcel o tomto filme povedať, no myslím si, že venujem mu väčší priestor vo svojom denníčku a spracujem tam detailnejšie vysvetlenie mojich pocitov. Najmä preto, že sú určité osobné veci, ktoré sa k tomu viažu a nepotrebujem to riešiť tu. Nie je to ani prehnane kresťanské, že by to niekoho iritovalo a má to skutočne dobré srdce. Ja si myslím, že je to film, ktorý by som odporúčil si pozrieť. Hodnotenie: A ()

eLeR

Strašná bieda ... ale ak príbeh Rachel bol pre niekoho inšpiratívny a dodal mu silu v jeho živote, tak to malo zmysel. Nemyslím jej smrť, myslím tento film. ()

Arsenal83

Film je oslavou jedného mladého života, ktorý sa zbytočne skončil predčasne. Je samozrejme i nábožensky založený, ale na tom nevidím nič zlé. Konanie dobra nepovažujem ani za stupídne, ani sa sentimentálne. Vcelku je teda dobré, že takýto film vznikol. Čakal som len viac v rámci samotnej tragédie na škole, viac o vrahoch, čo tomu predchádzalo i ako to celé prebehlo. Dej tu bol však zameraný len na jednu postavu, a preto niektoré dôležité informácie neboli ponúknuté. ()

KrestanFilms

Film vycházející ze skutečných událostí a zápisků skutečné dívky, o níž je tento film. Film o životě jedné skutečné dívky, která věřila Ježíši ale stále bojovala se svou přirozeností. Sledujeme její výhry i selhání její smutky i radosti. Jako křesťané s ní toto vše můžeme prožívat, neboť to prožíváme také. Co mě na tomto filmu povzbudilo bylo to, že zde bylo krásně vidět, že to, co pro Ježíše udělala ve svých "lepších" chvílích, ji pomohlo v těch těžších. Za shlédnutí určitě stojí. ()

JohnCZ

Obsahuje spoilery. Na jednu stranu docela solidní teen drama, které vykresluje příběh silně věřící Rachel. Asi za to půjdu za Crowleym do pekla, ale pro tyhle mírně naivní věřící dívčiny mám prostě slabost a nutno podotknout, že na laskavý úsměv Masey McLain se opravdu dobře dívá. Jenže pak je tu ta druhá část, kterou prostě tvůrci filmu nezvládli. Film totiž evidentně točili křesťanští filmaři a často jde film opravdu hodně daleko přes čáru. A i když jsou slova filmové Rachel velmi ušlechtilá a dokáží přimět k zamyšlení, křesťanská agitka opravdu z toho číší na všechny strany a po čase začnou všechny ty teatrální řeči o Ježíšovi a odpuštění působit stereotypně a otravně. Občas tomu chybí větší odstup, který by byl jedině ku prospěchu věci. Kdo tedy čeká detailní a věrohodnou rekonstrukci událostí o střelbě na Columbine, bude nejspíše zklamán. Tohle je opravdu spíše více o příběhu jednotlivce, o vlivu víry a o tom, že stačí okamžik, aby tragédie převrátila na ruby život mnoha lidí. ()

Freemind odpad!

To mám za to, že si nečtu popisky filmů. Chtěl jsem se podívat na film o tragédii v Colombine, dostal jsem stupidní, sentimentální, diletantsky natočenou náboženskou agitku. ()

hygienik

Mám rád kresťanské filmy. Rád počúvam argumenty za a proti niečomu. Lenže tento film stojí a padá na emóciách. Teraz nehovorím o emóciách týkajúcich sa Columbine, ale o Racheliných osobných emóciách a skutkoch. Tie buď diváka zasiahnu alebo nie. Film sa mi zdal trochu prehnaný a mnohé vedľajšie postavy boli afektované. To, čo Rachel robila, bolo krásne, ale len málo ľudí to chce robiť a ešte menej to dokáže. Súcit v kresťanskom slova zmysle, je obetou pre druhých a na to najprv musíte byť vysporiadaní sami so sebou. To je ťažká, neraz celoživotná vec. ()

Aljak

Ak mám pravdu povedať, čakal som, že to bude oveľa oveľa horšie, ale musím uznať, že som v podstate milo prekvapený. Každému je od začiatku jasné ako tento film skončí, ale tomu koncu predchádzalo množstvo životných osudov každej z 13 obetí. A tento film je venovaný jednej z nich - Rachel Scott. Najviac som sa obával toho, že to zas bude nehorázna kresťanská agitácia, ktorá bude dominovať celému deju. Ale našťastie tomu tak nebolo, hoci tá kresťanská stopa tu bola v podstate dosť výrazná, avšak skôr takým nevtieravým a znesiteľným spôsobom. Rachel bola väčšinu príbehu v pokušení a dilematickom rozpoložení, o tom či je lepšie byť samou sebou alebo len lacnou kópiou jej kamošiek. A to bolo na tom celom filme najlepšie. Scéna ako sa prechádza po hrane strechy a pochybuje, to bol rozhodne TOP okamih celého filmu. Čo sa týka pointy na konci, s tým sa až tak nestotožňujem. Hoci sa nám snažili nahovoriť, že Rachelina smrť bola v konečnom dôsledku prínosnejšia ako jej život... ja sa otvorene pýtam "Kde je Boh, aby zastavil takéto zverstvá páchané na nevinných ľuďoch?". ()

brumbrum

Krasne svedectvo, svetlo v tomto tmou zasmradenom svete. Je mi fakt luto zobrakov, co na tento film napisu 'odpad' a 'agitka'. Sedite na rozkvitnutej luke plnej kvetov, svieti slnko, mate tyzden volna a milovana zena vam prave sepka, ako vas miluje. No a co povie klasik-retardak? Agitka, dojak. Napluje zene do tvare, otvori pivo a ide domov, zatiahne zavesy a kukne si horor - pretoze "svet stoji i tak za hovno". Duchovny zobrak sa to vola a lieci sa to tazko. Vazeni, kto hlada Boha, pretoze poznal uz tu na zemi peklo, otvorte si Bibliu a citajte. Ako iste viete, Boha NIE JE VIDNO, pretoze by sme si nasrali do gati a nemali ziadnu slobodnu volu - takze sa drzi potichu v uzadi. Ale da s Nim hovorit - nez niekto povie, ze na daco, co sa neda vidiet, neveri, MUSI predsa vediet, na co to vlastne neveri, koho to vlastne odmieta. Ale ako to moze neverit a odmietat, ked nikdy neskusal s Bohom hovorit a nic o Nom nevie? Zober si Bibliu a precitaj, skusaj oslovit Boha, trebars mu nadavaj a dozaduj sa odpovedi: ale KOMUNIKUJ - a az potom skonstatuj, ze si ateista s prehladom; zial som skutocneho ateistu nestretol zatial, len samych smejdov, co nemaju nijaku sajnu, ze si robia prdel zo Stvoritela, pretoze jakziv si neprecitali Jeho Slovo. Mi to pride ako dat dakomu mobil na lekara, co zije daleko a moze mu po telefone pomoct - no ale pacient povie 'na tom cisle nikto i tak nie je, je to cista agitka', cislo vyhodi a umrie na nekonzultovanu chorobu. Ad film: ano, je to silne emocne - ale aky kaliber debila ocakava povrazdenie 17-rocnych studentov byt pribeh ku pivu, kde si utrie papulu a skonstauje, ze sa dobre pobavil? Co za chudakov kuka tento typ filmov, len aby potom napisali 'lacna agitka', 'dojak'? Je mi smutno.. 5* jak bic, gratulujem tvorcom - a nechcel by som byt v kozi tych dvoch tvorov, co pobili tych mladych; tomu sa vravi peklo, tu na zemi, takze celkom jasne citit, ze musi existovat aj nebo. Film urcite nie je faktograficky dokument s balistickymi schemami a popisom zbrani, ktore amici veselo predavaju ako pumpu na bicykel. Je to velmi ludsky podany obsah dennicka zavrazdeneho dievcata, ktore samo hladalo - a naslo - Boha, nez ju stihli popravit. ()

kacaabba

Knižní podoba, napsaná mámou hlavní hrdinky se jmenuje "Řekla ano - Mučednice v džínách". Ovšem kniha popisuje hodně jinou dívku, takže se  dá říci, že se scénárista pouze inspiroval událostí, která se skutečně stala a tím, jak na to zareagovala hlavní hrdinka. Osobně si více cením filmu, protože může více oslovit mladé křesťany než skutečná Ráchel. ()

GTS_PUNK

Streľba na americkej strednej škole Columbine 20. apríla 1999 je bezpochyby jednou z udalostí, ktorá šokovala nielen Spojené štáty americké, ale v tom čase aj celý svet. Nepredstaviteľný krvilačný akt uskutočnený dvoma študentami - Ericom Harrisom a Dylanom Kleboldom. Z pomedzi trinástich obetí, ktoré zahynuli guľkou zo zbraní týchto dvoch strelcov, bola tou nešťastnou prvou Rachel Scottová (Masey McLain). A práve o nej je tento film. Formou zápiskov v denníku máme možnosť sledovať dianie v jej živote od augusta 1998 až do osudného dňa v apríli nasledujúceho roka. Napriek všetkým problémom, ktoré mala, dokázala vždy pomáhať iným a aj vďaka svojej silnej viere v Boha, sa snažila ľudí naviesť na tú správnu cestu. A jej viera ju neopustila ani v tej najťažšej chvíli. Poďme to všetko zhodnotiť postupne. Samotný námet natočiť film, v ktorom sa hovorí o Columbine a používajú sa skutočné mená zainteresovaných ľudí, oceňujem. Aj keď je filmov na tému "school shootings" viacero, v žiadnom z nich som sa nestretol s priamym použitím mien a názvov z 20. apríla 1999, aj keď je jasné odkiaľ všetky tieto filmy brali smutnú inšpiráciu. Dejová línia vychádzajúca zo základu reálnych zápiskov z denníka Rachel Scottovej je takisto niečo, čo sa mi svojim spôsobom páčilo. Svojim spôsobom preto, lebo nie som kresťan, takže by sa mohlo zdať, že mi prehnané spomínanie Boha, Ježiša a kresťanstva bude prekážať, ale sám som sa pristihol pri tom, že tomu tak vôbec nebolo. Niektoré interpretované zápisky boli dokonca veľmi zaujímavé a prinútili ma sa hlbšie zamyslieť, čo je vec, ktorú si na filmoch veľmi cením. V deji však nájdeme aj niekoľko nezrovnalostí a momentov týkajúcich sa najmä Harrisa s Kleboldom, ktoré nie sú tak úplne pravdivé. Napríklad jednou z faktických chýb je tá, že bomby, ktoré nainštalovali v školskej jedálni, nepriniesli v čase, keď v nej nikto nebol, ale za "plnej prevádzky" ako to možno vidieť aj na záberoch z bezpečnostnej kamery. Tvorcom filmu však možno tieto menšie či väčšie nezrovnalosti so zavretými očami prepáčiť. Predsa len hlavná podstata celého filmu tkvie v niečom inom. Herecky sa na to takisto dalo pozerať, Masey McLain je veľmi sympatická a vidno, že sa do role Rachel naplno vžila. A to možno povedať aj o ostatných hercoch a ich výkonoch. Samozrejme, že sa nejedná o vždy dokonalé výkony a sem-tam vidno aj slabšiu chvíľku. I'm Not Ashamed je možno kresťanským filmom, ale do takej miery, že to nemôže nikomu prekážať. Vyslovené myšlienky z denníka Rachel Scottovej v sebe nesú skutočný odkaz a naozaj sa dotkli miliónov ľudí po celom svete. Je to zachytenie tragédie na Columbine z iného pohľadu, ktorý je možno verejnosti menej známy. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo dať tomuto filmu šancu. Môžem povedať, že v ňom určite neuvidíte žiadne známe herecké tváre, Oscarové výkony a ani zobrazenie masakry. Môžem ale povedať, že sa divácky jedná o pomerne silnú drámu, ktorá možno spustí aj vaše slzné kanáliky. ()

Tipko

Inšpiratívny film zvlášť pre dnešných mladých kresťanov, aby ostali verní Kristovi, aj keby ich to malo stáť stratu kamarátov, dobrého mena, či svojho života. Ráchel Joy Scottová je hrdinkou. Odporúčam! ()

ing.man

Tohle jsem v 19 minutě drop. I když jsem křesťan a považuju se za toho, který to myslí s Bohem vážně (říká se nám "obrácený křesťan") tohle byla pouhá agitka. A takhle obravdu ne. A je mi to líto, je to škoda. ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Podprůměr, nebýt to podle skutečné události + moc ježíšování atd. Takhle se, ale celým filmem nesla "mrazivá" atmosféra z konce. Solidní "drama". ()

PoprockCZ

Přemýšlím, proč jsem si tento film přidala do "chci vidět". Možná jsem chtěla zjistit jak se ta středoškolská tragédie přihodila. Bohužel tento film se uvedenému tématu věnuje jen velmi okrajově. Převládá vyprávění o velmi silné křesťance, která nedá na svého boha dopustit. Celé to na mě působí jako oslava tohoto náboženství. Trochu se také vytrácí smysl zápletky s "bezdomovcem", kterého zázračně obrátí na víru. A naprosto nevěrohodně pak působí herecké ztvárnění střelby (ani se nebrání násilníkům) a následného smutku matky na pohřbu. ()

stow

Z filmového hľadiska je to podpriemer. To, čo je na filme najzaujímavejšie a "dobré" je  skutočný príbeh.  Až na pár prirodzene vtipných momentov a tragický záver, film nudí stereotypmi o dobrých a zlých ľuďoch. Toto spracovanie zlyháva aj v prenesení základných myšlienok, ktoré by asi chcelo povedať.  Rachel Joy Scottová bola/je zjavne inšpiratívnou osobou, zaslúžila si lepší film. ()