Páni mají radši blondýnky

• USA Gentlemen Prefer Blondes (více)

Marilyn Monroeová vytvořila v nestárnoucí komedii Howarda Hawkse prototyp okouzlující sexuální bohyně s plavou hřívou, která si omotává srdce všech okolních mužů. Role rozkošné naivní blondýnky Lorelei jí byla šita přímo na míru a film měl obrovský úspěch. Monroeová si jím vysloužila přezdívku "dumb blonde" - hloupá blondýnka, která ji v podobě dalších filmů provázela téméř celý život. Příběh vypráví o dvou kabaretních umělkyních Lorelei Leeové a Dorothy Shawové. Bohatstvím opojená Lorelei se chce vdát za movitého muže, "aby měla čas na lásku". Moudrá a v lásce skeptická Dorothy v podání vynikající "tmavovlásky" Jane Russellové naopak ochraňuje svou přítelkyni před nepříjemnými důsledky její nezodpovědné teorie. Obě dívky ke konci naleznou toho pravého: Dorothy chytrého, ale milujícího Malonea a Lorelei bohatého Esmonda. Není však úplně jisté, zda ho skutečně miluje, nebo zda má raději jeho majetek. (Česká televize)

Baxt

Hrozně statický muzikál bez Hawksova vkladu, prostě produkt éry celulitidových sex symbolů a dráždivých kabaretních vystoupení. Přitom ty kočky nejsou tak ploše napsané, jak by se mohlo zdát. Obě dvě, ale zejména Monroe, skrývají pod rouškou nevinnosti dostatek uvědomělosti. Russell je zase příkladná emancipovaná žena, na nápadníky nahlíží skepticky, ale lásku hledá. Nechat rozpočet nabobtnat, aby to nepřipomínalo inscenaci z počátků americké televize, určitě by to mířilo i výš. ()

Fiftis

Skoro 70 rokov stará snímka a ja som sa o nej dozvedel len nedávno. Mám slabosť pre filmy z obdobia 50.rokov minulého storočia a je jedno či sú to filmy priamo točené z tohto obdobia alebo súčasné snímky zasadené do tejto doby. Tu navyše hrá ikona 50.rokov Marilyn Monroe. Pre fanúšikov footfetishu slabých na srdce túto snímku radšej neodporúčam, lebo by to mohlo byť to posledné čo uvidia. Radosť pre oči. Snímka je krásna vo farebnom prevedení, preto by som odporučil zhliadnuť radšej tú. Herci sú skvelí, má to krásny nádych 50.rokov, od hudby, cez kostýmy po vozový park. O hviezdičku menej za príliš zdĺhavé a nudnejšie dialógy, ale inak som sa príjemne bavil, má to aj prvky komédie. ()

T2

Rozpočet $2,260,000Tržby USA $12,000,000Tržby Celosvetovo $12,000,000║ Nečakané milé a odviazané prekvapenie z čarovnou blondínkou Marilyn Monroe, film zdobia chytľavé piesne, prim tanečky z dvojicou Jane Russell a Marilyn Monroe, uvoľnený dej, miestami vyšperkované "naivné" dialógy a veľká dávka neviazanej zábavnosti. Ja som sa zabával do pokukania, skvelý film! /videl v kine: 90%/ (videl na festivale Art Film Fest 2010) ()

Rominator

Lorelei Lee (Marilyn Monroe) je napomenuta bohatým snoubencem Gusem, aby při plavbě do Paříže nezpůsobila jakýkoliv skandál, protože by to ohrozilo plánovanou svatbu, kterou si starý pán Esmond nepřeje. Doprovod jí dělá nejlepší kamarádka a také kabaretní umělkyně Dorothy Shaw (Jane Russell), která má úplně jiná kritéria při výběru toho pravého... Obě hlavní představitelky v průběhu filmu obléknou několik krásných kostýmů. Příjemně strávená hodina a půl plná zpěvu, tance a dobré nálady. ()

Martin741

Normu jeane Mortensen, znamu svetu ako marilyn Monroe som nikdy nemusel, vlastne  u mna patri do kategorie hereciek, ktore nemusim, rovnako povedzme Fergie, Demi Moore a zo starsich neznasam Polu Negri. Posledne menovana mi nahanala takmer vzdy hrozu, bola temna, cela Pola Negri. Taka Jane Russell bol vyzdy v uzadi oproti Norme, a mala na konte skutocne kvalitne  filmy- Montana Belle  1952, His kind of Woman 1951 a The Tall Men 1955. Tento film Gentlemen prefer blondes je suverenne najlepsim filmom Jane Russell, musim napisat, ze film mal obrovsky uspech, na csfd je  v uzadi, co je vecna skoda. Jane Russell tu bola proste skvela, ovela lepsia ako Norma Jeane Mortensen - apropo, Vdaka tomuto filmu ziskala osoba zvana Marilyn Monroe  prezyvku "hlupa blondinka"  - no a povedzme si na rovinu, intelektual z nej nikdy nebol  : 92 % ()

• Všetko oblečenie, ktoré bolo použité v tomto filme, navrhol William Travilla. (AdamCritic)
  • Marilyn Monroe (Lorelei) mala v tej dobe zmluvu, v ktorej stálo, že oblečenie, v ktorom bude hrať, si môže nechať. V jedných šatách z filmu sa objavila v roku 1954 v Kórei. (AdamCritic)
  • Počas natáčania jednej scény vošla na pľac kostymérka Marilyn Monroe (Lorelei) a zakričala na ňu: „Slečna Monroe, nemôžete natáčať bez nohavičiek!". (AdamCritic)